Telewizja Niezależna, nadawca TV Republika, liczy, że dzięki wejściu do sieci UPC dzienna oglądalność stacji sięgnie ok. 0,5 mln unikalnych widzów wobec do 0,3 mln obecnie, poinformował prezes nadawcy telewizyjnego Piotr Barełkowski. Chce, aby jego stacja docelowo osiągnęła poziomy oglądalności Polsat News i TVN24.

"Jednym z ryzyk, które opisaliśmy w memorandum jest brak dobrej dystrybucji. Jednak jeszcze w październiku znajdziemy się w pełnym pakiecie UPC. Rozmawiamy o wejściu do kolejnych operatorów w Polsce, a także w USA (z Dish Network) i Kanady (z Bell Rogers). Liczymy na wejście na te rynki również jeszcze w tym roku. Rozmowy trwają również o zasięgu w Europie również, szczególnie w Skandynawii i Niemczech" - powiedział Barełkowski podczas konferencji prasowej.

Obecnie TV Republika jest w 100 sieciach kablowych, w tym w Inea i Toya.

"Mamy aktualnie 200-300 tys. widzów dziennie. Dzięki umowie z UPC możemy osiągnąć nawet 0,5 mln widzów. Finalizujemy umowy z Vectrą i Multimediami. Stajemy się poważnym graczem na rynku satelitarno-kablowym. Chcemy dzięki giełdzie dokonać skoku do góry - być porównywalnymi do Polsat News i TVN24" - dodał prezes Niezależnej Telewizji.

Spółka chce zadebiutować na NewConnect w marcu 2014 roku, a na główny parkiet GPW przejść za kilkanaście miesięcy.

Według słów prezesa spółki, stacja bilansuje się obecnie w 70%, czyli według planowanego harmonogramu. Zaznaczył, że spodziewa się pełnego zbilansowania do końca bieżącego roku, dzięki m.in. wejściu do kablówek UPC, Vectry i Multimediów. Plan zakłada, że 2014 rok będzie zyskowny.

Obecna struktura przychodów to: abonamenty internetowe 63%, abonamenty satelitarne i kablowe 15%, reklama 22%. Barełkowski wskazał, że docelowo ta struktura powinna być równomierna.

Oferta publiczna 14.936 akcji zwykłych serii C oraz 1.659 akcji imiennych serii D Telewizji Niezależnej - wydawcy kanału Telewizja Republika - rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do 3 listopada. Przydział akcji oferowanych i zamknięcie publicznej subskrypcji w przypadku, gdy wszystkie akcje oferowane zostaną prawidłowo subskrybowane w pierwszym terminie zapisów zaplanowano na 14 listopada.

W innym przypadku spółka planuje rozpocząć 14 listopada kierowanie zaproszeń do objęcia pozostałych akcji oferowanych do wybranych subskrybentów. Zapisy na akcje oferowane w drugim terminie zapisów zaplanowano na 15-28 listopada. W takim wypadku przydział akcji oferowanych i zamknięcie publicznej subskrypcji miałby miejsce 29 listopada br.

Szczegółowe cele emisji to: zakup nieruchomości, w której umiejscowione będzie studio telewizyjne: 1,5 mln zł; wozy transmisyjne/reporterskie - 1,0 mln zł; infrastruktura techniczna studia telewizyjnego - 1,0 mln zł; marketing - 1,0 mln zł; kapitał obrotowy - 3,8 mln zł.

Telewizja Republika to płatny kanał telewizyjny (którego ciągła transmisja rozpoczęła się w maju br.) dostępny na platformach cyfrowych, w sieciach kablowych oraz poprzez streaming internetowy. Jego zawartość to przede wszystkim publicystyka, magazyny oraz bieżące informacje w formie fleszy.

Spółka podała też, że jej przychody w I poł. br. wyniosły 1,17 mln zł, z czego 62,82% pochodziło z abonentów dla internautów, 15,43% - z abonamentu dla odbiorców kablowych i satelitarnych, a 21,75% - z reklam. Strata netto za ten okres wyniosła 1,50 mln zł.