statystyki

Pieniądze z 500 plus wykończą chwilówki? Firmy pożyczkowe polują na nowych klientów

autor: Marek Chądzyński06.09.2016, 07:53; Aktualizacja: 06.09.2016, 07:58
pieniądze

Firmy przewidują, że zmienić się może przedmiot kredytowaniaźródło: ShutterStock

Rządowe dodatki na dzieci powodują, że ubywa klientów firmom pożyczkowym. Zmniejsza się też liczba osób w rejestrach dłużników wykluczonych finansowo. Młodzi single albo emeryci – to może być teraz główna grupa docelowa dla pozabankowych pożyczkodawców.

Niebankowi pożyczkodawcy potwierdzają to, czego wcześniej domyślali się ekonomiści: pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” stanowią poważną konkurencję dla chwilówek. Choć zastrzegają, że program działa zbyt krótko, by ocenić w pełni jego skutki, to jednak pierwsze efekty już widać. Wypłaty z budżetu zmniejszają popyt na niewielkie, kilkusetzłotowe pożyczki, które wcześniej były zaciągane przez rodziny, by sfinansować np. nieprzewidziane wydatki.

– Powszechność programu 500 plus, tzn. brak kryterium dochodowego (przy drugim dziecku – red.), powoduje, że zauważamy spadek popytu na produkty finansowe, których celem było zaspokojenie wydatków do kwoty ok. 1 tys. zł – mówi Łukasz Piechowiak, dyrektor działu analiz Związku Firm Pożyczkowych.

– Wprowadzenie programu „Rodzina 500 plus” jest już zauważalne na rynku pożyczkowym. Możemy tu mówić o kilkuprocentowych spadkach, szczególnie wśród pożyczek na najmniejsze kwoty, udzielanych rodzinom wielodzietnym – dodaje Marcin Żuchowski, dyrektor ds. ryzyka kredytowego i członek zarządu Providenta, największej firmy pożyczkowej na polskim rynku.

To nie wszystko – maleje liczba osób, które wcześniej wpadły w pętlę zadłużenia i zostały wpisane na czarne listy dłużników. Czy to również efekt 500 plus? Twardych dowodów nie ma, ale są mocne poszlaki. Z rejestrów znikają ci, którzy byli winni wierzycielom niewielkie kwoty. Takie przynajmniej wnioski można wysnuć na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów, największego biura informacji gospodarczej.

– W kwietniu w naszych bazach było 2,29 mln osób fizycznych, które łącznie miały ponad 6 mln umów. Obecnie jest ich 2,247 mln z liczbą zobowiązań na poziomie 5,8 mln. Ale, co ciekawe, łączna wielkość długów wzrosła z 29,6 mld zł do ponad 31 mld zł. To oznacza, że z rejestru wykreślane są osoby, które miały niewielkie długi, a ci, którzy są wpisywani, to dłużnicy z bardzo dużymi zobowiązaniami – mówi Andrzej Kulik z KRD.

Firmy pożyczkowe nie zamierzają odpuszczać i już zapowiadają poszukiwania nowych klientów. Chcą się skupić na bezdzietnych singlach w młodym wieku.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • iwona(2016-09-06 12:15) Zgłoś naruszenie 121

  Bardzo dobra wiadomość. Ale nie dla żerujących na ludzkiej biedzie. Mi ich nie żal.

  Odpowiedz
 • x(2016-09-06 17:03) Zgłoś naruszenie 100

  Dlaczego te lichwiarskie firmy nie zostały dotąd zdelegalizowane. Tyle było obiecanek i na obiecankach się skończyło.

  Odpowiedz
 • Też Polak(2016-09-06 09:45) Zgłoś naruszenie 97

  Przecież program 500 plus miał poprawić dzietnosc a nie nakręcać handel czy tez zmniejszać zadłużenie obywateli.Rozdawnictwo nigdy dobrze nie wyszło społeczeństwu, natomiast mądre stymulowanie społeczeństwa i owszem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bogu(2016-09-12 15:59) Zgłoś naruszenie 20

  Bardzo mi jest żal tych firm pożyczkowych .

  Odpowiedz
 • ggg(2016-09-07 06:54) Zgłoś naruszenie 10

  Bezdzietni single są po pierwsze wiarygodni dla banków bo praacuja, po drugie umieją czytać i wiedzą co to znaczy rrso 475%....

  Odpowiedz
 • jorry123(2016-09-19 07:14) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo dobrze. dość lichwy w Polsce

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane