Powstanie centralna informacja o kontach bankowych zmarłych osób. Przewiduje to nowelizacja Prawa bankowego, nad którą parlament właśnie zakończył prace i która czeka teraz na podpis prezydenta.

Nowelizację przygotowali senatorowie Platformy Obywatelskiej. "Cieszę się, że ta ustawa przeszła, że ona jest ważna i naprawdę potrzebna" - powiedział senator Kazimierz Kleina. Przewodniczący senackiej komisji finansów publicznych dodał, że prace nad ustawą trwały długo, ale ostatecznie przyjęto rozwiązanie dające możliwość dostępu spadkobiercom i osobom, które zapomniały o swoich kontach, do informacji gdzie one się znajdują.

Współtwórca ustawy, senator Mieczysław Augustyn dodał, że w bankach i w SKOK-ach prawdopodobnie znajduje się obecnie około 15 miliardów złotych, po które nikt się nie zgłasza. Jak mówi, sprawiedliwości staje się zadość, bo nawet jeśli jakieś pieniądze zostaną w bankach, bo nikt ich nie podejmie, to będą waloryzowane i będą zawsze do dyspozycji tych, którzy mają do nich prawo.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia z wyjątkiem jednego przepisu, który wejdzie w życie pół roku później i który daje bankom czas na dostosowanie własnego systemu informatycznego do wymagań ustawy. Podczas dzisiejszego głosowania Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do tej nowelizacji.