statystyki

W sieci coraz gęściej. Uwaga na internetowych naciągaczy

autor: Elżbieta Rutkowska26.03.2020, 08:40; Aktualizacja: 26.03.2020, 08:43
Wabikiem stają się też zakupy internetowe, których popularność rośnie, gdy siedzimy w domach

Wabikiem stają się też zakupy internetowe, których popularność rośnie, gdy siedzimy w domachźródło: ShutterStock

Cybernetyczni oszuści wykorzystują epidemię do wyłudzania pieniędzy od Polaków, którzy coraz więcej czasu spędzają online.

„Z powodu dezynfekcji przesyłka wymaga dopłaty 1,20 zł” − zawiadamia SMS z linkiem do domeny udającej stronę InPostu. To najnowszy pomysł internetowych naciągaczy, wykorzystujący rosnące obawy przed zakażeniem. Kto kliknie w link, zostanie odesłany do fałszywego panelu płatności i zasili konta oszustów.

Domena In-Post.net, podana w tej kampanii, trafiła już na listę witryn stanowiących zagrożenie. Wykaz prowadzi CERT Polska − zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie, działający w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. Funkcjonująca od niedawna lista ostrzeżeń to odpowiedź regulatorów rynku i operatorów telekomunikacyjnych na znaczący wzrost liczby wyłudzeń danych pod pretekstami związanymi z koronawirusem. Strony zweryfikowane przez NASK jako oszukańcze są wpisywane na listę dostępną pod adresem www.cert.pl/ostrzezenia_phishing. Telekomy zobowiązały się zaś, że jak najszybciej uniemożliwią dostęp do takich witryn. Do porozumienia przystąpili wszyscy główni operatorzy, tj. Orange, Play, Plus i T-Mobile.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane