Na piłkarskie mistrzostwa świata publiczny nadawca udostępni swój płatny kanał sportowy w telewizji naziemnej bez opłat.Jak się dowiedział DGP, kanał TVP Sport znajdzie się na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX3). Zajmie tam miejsce TVP Rozrywka. Zmiana nastąpi przed mundialem w Rosji. TVP Sport będzie pokazywał mecze i programy mundialowe. O swoich planach telewizja publiczna zawiadomiła już regulatora rynku. TVP Sport pozostanie na MUX3 przynajmniej do końca mundialu. W naziemnej wersji bezpłatnej kanał będzie nadawać w standardowej rozdzielczości – w kablówkach i na platformach cyfrowych pozostanie jego płatna wersja z jakością obrazu w HD.
Trzeci multipleks w całości należy do TVP. Nadają tam: TVP 1, TVP 2, TVP Info (wszystkie w HD), TVP 3, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka. Dlaczego zniknie stacja emitująca powtórki programów rozrywkowych? Naziemnej emisji TVP 1, TVP 2 i TVP 3 wymaga ustawa o radiofonii i telewizji. Dostępu do kanału informacyjnego TVP nie ograniczy z powodów propagandowych, TVP Kultura ma dużo audycji misyjnych, tak jak TVP Historia – a obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. Najłatwiej było zrezygnować z TVP Rozrywka (zostanie w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych).
Jak informuje firma Emitel, operator techniczny multipleksów telewizyjnych, operacja zamiany kanałów jest prosta i nie generuje kosztów dla nadawcy.
MUX3 to scenariusz awaryjny, który TVP wybrała, bo nie dogadała się z Emitelem w sprawie MUX8. Bo to tam miał trafić TVP Sport (w jakości HD). Ale TVP chce płacić tylko za zasięg MUX8 wykazywany przez firmę badawczą Nielsen – a to połowa zasięgu, jaki podaje Emitel, a więc i połowa stawki, która dla innych nadawców wynosi 6 mln zł rocznie. Miejsca przyznane TVP na MUX8 pozostają puste. – Emitel jest gotów zawrzeć z TVP umowę na warunkach równych i niedyskryminujących żadnego z nadawców MUX8 i niezwłocznie przystąpić do emisji programów TVP na tym multipleksie – informuje DGP prezes Emitela Andrzej Kozłowski. – Widzowie czekają na uruchomienie kanału TVP Sport na mistrzostwa świata w piłce nożnej. Od strony technicznej nie ma przeszkód, żeby kanał zaczął nadawać na MUX8 – podkreśla.
Mundial odbędzie się w dniach 14 czerwca – 15 lipca. TVP ma wyłączne prawa do jego pokazywania w Polsce. Oprócz TVP Sport mecze będą transmitowały TVP 1, TVP 2 i specjalnie uruchomiony płatny kanał TVP 4K (dostępny w nc+ i Orange TV). Nadawca publiczny sprzedał prawa do części meczów płatnej stacji Canal+ 4K Ultra HD (platforma nc+). TVP ma też wyłączność na transmisje spotkań w internecie. Miała je pokazywać także Wirtualna Polska, ale zrezygnowała. WP chciała skorzystać z interpretacji zasady must carry, podtrzymanej niedawno przez KRRiT. Regulator uważa, że także w telewizjach internetowych muszą być udostępniane podstawowe telewizje, w tym Jedynka i Dwójka. TVP liczy na „bardziej jednoznaczną wypowiedź regulatora”, bo „nadawcy nabywający kosztowne prawa, np. sportowe, nie powinni być narażeni na niepewność obrotu i ryzyko ponoszenia znacznych strat. (...). Konsekwencje takiego stanu rzeczy dla całego rynku: nadawców, operatorów i w konsekwencji dla widzów, mogą być bardzo niekorzystne”.