Młody człowiek może posiadać własne konto osobiste już od momentu ukończenia 13. roku życia. Jakie funkcjonalności ma konto młodzieżowe? Czy trzeba za nie płacić? Który rachunek wybrać? Eksperci porównywarki TotalMoney.pl postanowili to sprawdzić.

Młodzież w wieku od 13 do 18 lat może założyć specjalny rachunek młodzieżowy bądź skorzystać ze standardowej oferty dla dorosłych. W naszym rankingu postanowiliśmy porównać konta należące do tej pierwszej grupy. W jaki sposób wybraliśmy to najlepsze?

Założenia i punktacja

Przyjęliśmy założenie, że posiadacz konta raz w miesiącu wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do banku prowadzącego jego rachunek i dwa razy z innych bankomatów (każda wypłata w wysokości 50 zł). Ponadto dokonuje dwóch transakcji bezgotówkowych przy użyciu karty debetowej na łączną kwotę 100 zł. Średnie miesięczne saldo na rachunku wynosi 500 zł.

Oferty banków ocenialiśmy przede wszystkim pod względem kosztów, jakie generuje korzystanie z ich młodzieżowych rachunków. Brak opłat za prowadzenie konta pozwalał uzyskać 2 punkty. Kolejne 2 punkty przyznawaliśmy, jeśli darmowa była także karta debetowa wydawana do konta, bez potrzeby spełniania jakichkolwiek warunków. Dodatkowy 1 punkt można było zarobić za brak opłat za użytkowanie karty debetowej oraz za darmowe wypłaty z bankomatów sieci Euronet oraz z bankomatów należących do pozostałych sieci. Po 0,5 punktu dodawaliśmy za następujące funkcjonalności: darmowe zewnętrzne przelewy internetowe, możliwość wykonania przelewu na e-mail lub telefon oraz za możliwość korzystania z bankowości mobilnej.


table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Najlepsze konta młodzieżowe w 2015 roku TOP 3
Pozycja 1 2 3
Bank Nazwa konta Konto Direct (10 punktów) izzyKonto (9,5 punktu) Cool Konto (9 punktów)
Wniosek online Sprawdź konto Sprawdź konto Sprawdź konto
Miesięczna opłata za prowadzenie konta (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt zewnętrznego przelewu internetowego 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Przelew na e-mail/telefon NIE TAK NIE
Miesięczna opłata za kartę debetową (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z bankomatów sieci Euronet 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów w Polsce 0,00 zł 0,00 zł 1) 0,00 zł
Aplikacja bankowości mobilnej (na smartfon lub tablet) TAK TAK TAK
Darmowe konto bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK
Darmowa karta debetowa bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK
Założenia rankingu:Posiadacz konta wypłaca w miesiącu raz gotówkę bankomatu należącego do banku, w którym ma konto i dwa razy z bankomatu "obcego" (każda wypłata 50 zł)Posiadacz konta dokonuje 2 transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę 100 zł miesięcznieŚrednie saldo na rachunku wynosi 500 złStan na 24 sierpnia 2015 r.1) 0,00 zł za wypłaty z bankomatów Planet Cash i Banku Zachodniego WBK; 3% min. 5,00 zł, max 9,00 zł - za wypłaty z pozostałych bankomatów Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl

ING Bank Śląski, mBank i Bank BPH na podium

Najlepszym kontem młodzieżowym okazało się Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego. Otrzymało ono 10 punktów. Jego główne zalety to brak opłat za prowadzenie konta oraz korzystanie z karty, niezależnie od tego, czy wykonywane są przy jej użyciu jakieś operację, czy też nie. Bank oddaje do dyspozycji młodych klientów aplikację bankowości mobilnej, możliwość korzystania z kodów BLIK, za pomocą których można wypłacać pieniądze z bankomatów, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz program Smart Saver.

Na miejscu drugim znalazło się izzyKonto mBanku, które zgromadziło 9,5 punktu, czyli zaledwie o 0,5 punktu mniej niż rachunek oferowany przez ING Bank Śląski. Zalety oferty mBanku to przede wszystkim darmowe, bezwarunkowe prowadzenie konta i użytkowanie karty debetowej. Posiadacz izzyKonta nie zapłaci także nic za wypłaty z bankomatów Euronetu, Planet Cash i Banku Zachodniego WBK. Za wypłaty z urządzeń należących do pozostałych sieci pobierana jest prowizja wynosząca 3% (min. 5 zł, max. 9 zł). Posiadacze młodzieżowego rachunku mBanku mogą także korzystać z aplikacji bankowości mobilnej, wysyłać przelewy na e-mail/telefon oraz korzystać z kodów BLIK.

Pozycję trzecią w naszym rankingu z wynikiem 9 punktów zajęło Cool Konto Banku BPH. Rachunek prowadzony jest bezpłatnie. Także za użytkowanie wydanej do Cool Konta karty debetowej nie jest pobierana opłata. Kolejne darmowe funkcjonalności to zewnętrzne przelewy internetowe oraz wypłaty gotówki z bankomatów Euronetu. Prowizja za wypłaty z urządzeń należących do pozostałych sieci wynosi 6 zł. Bank BPH udostępnia posiadaczom Cool Konta aplikację bankowości mobilnej.

Tuż za podium znalazły się trzy inne, równie atrakcyjne konta osobiste dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat: konto db Smart Deutsche Banku Polska, PKO Konto Pierwsze PKO Banku Polskiego oraz Konto 360º Junior Banku Millennium.

Oferty kont młodzieżowych dostępne są w kilkunastu bankach. Do tego dochodzą standardowe, „dorosłe” rachunki, które może założyć osoba kończąca 13. rok życia. Młody człowiek stawiający na rynku bankowym swoje pierwsze kroki ma więc trudną decyzję do podjęcia. Warto dobrze się zastanowić, niewykluczone bowiem, że wybrany bank będzie tym, z którego usług będzie korzystał przez kilka kolejnych lat.