statystyki

Zwolenienie za prawdę. Personel ma prawo mówić, co dzieje się w szpitalach

autor: Dominika Bychawska -Siniarska07.04.2020, 10:30; Aktualizacja: 07.04.2020, 10:40
W odniesieniu do zakazu informowania o warunkach pracy w służbie zdrowia trzeba zauważyć, że na gruncie art. 54 ust. 1 Konstytucji RP każdemu należy zapewnić wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji

W odniesieniu do zakazu informowania o warunkach pracy w służbie zdrowia trzeba zauważyć, że na gruncie art. 54 ust. 1 Konstytucji RP każdemu należy zapewnić wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacjiźródło: PAP
autor zdjęcia: Grzegorz Michałowski

Z doniesień medialnych wynika, że pracownicy służby zdrowia są zwalniani za informowanie o brakach środków ochrony osobistej zmniejszających ryzyko zachorowania na COVID-19. Nakładane są na nich zakazy wypowiadania się. Zakaz informacji został nałożony na wojewódzkich konsultantów.

M edycy apelujący do władz, kierując się dobrem ogółu i poczuciem odpowiedzialności społecznej, nie powinni być narażeni na negatywne konsekwencje informowania o zagrożeniach. Rzetelna informacja o sytuacji służby zdrowia w czasie pandemii ma ogromne znaczenie i ma umożliwić ocenę prowadzonej polityki i decyzji władz, ale również kształtować wśród obywateli postawę współpracy i solidarności. Ukrywanie informacji może mieć poważne konsekwencje, a przykład Chin obrazuje, że może to doprowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa.

P rzypadki, o których donoszą media, należy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to osoby, które ponoszą konsekwencje (najczęściej służbowe) za rozpowszechnianie informacji. W drugiej mieszczą się ogólne zakazy kontaktów z mediami czy też korzystania z mediów społecznościowych w celu informowania o sytuacji służb zdrowia, w tym warunków pracy medyków.

W odniesieniu do zakazu informowania o warunkach pracy w służbie zdrowia trzeba zauważyć, że na gruncie art. 54 ust. 1 Konstytucji RP każdemu należy zapewnić wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Pracownicy czy współpracownicy administracji rządowej mogą być zobowiązywani do pewnej lojalności wobec zwierzchników czy reprezentowanego resortu, zwłaszcza w celu powściągania paniki, niemniej jednak w starciu interesów prawo obywateli do rzetelnej informacji przeważa.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • dojna zmiana i cenzura(2020-04-07 15:52) Zgłoś naruszenie 00

  PRL-bis w pełnej krasie.

  Odpowiedz
 • Józef(2020-04-07 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo trafnie ! Gadać co przyjdzie do głowy, siać panikę i nie być karanym. To sabotaż i anarchia w czystej postaci. Wola ustawodawcy to nic, "liczy się dla mediów wola jakiegoś ich wytypowanego eksperta ? Sprzątaczka oceni szpitale, komunistyczny historyk Tusk prawo i biologię, komunistyczny prawnik Zooll - zoologię, itd, trzymać, a będzie, nie tylko po PIS-iorach, ale i po Was, prawdopodobnie nawet wcześniej..

  Odpowiedz
 • do informacji to jest rzecznik,dyrektor lubsanepid(2020-04-07 11:32) Zgłoś naruszenie 00

  reszta to ploty.

  Odpowiedz
 • ewa(2020-04-07 13:02) Zgłoś naruszenie 00

  Wojska Polskie - Białobrzegi. Budka 1,5m /1,5m w budce 2 pracowników ochrony. Wypisywanie przepustek dla interesantów,interesant musi wejsc (na trzeciego),żeby pokwitować odbiór przepustki.Zero rękawiczek,zero maseczek,zero żelu. Odległość między osobami = 20cm. Grzi PIP,Sanepid,ŻW,Dowództwo,Prezez firmy ochroniarskiej ,BHP ,WOG ???

  Odpowiedz
 • ewa(2020-04-07 13:01) Zgłoś naruszenie 00

  Wojska Polskie - Białobrzegi. Budka 1,5m /1,5m w budce 2 pracowników ochrony. Wypisywanie przepustek dla interesantów,interesant musi wejsc (na trzeciego),żeby pokwitować odbiór przepustki.Zero rękawiczek,zero maseczek,zero żelu. Odległość między osobami = 20cm. Grzi PIP,Sanepid,ŻW,Dowództwo,Prezez firmy ochroniarskiej ,BHP ,WOG ?

  Odpowiedz
 • Mały Jaś(2020-04-07 13:47) Zgłoś naruszenie 00

  Czy w zakresie obowiązków, umowie o prace jest wskazana czynność "mówienie prawdy"? Mówienie prawdy poprawiło sytuację? Ktoś wyzdrowiał, któś nie zachorował?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane