statystyki

Zapasy z przeszłością w radiu i telewizji: Będzie lustracja dziennikarzy mediów publicznych

autor: Barbara Sowa27.04.2017, 07:39; Aktualizacja: 27.04.2017, 08:01
media, telewizja

Uchwała RMN nie może być podstawą do zwalniania pracownikówźródło: ShutterStock

Rada Mediów Narodowych jednogłośnie przegłosowała uchwałę lustracyjną, która obejmuje dziennikarzy mediów publicznych.

Tekst uchwały jest zwięzły. Sprowadza się do krótkiego apelu do zarządów TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej o „niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, a także niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programu”.

– Dokument ma formę odezwy, więc to od władz mediów publicznych będzie zależało, czy i w jaki sposób nasze zalecenie zrealizują – mówi Krzysztof Czabański, prezes RMN.

Posłowie PiS przekonują, że „opinia publiczna ma prawo wierzyć, że w tym zawodzie funkcjonują ludzie przyzwoici”. Czabański przypomina podobną inicjatywę sprzed niespełna dekady, gdy był szefem Polskiego Radia i weryfikację dziennikarzy przeprowadzał razem z Bronisławem Wildsteinem, ówczesnym prezesem TVP. – Spora część osób, które odeszły wtedy z mediów publicznych, potem do nich wróciła. Niektórzy są stale obecni w przekazie programowym – twierdzi Czabański.

Nie ma jednak wątpliwości, że lustracyjny apel RMN to przykład działań pozorowanych, które mają bardziej zapewnić jej autorom medialny rozgłos niż realny wpływ na politykę kadrową zarządów mediów publicznych.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • real(2017-04-30 09:16) Zgłoś naruszenie 11

    Przecież lustracja dziennikarzy już była Za poprzedniego PiS.

    Odpowiedz
  • Raz a porzadnie prosz !!! I nie ma TEMATU !(2017-05-06 12:09) Zgłoś naruszenie 10

    Ostatkiem sil staraja sie . . . . Organizacja przez Platformę Obywatelską dzisiejszego "Marszu wolności", którego hasłem przewodnim ma być obrona demokracji i swobód obywatelskich, pięknie nawiązuje do jednego z głównych motywów okrągłostołowej III RP, czyli do patologicznego wręcz mieszania pojęć i paradygmatów. Twórcy tego państwa często ubierali się w szaty wolności, pluralizmu i dialogu, choć ich działania stanowiły de facto zaprzeczenie tych idei. Często bowiem narzucali nam dyktat politycznej poprawności, cenzurowali język i odbierali możliwość wyboru. Jakby tego było mało człowiekiem honoru nazywali oni komunistycznego zbrodniarza, z donosicieli i tajnych współpracowników robili autorytety, a zwykłych oszustów i kryminalistów stawiali za wzór nowoczesnych biznesmenów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane