statystyki

Operator nie wie, co ogląda w telewizorze konkretny klient

autor: Sławomir Wikariak11.09.2018, 17:00
180 tys. gospodarstw domowych ogląda telewizję za pośrednictwem dekoderów Netii

180 tys. gospodarstw domowych ogląda telewizję za pośrednictwem dekoderów Netiiźródło: ShutterStock

Informacje przekazywane TVP na potrzeby badania oglądalności nie zawierają danych osobowych abonentów – zapewnia Netia. Oznacza to, że takie analizy nie podlegają RODO.

Od początku roku TVP zamiast polegać na badaniu Nielsen Audience Measurement, woli przedstawiać wyniki oglądalności oparte na analizach danych przekazywanych jej przez Netię, a zebranych z dekoderów jej klientów. Model oglądalności rzeczywistej (MOR), bo tak nazwano zastosowany algorytm, opiera się na danych zebranych z ok. 180 tys. gospodarstw domowych z 1,5 tys. gmin w całej Polsce. Algorytm został przygotowany z ekspertami z Instytutu Ekonometrii Szkoły Głównej Handlowej i ma przeliczać dane zebrane z dekoderów na wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce. Dane wyjściowe zazwyczaj pokazują wyższą oglądalność kanałów TVP, niż wynika to z badań telemetrycznych Nielsena.

Niektórzy z abonentów Netii zastanawiają się, czy dane o tym, co oglądają, są gromadzone zgodnie z prawem. W listach przesłanych do DGP twierdzą, że nikt nie informował o przetwarzaniu danych na potrzeby MOR. Nikt też nie prosił ich o zgodę. Nie wyraziliby jej, bo nie życzą sobie, by ktoś wiedział, co oglądają.

Zapytaliśmy Netię o kwestie zgód i informowania klientów o przetwarzaniu danych osobowych, czyli o wypełnianie obowiązków wynikających z rozporządzenia o ochronie danych osobowych 2016/679 (RODO). Jak wynika z uzyskanej odpowiedzi, Netia nie musi informować swych klientów, a tym bardziej pytać ich o zgodę, bo nie przetwarza danych osobowych na potrzeby MOR. Tym samym też nie obejmuje ją RODO.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane