statystyki

W sieci coraz gęściej. Uwaga na internetowych naciągaczy

autor: Elżbieta Rutkowska26.03.2020, 08:40; Aktualizacja: 26.03.2020, 08:43
Wabikiem stają się też zakupy internetowe, których popularność rośnie, gdy siedzimy w domach

Wabikiem stają się też zakupy internetowe, których popularność rośnie, gdy siedzimy w domachźródło: ShutterStock

Cybernetyczni oszuści wykorzystują epidemię do wyłudzania pieniędzy od Polaków, którzy coraz więcej czasu spędzają online.

„Z powodu dezynfekcji przesyłka wymaga dopłaty 1,20 zł” − zawiadamia SMS z linkiem do domeny udającej stronę InPostu. To najnowszy pomysł internetowych naciągaczy, wykorzystujący rosnące obawy przed zakażeniem. Kto kliknie w link, zostanie odesłany do fałszywego panelu płatności i zasili konta oszustów.

Domena In-Post.net, podana w tej kampanii, trafiła już na listę witryn stanowiących zagrożenie. Wykaz prowadzi CERT Polska − zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie, działający w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. Funkcjonująca od niedawna lista ostrzeżeń to odpowiedź regulatorów rynku i operatorów telekomunikacyjnych na znaczący wzrost liczby wyłudzeń danych pod pretekstami związanymi z koronawirusem. Strony zweryfikowane przez NASK jako oszukańcze są wpisywane na listę dostępną pod adresem www.cert.pl/ostrzezenia_phishing. Telekomy zobowiązały się zaś, że jak najszybciej uniemożliwią dostęp do takich witryn. Do porozumienia przystąpili wszyscy główni operatorzy, tj. Orange, Play, Plus i T-Mobile.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane