statystyki

Kowalczyk: Walka z fejkami cieszy tylko do czasu [OPINIA]

autor: Grzegorz Kowalczyk07.04.2020, 10:40; Aktualizacja: 07.04.2020, 10:48
Rozsądna walka z fake newsami to także zadanie dla tradycyjnych mediów

Rozsądna walka z fake newsami to także zadanie dla tradycyjnych mediówźródło: ShutterStock

Usuwanie wpisów szarlatanów na temat tego, że 5G wywołuje COVID-19, który to może zostać wyleczony witaminami (albo w ogóle nie istnieje), to dobry krok. Jest szansa, że dzięki nauce wyniesionej z tej kryzysowej sytuacji skutecznie pożegnamy się z samozwańczymi medykami zarabiającymi na swoich pseudomedykamentach.

Co jest do tego potrzebne? Większa czujność i bliska współpraca państwa z gigantami technologicznymi. Czy dziś można sobie wyobrazić silniejszy sojusz? Okazało się, że media społecznościowe i wyszukiwarki jednak mogą mieć wpływ na to, co jest umieszczane na ich platformach. By poczuły tę odpowiedzialność bardziej niż wcześniej, potrzebna była naprawdę kryzysowa sytuacja. I o ile można się cieszyć, że różne instytucje ramię w ramię chcą walczyć z rozprzestrzeniającą się infodemią, o tyle należy też zastanowić się nad tym, co dalej.

Tak jak rządy zawsze odczuwają pokusę nieprzestrzegania dyscypliny budżetowej również po zakończeniu kryzysu, a zwolennicy popuszczania pasa zawsze się znajdą, tak w przypadku komunikacji i wolności słowa równie nęcącym narzędziem może stać się chęć zapanowania nad przekazem także po ustaniu pandemii. Może się wydawać, że granica między cenzurą a bezpieczeństwem informacyjnym jest bardzo klarowna: poglądy są dopuszczalne, a kłamstwa medyczne – nie. I choć dziś w kontekście koronawirusa wydaje się to jasne, to trzeba się liczyć z problemami w wyznaczaniu tych różnic w przyszłości.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kozyr(2020-04-08 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  Ne no z tymi fake newsami to ostatnio tragedia. Ale żeby wierzyć, że 5G mogło wywołać koronawirusa to już przesada. Ogólnie odnośnie jednego i drugiego tematu powstał szereg mitów.

  Odpowiedz
 • hehe(2020-04-08 16:58) Zgłoś naruszenie 00

  Nie dodajesz wpisów podważających rzetelność artykułu, sprytnie! Natomiast uwierz mi, że na tym świecie żyją ludzie o wiele sprytniejsi od Ciebie i tylko czekamy, by obnażyć niekompetencję.

  Odpowiedz
 • e.(2020-04-08 15:53) Zgłoś naruszenie 00

  Tyle, że promieniowanie wywoływane nadajnikami 5G, których skupisko przybiera znaczne natężenie ma bezpośredni ujemny wpływ na ludzki układ odpornościowy. Negatywnie wpływa również na mózg, dokrewny układ hormonalny oraz stres oksydacyjny. Ponadto sieć 5G w porównaniu do swojego poprzednika ma znacznie wyższą częstotliwość, co może okazać się destrukcyjnego dla organizmów żywych - w tym człowieka. Naukowcy z całego świata od lat alarmują o zaniechanie lub przynajmniej odłożenie w czasie wdrażania tej technologii. Polecam zapoznać się z ich opiniami. International EMF Scientist Appeal: Scientists call for Protection from Non-ionizing Electromagnetic Field Exposure. May 11, 2015; updated: January 1, 2019. J Environ Public Health, 2018; 2018: 7910754 "pola elektromagnetyczne wpływają na organizmy żywe nawet na poziomie znacznie niższym, niż przewidują to krajowe i międzynarodowe wytyczne, wywołując m.in. zwiększone ryzyko nowotworów, stres komórkowy, wzrost stężenia szkodliwych wolnych rodników, uszkodzenia materiału genetycznego i układu rozrodczego, niedobory pamięci i zdolności uczenia się oraz zaburzenia neurologiczne” - fragment listu zespołu badawczego z 2015 r. do ONZ i WHO.

  Odpowiedz
 • Kozyr(2020-04-08 13:47) Zgłoś naruszenie 00

  Nie no z tymi fake newsami to ostatnio tragedia. Ale żeby wierzyć, że 5G mogło wywołać koronawirusa to już przesada. Ogólnie odnośnie jednego i drugiego tematu powstał szereg mitów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane