Pomysł na rozwiązanie kredytów frankowych niebezpieczny dla niektórych instytucji finansowych. Prezes Narodowego Banku Polskiego krytykuje pomysł Kancelarii Prezydenta, która chce pomóc zadłużonym w kredytach indeksowanych do obcej waluty.

Zdaniem Marka Belki, który był gościem Gospodarczego Otwarcia Roku w Krajowej Izbie Gospodarczej, temu tematowi poświęca się więcej uwagi, niż na to zasługuje. Według niego nie ma ekonomicznego i społecznego problemu, który każe się tym zajmować. Szef NBP podkreśla, że kredyty walutowe są dobrze spłacane i nie zmienia tego niepewność na rynkach.

Według szefa NBP część pomysłów rozwiązania problemów zadłużonych w obcych walutach może zaszkodzić sektorowi bankowemu. Marek Belka zaznacza, że nie wszystkie banki w jednakowy sposób są narażone na to ryzyko. Większe problemy, w jego opinii, będą mieć instytucje z tak zwanego ogona bankowości. Szef banku centralnego zaznaczył, że na ogół są to banki bez udziału kapitału zagranicznego.

Projekt przedstawiony przez Kancelarię Prezydenta zakłada ustalenie tak zwanego sprawiedliwego kursu, po którym będzie spłacany kredyt walutowy. Byłby od wyliczany indywidualnie dla każdego kredytobiorcy. Pomysł skierowano do Komisji Nadzoru Finansowego, która ma policzyć skutki finansowe tej regulacji.