U większości mężczyzn po pięćdziesiątce dochodzi do powiększenia gruczołu krokowego. Obecnie przerost prostaty stał się chorobą dotykającą około 80 proc. mężczyzn w Europie. Jest to choroba cywilizacyjna, której przyczyny nie są jeszcze do końca poznane. Na przerost prostaty, z pewnością niekorzystnie wpływa siedzący tryb życia, oraz nieprawidłowy sposób odżywiania.

Powiększenie gruczołu krokowego i wynikające z tego dolegliwości mogą mieć niekorzystny wpływ na różne sfery życia mężczyzn, w tym zawodowe i osobiste. Niektórzy przechodzą w tym wieku gwałtowny spadek wydolności seksualnej, inni mogą mieć kłopoty w pracy i w karierze. Powiększeniu się gruczołu krokowego po 50. roku życia i później zwykle towarzyszą stopniowo nasilające się charakterystyczne objawy: zmniejszenie siły strumienia moczu oraz potrzeba coraz częstszego wstawania w nocy w celu jego oddawania. Początkowo dolegliwości nie są bardzo nasilone i można nauczyć się z nimi żyć, jedynie nieco ograniczają normalną codzienną aktywność.

W początkowym stadium przerostu prostaty zwykle stosuje się preparaty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza te zawierające wierzbownicę drobnokwiatową. Preparaty te łagodzą objawy łagodnego przerostu stercza, takie jak zbyt częste oddawanie moczu czy niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza podczas mikcji. Preparaty zawierające ekstrakt z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, obniżają napięcie mięśni gładkich pęcherza moczowego, pobudzają regenerację nabłonka gruczołu krokowego.

Przerost prostaty nie tylko wpływa na utrudnione oddawanie moczu w codziennym życiu i ograniczenie życia seksualnego. Zostawiony i nieleczony problem, może przekształcić się w nowotwór złośliwy. Aby nie doszło do poważnych zaburzeń prostaty oraz raka – nie należy zwlekać! Po 50. roku życia trzeba poddać się badaniu lekarskiemu, które wykonuje urolog. Najważniejsza jest profilaktyka, zdecydowanie można się wspomóc, zatrzymać chorobę oraz ustrzec przed komplikacjami!

Monika Wtorek