statystyki

Miały być superpremie w TVP, ale związki zawodowe skutecznie je zatrzymały

autor: Elżbieta Rutkowska05.07.2017, 07:59; Aktualizacja: 05.07.2017, 08:47
Władze TVP chciały wprowadzić nową premię, efektywnościową, przyznawaną za „realizację celów korporacyjnych”. Miała przysługiwać zatrudnionym w warszawskiej siedzibie TVP dyrektorom i ich zastępcom (oprócz szefów biura reklamy). Dotyczyłoby to kilkudziesięciu osób.

Władze TVP chciały wprowadzić nową premię, efektywnościową, przyznawaną za „realizację celów korporacyjnych”. Miała przysługiwać zatrudnionym w warszawskiej siedzibie TVP dyrektorom i ich zastępcom (oprócz szefów biura reklamy). Dotyczyłoby to kilkudziesięciu osób.źródło: ShutterStock

Zarząd Telewizji Polskiej rozważa zmianę regulaminu wynagradzania w spółce tak, by dyrektorzy i ich zastępcy mogli otrzymywać do 40 proc. premii – dowiedział się DGP.

Władze TVP chciały wprowadzić nową premię, efektywnościową, przyznawaną za „realizację celów korporacyjnych”. Miała przysługiwać zatrudnionym w warszawskiej siedzibie TVP dyrektorom i ich zastępcom (oprócz szefów biura reklamy). Dotyczyłoby to kilkudziesięciu osób. Jak uzasadniano w projekcie, zmiana zwiększy „funkcję motywacyjną” wynagrodzenia dyrektorów, bo będzie ono uzależnione od stopnia realizacji zadań, jakie przed szefami poszczególnych jednostek postawi zarząd. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wprowadzeniu takiego bonusu mogłoby towarzyszyć obniżenie zasadniczego wynagrodzenia dyrektorów o ok. 20 proc. Wprowadzenie celów korporacyjnych i premii za ich wykonanie to element planowanego w TVP „Systemu zarządzania przez cele dla kadry menedżerskiej”. Premie miały być wypłacane raz w roku, zależnie od liczby punktów zebranych za realizację „celów korporacyjnych”. Łączną wartość celów w całym roku przyjęto na 100 pkt – dodatkowa gratyfikacja przysługiwałaby szefom za zebranie przez ich jednostkę organizacyjną (np. antenę) co najmniej 70 pkt.

Ani celów, ani kosztów

Premiom sprzeciwiły się wszystkie trzy reprezentatywne związki zawodowe w TVP: Solidarność, Wizja i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Telekomunikacji. – W tej formie zmiany były nie do przyjęcia – mówi osoba z jednej z tych organizacji. – Popieramy premiowanie za osiąganie celów, ale nie wiadomo nawet, jakie to cele. Nie poinformowano nas też, jakie będą koszty nowych bonusów – uzasadnia nasz rozmówca.

Władze TVP nie podały też związkom skutków finansowych drugiej z planowanych zmian płacowych – dotyczącej producentów i kierowników produkcji. Im z kolei wynagrodzenie składające się obecnie z niskiej podstawy i honorariów za zrealizowane programy planowano zamienić na nowy system nazywany pakietowym. Miejsce honorariów zajmie w nim ryczałt ustalany przez dyrektora na okres od 3 do 12 miesięcy. Ryczałt byłby zależny od liczby, jakości i oglądalności tworzonych programów, dorobku pracownika i „stopnia spełnienia oczekiwań pracodawcy w zakresie realizowania strategii programowej i pożądanego wizerunku TVP”. – W tej kwestii też nie mamy informacji o kosztach. Czy ludzie na tym nie stracą? – zastanawia się związkowiec z TVP.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane