statystyki

Zwolenienie za prawdę. Personel ma prawo mówić, co dzieje się w szpitalach

autor: Dominika Bychawska -Siniarska07.04.2020, 10:30; Aktualizacja: 07.04.2020, 10:40
W odniesieniu do zakazu informowania o warunkach pracy w służbie zdrowia trzeba zauważyć, że na gruncie art. 54 ust. 1 Konstytucji RP każdemu należy zapewnić wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji

W odniesieniu do zakazu informowania o warunkach pracy w służbie zdrowia trzeba zauważyć, że na gruncie art. 54 ust. 1 Konstytucji RP każdemu należy zapewnić wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacjiźródło: PAP
autor zdjęcia: Grzegorz Michałowski

Z doniesień medialnych wynika, że pracownicy służby zdrowia są zwalniani za informowanie o brakach środków ochrony osobistej zmniejszających ryzyko zachorowania na COVID-19. Nakładane są na nich zakazy wypowiadania się. Zakaz informacji został nałożony na wojewódzkich konsultantów.

M edycy apelujący do władz, kierując się dobrem ogółu i poczuciem odpowiedzialności społecznej, nie powinni być narażeni na negatywne konsekwencje informowania o zagrożeniach. Rzetelna informacja o sytuacji służby zdrowia w czasie pandemii ma ogromne znaczenie i ma umożliwić ocenę prowadzonej polityki i decyzji władz, ale również kształtować wśród obywateli postawę współpracy i solidarności. Ukrywanie informacji może mieć poważne konsekwencje, a przykład Chin obrazuje, że może to doprowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa.

P rzypadki, o których donoszą media, należy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to osoby, które ponoszą konsekwencje (najczęściej służbowe) za rozpowszechnianie informacji. W drugiej mieszczą się ogólne zakazy kontaktów z mediami czy też korzystania z mediów społecznościowych w celu informowania o sytuacji służb zdrowia, w tym warunków pracy medyków.

W odniesieniu do zakazu informowania o warunkach pracy w służbie zdrowia trzeba zauważyć, że na gruncie art. 54 ust. 1 Konstytucji RP każdemu należy zapewnić wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Pracownicy czy współpracownicy administracji rządowej mogą być zobowiązywani do pewnej lojalności wobec zwierzchników czy reprezentowanego resortu, zwłaszcza w celu powściągania paniki, niemniej jednak w starciu interesów prawo obywateli do rzetelnej informacji przeważa.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • dojna zmiana i cenzura(2020-04-07 15:52) Zgłoś naruszenie 00

  PRL-bis w pełnej krasie.

  Odpowiedz
 • Józef(2020-04-07 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo trafnie ! Gadać co przyjdzie do głowy, siać panikę i nie być karanym. To sabotaż i anarchia w czystej postaci. Wola ustawodawcy to nic, "liczy się dla mediów wola jakiegoś ich wytypowanego eksperta ? Sprzątaczka oceni szpitale, komunistyczny historyk Tusk prawo i biologię, komunistyczny prawnik Zooll - zoologię, itd, trzymać, a będzie, nie tylko po PIS-iorach, ale i po Was, prawdopodobnie nawet wcześniej..

  Odpowiedz
 • do informacji to jest rzecznik,dyrektor lubsanepid(2020-04-07 11:32) Zgłoś naruszenie 00

  reszta to ploty.

  Odpowiedz
 • ewa(2020-04-07 13:02) Zgłoś naruszenie 00

  Wojska Polskie - Białobrzegi. Budka 1,5m /1,5m w budce 2 pracowników ochrony. Wypisywanie przepustek dla interesantów,interesant musi wejsc (na trzeciego),żeby pokwitować odbiór przepustki.Zero rękawiczek,zero maseczek,zero żelu. Odległość między osobami = 20cm. Grzi PIP,Sanepid,ŻW,Dowództwo,Prezez firmy ochroniarskiej ,BHP ,WOG ???

  Odpowiedz
 • ewa(2020-04-07 13:01) Zgłoś naruszenie 00

  Wojska Polskie - Białobrzegi. Budka 1,5m /1,5m w budce 2 pracowników ochrony. Wypisywanie przepustek dla interesantów,interesant musi wejsc (na trzeciego),żeby pokwitować odbiór przepustki.Zero rękawiczek,zero maseczek,zero żelu. Odległość między osobami = 20cm. Grzi PIP,Sanepid,ŻW,Dowództwo,Prezez firmy ochroniarskiej ,BHP ,WOG ?

  Odpowiedz
 • Mały Jaś(2020-04-07 13:47) Zgłoś naruszenie 00

  Czy w zakresie obowiązków, umowie o prace jest wskazana czynność "mówienie prawdy"? Mówienie prawdy poprawiło sytuację? Ktoś wyzdrowiał, któś nie zachorował?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane