statystyki

Za inwestycją Google’a mogą przyjść kolejne

autor: Grzegorz Kowalczyk01.07.2020, 09:23; Aktualizacja: 02.07.2020, 10:50
Dotychczas Google skutecznie unika płacenia podatków w Polsce

Dotychczas Google skutecznie unika płacenia podatków w Polsceźródło: ShutterStock

Centra danych to dopiero pierwszy krok do cyfrowej gospodarki, bardziej przypominają montownie niż ośrodek odpowiedzialny za badania i rozwój.

Zapowiadana inwestycja Google’a w polskie centrum obliczeniowe ma pochłonąć ok. 2 mld dol. Ma ono zostać wyposażone w infrastrukturę umożliwiającą rozwój usług chmurowych. To największe tego typu przedsięwzięcie w tej części Europy, przerastające wcześniejszą zapowiedź Microsoftu, który ma przeznaczyć na podobny cel w Polsce ok. 1 mld dol.

– Centrum danych można porównać raczej do montowni aniżeli ośrodka badawczo-rozwojowego. Bardziej przypominać będzie zaplecze logistyczne Amazona niż kompleksy znane z Doliny Krzemowej. Takie centra potrzebują techników, którzy zadbają o właściwe serwisowanie sprzętu, a nie wykwalifikowanych programistów. Nie tu powstaną nowe patenty i innowacje – ocenia Jan Zygmuntowski, prezes Fundacji Instrat.

Sama skala inwestycji nie jest nadzwyczajnie duża w porównaniu do projektów znanych z Europy Zachodniej. Tylko Google równolegle przygotowuje kilka inwestycji o podobnej wielkości. Pojedynczy projekt często pociąga za sobą kolejne. W marcu ub.r. ogłoszono, że gigant zainwestuje w centrum danych w Saint-Ghislain w Belgii 600 mln euro, zwiększając tym samym swoje inwestycje w tym kraju do 1,6 mld euro. W czerwcu 2019 r. zapowiedziano natomiast rozbudowę infrastruktury w Holandii.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kolejny "sukces"(2020-07-07 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe ile rząd dorzuci do tej inwestycji jak w przypadku J. P. Morgana, który dostał od rządu PiS ładny zastrzyk gotówki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane