Lokaty bankowe to jedna z najpowszechniejszych form pomnażania oszczędności przez Polaków. Lokaty są łatwe do założenia, a środki lokujemy na nich najczęściej przez dość krótki okres, by po jego upływie znów móc korzystać ze zgromadzonych pieniędzy. Ile w tej chwili jesteśmy w stanie zarobić na lokatach i które opcje aktualnie oferowane przez banki są najkorzystniejsze?

Obecnie wśród działających w Polsce banków najwyżej oprocentowaną lokatę ma bank Credit Agricole - można na niej zyskać aż 8 proc. Oferta przeznaczona jest wyłącznie dla nowych klientów, a na lokatę trwającą rok można wpłacić sumę od 1000 do 40 tys. zł. Aby skorzystać z promocji, trzeba spełnić szereg warunków. Przez cały okres trwania lokaty nie można wycofać wyrażonej zgody na oferty marketingowe, w każdym pełnym miesiącu kalendarzowym, w którym trwa lokata należy zalogować się przynajmniej raz do aplikacji banku, a w każdym pełnym miesiącu kalendarzowym, w którym trwa lokata należy wykonać przynajmniej 10 transakcji bezgotówkowych kartą do konta lub potwierdzonych kodem BLIK. Jeżeli jednak nie spełni się warunków dodatkowych, to bank Credit Agricole oferuje lokatę na standardowych warunkach - o oprocentowaniu 1,5 proc. na 180 dni.

Z kolei w ramach Lokaty na Nowe Pieniądze banku Credit Agricole można zyskać nawet do 4,75 proc., wpłacając pieniądze na okres 90 dni. W przypadku wpłaty na 180 dni - zysk wyniesie 4,50 proc., a na rok - 4 proc.. Oferta ta dotyczy jednak tylko nowych środków i warunkiem skorzystania z niej jest posiadanie konta w banku. Lokatę można założyć przez bankowość elektroniczną albo w placówkach bankowych. Można w jej ramach ulokować sumę od 1000 do 100 tys zł.Link do założenia konta, a później lokaty

Kolejnym bankiem, który oferuje jedno z najwyższych oprocentowań na rynku jest Nest! Bank. Najego Nest Lokacie Witaj możemy zarobić aż 7,1 proc. Propozycja przeznaczona jest wyłącznie dla nowych klientów banku i warunkiem skorzystania z promocyjnej lokaty jest założenie konta. Pieniądze można wpłacić na 3 lub 6 miesięcy. Minimalnie musi być to kwota 1000 zł, maksymalnie 25 tys. zł.Link do założenia konta, a później lokaty

Z takiego samego - wynoszącego 7,1 proc. promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym mogą skorzystać klienci, którzy założą konto osobiste w banku Citi Handlowy. Warunkiem skorzystania z promocji w danym miesiącu jest dokonanie w czterech kolejnych miesiącach następujących po otwarciu konta minimum trzech transakcji kartą debetową na łączną kwotę 300 zł oraz przelanie na konto osobiste z dowolnego tytułu min. 2000 zł. Na wysoko oprocentowanym koncie oszczędnościowym można ulokować środki w wysokości do 50 tys. zł.

Aktualna oferta Citi Handlowego to również 3-miesięczna lokata terminowa Twoja Lokata oprocentowana w wysokości 5,5 proc.. Można na nią wpłacić od 1000 do maksymalnie 20 tys. zł. Kapitalizacja odsetek ze środków umieszczonych na lokacie następuje co trzy miesiące. Oferta dostępna jest jedynie dla posiadaczy konta w tym banku. Link do założenia konta, a później lokaty

Atrakcyjny zysk w wysokości 7 proc. proponuje również Alior Bank na Koncie Mega Oszczędnościowym. To wyższe od standardowego oprocentowanie oferowane jest tylko dla nowych środków w wysokości do 100 tys. zł ulokowanych na czas 4 miesięcy. By z niego skorzystać, trzeba spełnić dwa dodatkowe warunki - otworzyć w banku Konto Jakże Osobiste od 1 marca 2024 r. do końca okresu promocji i w danym cyklu rozliczeniowym min. 5 razy dokonać płatności kartą. W przypadku niespełnienia tych ostatnich warunków - bank oferuje oprocentowanie w wysokości 4,5 proc,.

Alior Bank oferuje także 5-procentowy zysk na Lokacie mobilnej. Mogą ją otworzyć osoby, które na dzień 29 lutego 2024 roku miały w tym banku konto osobiste lub oszczędnościowe oraz wyrażą zgody marketingowe. Warunkiem jest także aktywacja po raz pierwszy aplikacji Alior Mobile. Czas lokaty to 100 dni, a maksymalna kwota wpłaconych na nią środków - 50 tys. zł. Link do lokat.

Oferta Alior Bank to także Lokata standardowa o oprocentowaniu 3,5% (w wersji na 4 miesiące) o kwocie minimalnej do wpłaty 1000 zł. Opcja jest dostępna wyłącznie w bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej banku. Z kolei w ramach jeszcze innej propozycji banku - Lokaty na nowe środki oprocentowanie wyniesie 4,5% w przypadku powierzenia kapitału na okres 92 lub 182 dni. Oferta dotyczy sum od 1000 do 200 tys. zł. Linki do ofert.

W VeloBanku do 7 proc. można zyskać z kolei zakładając Lokatę Mobilną Na Start na 2 miesiące, wpłacając od 1000 do 50 tys. zł. Z kolei lokując środki w ramach Lokaty Mobilnej na 6 miesięcy - zysk wyniesie 2%. Obie te lokaty zakłada się wyłącznie przez aplikację banku. Link do ściągnięcia aplikacji:

VeloBank ma dla klientów także propozycję Lokaty na Nowe Środki. W ramach oferty można ulokować od 1000 do 180 tys. zł. Jeżeli lokatę założymy na okres trzech miesięcy - jej oprocentowanie wyniesie 5,3 proc., jednak jeszcze bardziej korzystna będzie wpłata środków na 6 miesięcy - wtedy odsetki wyniosą 5,5 proc. By założyć tę lokatę w VeloBanku, należy udzielić zgód marketingowych. Trzeba mieć także na względzie, że wskazane wyżej oprocentowanie lokaty będzie dotyczyło tylko i wyłącznie nowych środków. Link do wniosku:

W przypadku Raiffeisen Digital Bank zysk z aktualnie oferowanej Lokaty dla Ciebie wyniesie 6,1 proc., niezależnie od tego, czy pieniądze wpłacimy na 3, 6 czy 12 miesięcy. Oferta jest przeznaczona zarówno dla nowych, jak i aktualnych klientów banku. Jedna osoba może otworzyć jedną lub więcej takich lokat terminowych przy minimalnej wpłacie 100 zł i maksymalnej 200 tys. zł. Lokatę w tym banku można założyć wyłącznie przez aplikację. Link do ściągnięcia aplikacji:

Z kolei Toyota Bank Polska oferuje swoim klientom (posiadaczom dowolnego konta) Lokatę Plus oprocentowaną w wysokości nawet 5,7 proc. (opcja w przypadku środków ulokowanych na 3 miesiące). Na lokatę można wpłacić od 2000 do 400 tys. zł. Link do założenia konta, a później lokaty.

Lokata Horyzont Zysku to oferta banku Millenium, w ramach której lokując środki na okres 6 miesięcy można zarobić do 5%. Minimalna kwota do wpłaty to 1000 zł. Z kolei druga propozycja tego banku - Lokata Mobilna możliwa do założenia w aplikacji bankowej to oferta oprocentowana w wysokości 4,65%. Okres tej lokaty zawsze jest stały i wynosi 3 miesiące. Link do informacji o lokacie, by założyć lokatę należy kliknąć przycisk "Otwórz teraz".


Aktualna oferta banku Santander to Lokata Online Nowe Środki, w ramach której można zyskać do 5% (w przypadku ulokowania pieniędzy na 3, 4 lub 6 miesięcy). Możliwa kwota wpłaty waha się od 1000 do 400 tys zł. Na lokacie, tak jak wskazuje jej nazwa, można umieścić jedynie nowe środki. Link do wniosku

Decydując się na skorzystanie z którejś z aktualnych ofert lokat bankowych, trzeba zawsze mieć na względzie, że od uzyskanego na niej zysku zawsze należy zapłacić 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki). Przykładowo - jeżeli na lokacie zarobimy 100 zł, to 19 zł z tej kwoty musimy odprowadzić do budżetu państwa.