statystyki

Miały być superpremie w TVP, ale związki zawodowe skutecznie je zatrzymały

autor: Elżbieta Rutkowska05.07.2017, 07:59; Aktualizacja: 05.07.2017, 08:47
Władze TVP chciały wprowadzić nową premię, efektywnościową, przyznawaną za „realizację celów korporacyjnych”. Miała przysługiwać zatrudnionym w warszawskiej siedzibie TVP dyrektorom i ich zastępcom (oprócz szefów biura reklamy). Dotyczyłoby to kilkudziesięciu osób.

Władze TVP chciały wprowadzić nową premię, efektywnościową, przyznawaną za „realizację celów korporacyjnych”. Miała przysługiwać zatrudnionym w warszawskiej siedzibie TVP dyrektorom i ich zastępcom (oprócz szefów biura reklamy). Dotyczyłoby to kilkudziesięciu osób.źródło: ShutterStock

Zarząd Telewizji Polskiej rozważa zmianę regulaminu wynagradzania w spółce tak, by dyrektorzy i ich zastępcy mogli otrzymywać do 40 proc. premii – dowiedział się DGP.

Władze TVP chciały wprowadzić nową premię, efektywnościową, przyznawaną za „realizację celów korporacyjnych”. Miała przysługiwać zatrudnionym w warszawskiej siedzibie TVP dyrektorom i ich zastępcom (oprócz szefów biura reklamy). Dotyczyłoby to kilkudziesięciu osób. Jak uzasadniano w projekcie, zmiana zwiększy „funkcję motywacyjną” wynagrodzenia dyrektorów, bo będzie ono uzależnione od stopnia realizacji zadań, jakie przed szefami poszczególnych jednostek postawi zarząd. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wprowadzeniu takiego bonusu mogłoby towarzyszyć obniżenie zasadniczego wynagrodzenia dyrektorów o ok. 20 proc. Wprowadzenie celów korporacyjnych i premii za ich wykonanie to element planowanego w TVP „Systemu zarządzania przez cele dla kadry menedżerskiej”. Premie miały być wypłacane raz w roku, zależnie od liczby punktów zebranych za realizację „celów korporacyjnych”. Łączną wartość celów w całym roku przyjęto na 100 pkt – dodatkowa gratyfikacja przysługiwałaby szefom za zebranie przez ich jednostkę organizacyjną (np. antenę) co najmniej 70 pkt.

Ani celów, ani kosztów

Premiom sprzeciwiły się wszystkie trzy reprezentatywne związki zawodowe w TVP: Solidarność, Wizja i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Telekomunikacji. – W tej formie zmiany były nie do przyjęcia – mówi osoba z jednej z tych organizacji. – Popieramy premiowanie za osiąganie celów, ale nie wiadomo nawet, jakie to cele. Nie poinformowano nas też, jakie będą koszty nowych bonusów – uzasadnia nasz rozmówca.

Władze TVP nie podały też związkom skutków finansowych drugiej z planowanych zmian płacowych – dotyczącej producentów i kierowników produkcji. Im z kolei wynagrodzenie składające się obecnie z niskiej podstawy i honorariów za zrealizowane programy planowano zamienić na nowy system nazywany pakietowym. Miejsce honorariów zajmie w nim ryczałt ustalany przez dyrektora na okres od 3 do 12 miesięcy. Ryczałt byłby zależny od liczby, jakości i oglądalności tworzonych programów, dorobku pracownika i „stopnia spełnienia oczekiwań pracodawcy w zakresie realizowania strategii programowej i pożądanego wizerunku TVP”. – W tej kwestii też nie mamy informacji o kosztach. Czy ludzie na tym nie stracą? – zastanawia się związkowiec z TVP.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane