Rodzinny wyjazd, urlop czy wyjazd z przyjaciółmi – w każdą podróż zabieramy ze sobą bagaże. Warto je ubezpieczyć! W razie kradzieży czy zagubienia nie będziesz musiał przejmować się konsekwencjami, a niemiłe zdarzenia nie zepsują Ci wypoczynku.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, sportów ekstremalnych czy odpowiedzialności cywilnej… Zapewne słyszałeś już o wielu rodzajach polis odpowiednich na wakacyjne wojaże, a może nawet zdecydowałeś się zakupić niektóre z nich. Nie należy zapominać również o naszym bagażu, który razem z nami przemierza świat wzdłuż i wszerz.

Dlaczego więc i jego by nie ubezpieczyć?

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie

Reklama

Kiedy obowiązuje?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie bagażu służy jego ochronie podczas podróży – przede wszystkim przed utratą, zniszczeniem bądź uszkodzeniem zarówno podczas transportu, czyjegoś umyślnego działania (kradzież), jak i zdarzeń losowych typu pożar, huragan, powódź czy burza. Polisa ta jest szczególnie potrzebna podczas podróży samolotem czy autokarem – oddanie swoich cennych przedmiotów w ręce osób trzecich zawsze wydaje się być ryzykowne. Nasze rzeczy są przerzucane do luków bagażowych i nikt wtedy nie dba o to, co znajduje się w środku. Często zdarza się również, że walizki lecą w całkiem innym kierunku niż ich właściciel. SITA World Tracer, czyli jeden z głównych producentów oprogramowania dla lotnisk, poinformował, że w 2013 roku pasażerowie zgłosili 21,8 mln zagubionych sztuk bagaży. Sytuacja ta jednak z roku na rok polepsza się – zagubionych walizek jest coraz mniej.

Reklama

W jakich sytuacjach dostaniemy świadczenie…

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe definiują pojęcie „bagaż”? Podstawowa wersja ubezpieczenia bagażu obejmuje przeważnie walizki, torby, nesesery, namioty, karimaty, śpiwory czy materace. Oczywiście wszystko wraz z ich zawartością – odzieżą i rzeczami osobistymi. W wersjach rozszerzonych ubezpieczyć możemy również sprzęt sportowy czy elektroniczny. Laptop, aparat fotograficzny czy telefon komórkowy często stają się łupem złodziei.

Ubezpieczyciele oferują szeroki zakres ochrony. O odszkodowanie nie będziesz mógł ubiegać się jedynie w przypadku zaginięcia bądź uszkodzenia bagażu na lotnisku czy w porcie. Polisa obejmuje natomiast cały okres twojego pobytu - zarówno czas spędzony w hotelu, w taksówce, na wycieczce krajoznawczej czy podczas rejsu statkiem. Zdarza się jednak, że ubezpieczyciele mocno zawężają swój zakres odpowiedzialności. Potrafią odmówić wypłaty w przypadku prawdopodobnych i nieco częściej powtarzających się sytuacji, jak np. kradzież plecaka z autokaru, a na swoją listę wpisują bardziej nierealne zdarzenia, do których zaliczyć można np. zaginięcie torby z płatnych, strzeżonych przechowalni bagażu.

…a w jakich nie?

To oczywiste, że nie każda utrata bagażu będzie uwzględniona przez ubezpieczyciela. Wszelkie wyłączenia wypisane są w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) i nie ulega wątpliwości fakt, że z nimi również musimy się przed wyjazdem dokładnie zapoznać. Z pewnością nie otrzymamy odszkodowania, jeśli w momencie utraty bądź zaginięcia bagażu będziemy znajdować się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Rekompensata nie należy nam się również, jeśli bagaż stracimy w wyniku naszego zaniedbania – mogłoby to bowiem stanowić pole do wielu nadużyć ze strony ubezpieczonych.

Na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważną sprawą jest oczywiście suma ubezpieczenia, która powinna odzwierciedlać wartość naszych wszystkich bagaży i ich zawartości. Wartość bagażu zadeklarowana w polisie ubezpieczeniowej może niekiedy pomniejszyć sumę ubezpieczenia, w zależności od tego, czy pod uwagę będzie brana wartość rzeczywista czy odtworzeniowa. W pierwszym przypadku chodzi o stopień zużycia naszych przedmiotów. Jest to tzw. ubezpieczenie na wartość rzeczywistą – za jego kwotę nie odkupimy więc identycznej rzeczy, która została nam skradziona czy zniszczona. Ubezpieczenie na wartość odtworzeniową lub nową pozwoli nam otrzymać sumę, za którą bez problemu odkupimy lub naprawimy utracony sprzęt. Nie jest tu brany pod uwagę wiek przedmiotu czy jego zużycie – dostaniemy tyle, ile jest on wart. Zdecydowanie więc warto skusić się na tę drugą opcję, która pozwoli nam nabyć utracony bagaż.

Na jaką sumę się ubezpieczyć?

Nie ma jednej, określonej sumy ubezpieczenia. Każdy może sam, indywidualnie wybrać interesującą go kwotę. Wpływ na nią ma wiele czynników, przede wszystkim miejsce, do którego udajemy się na urlop – im dalej wyruszamy, tym powinna być ona wyższa. Odpowiednio dobierzmy też sumę do wartości przedmiotów, które ze sobą przewozimy. Jeśli jest to drogi sprzęt lub inne cenne przedmioty – zwiększmy ją. Warto dodać, że ubezpieczenie bagażu najczęściej występuje w pakietach wraz z innymi polisami turystycznymi (np. Assistance czy NNW). Zakup ubezpieczeń w pakiecie może być tańszy niż nabywanie poszczególnych świadczeń oddzielnie.

Oblicz ratę kredytu gotówkowego w 3 krótkich krokach. Przejdź na porównywarkę

Czy warto się zdecydować?

Utrata walizki, torebki czy plecaka zdecydowanie nie należy do najmilszych sytuacji. Będąc na zagranicznych wczasach, skompletowanie nowego bagażu może nas sporo kosztować. Dobrym pomysłem będzie zakup odpowiedniej polisy, dzięki której nie będziemy musieli martwić się zagubionym czy skradzionym bagażem, a dalej rozkoszować się urokami wyjazdu.
Tagi: ubezpieczenia na wyjazd, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia podróżne, ubezpieczenia turystyczne, polisa turystyczna, ubezpieczenia komunikacyjne