Ustawa frankowa w drodze do kosza. Koniec marzeń o realnej pomocy frankowiczom?

autor: Grzegorz Osiecki25.08.2015, 07:14; Aktualizacja: 25.08.2015, 07:23
frank szwajcarski

Jutro PO składa projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom. Szefowa sejmowej komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska ma nadzieję, że Sejm zajmie się nią na dwudniowym posiedzeniu pod koniec tego tygodnia.źródło: ShutterStock

Maleje prawdopodobieństwo, że Sejm ostatecznie uchwali przepisy o pomocy zadłużonym w szwajcarskiej walucie. Znacznie większe szanse ma ustawa o okresowej pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji materialnej

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

 • Fred*(2015-08-25 08:13) Zgłoś naruszenie 00

  Nobel ( taka nagroda) dla pomysłodawców, takiego projektu, rewelacja .

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2015-08-25 08:19) Zgłoś naruszenie 00

  Zatem warto było zaciągać kredyty we frankach szwajcarskich. A ja głupi wziąłem kredyt w złotych polskich i kupiłem mniejsze mieszkanie, żeby nie zadłużać się nadmiernie , nie tracić płynności finansowej, w przypadku większej zmiany kursu. Trzeba było jednak brać ten kredyt we frankach, a teraz czekać aż w części ktoś za mnie go spłaci. Może za 4 lata, przy kolejnych wyborach, znowu będzie można załapać się na jakieś umorzenie. Pozdrowienia dla polityków, którzy rozdają wokół kasę, tyle, że nie swoją. niech rozdają, a jakże, potem podniesie się podatki, albo da mniej na służbę zdrowia. Ktoś w kńcu i tak będzie musiał za to rozdawnictwo zapłacić.

  Odpowiedz
 • emigrant(2015-08-25 08:35) Zgłoś naruszenie 00

  lepiej martwcie się jak pomagać przyszłym emerytom, bo przy średniej krajowej po 35 latach pracy będzie jakieś 800 zł miesięcznie

  a przecież co drugi mieszka w apartamencie z miniratką

  Odpowiedz
 • MY!(2015-08-25 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  nieźle, najpierw dostali z rodziny na swoim, teraz kolejne programy - niedługo się okaże że małapa wzięła brzytwę, która do końca jej dni ostrzyć za nią będzie -my MY!

  Odpowiedz
 • adam(2015-08-25 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Spokojnie poczekamy do wyborów i repolonizacji wymiaru sprawiedliwości.
  Policzyć ile frankow jeszcze zostało-przeliczyt to na złotówki,po kursie z dnia podpisania umowy-przedstawić zarzuty pracownikom banków,którzy doprowadzili klientów do niekorzystnego rozporządzenia majatkiem-osądzic i skazać,banki całkowicie pokrywaja koszt przewalutowania-odpowiadaja materialnie i karnie za oszustwa-brak franków,klauzule niedozwolone.Natychmiastowa wymiana prezesów banków,w których Polska ma większosć-rozwiazanie i postawienie zarzutów członkom KNF i zarządowi NBP za parasol ochronny na bankowymi spekulantami. Jeżeli jakiemus bankowi nie pasuje,to proszę zlikwidować swoje siedziby na terytorium RP . KONIEC.Może tylko jakis prezes nie dostanie 300000 zł pensji ?

  Odpowiedz
 • dziadek Franek(2015-08-25 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  Widać codziennie jak mantrę będą nam powtarzać, jak strasznie krzywdzone są w Polsce banki, aż wszyscy zmiękną i oddadzą dobrowolnie resztę swojego dobytku.

  Sytuacją z kredytami we frankach powinna zająć się prokuratura i sądy, winnych oszustw i machlojek skazać prawomocnymi wyrokami, majątki bankierów posprzedawać i dać ubogim.

  Odpowiedz
 • Polak(2015-08-25 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  miałem kredyt we frankach ostatnio spłaciłam i nie biadolę

  Odpowiedz
 • Drzymała(2015-08-25 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  I tam jest jego miejsce bo byłby to kamień rzucony tonącemu .

  Odpowiedz
 • Laser67(2015-08-25 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  Jeszcze nikt frankowiczom niczego nie podarował. Zostali oszukani przez banki a teraz trwa na nich ostra medialna nagonka. Banki zrobią wszystko aby się wywinąc.

  Odpowiedz
 • RT666(2015-08-25 09:50) Zgłoś naruszenie 00

  Tym razem frankowicze musza zaplacic za wlasna lekkomyslosc. Ale nalezy zmusic banki doszczególowego informowania o ryzyku tranzakcji, tak jak to ma miejsce w przypadku akcji. Te ostrzezenia powinne byc wydrukowane. Jesli ich nie ma, to bank ponosi pelna odpowiedzialnosc.

  Odpowiedz
 • popp(2015-08-25 10:17) Zgłoś naruszenie 00

  kolejne szczucie Polaka na Polaka. Lobby bankowe i heterzy działają, aż im się palce rozgrzewają nad klawiaturą.
  To banki powinny zapłacić za oszustwo kredytów pseudofrankowych - nikt więcej.
  W UE już ten problem rozwiązano , w Wielkiej Brytani już siedzą w wiezieniach prezesi banków za manipulacje LIBOR-em, a u nas... najlepiej pisać "wiedziały gały do brały",. Tylko człowiek idzie do banku a nie do KASYNA, a wyszło KASYNO ,a nie instytucja zaufania publicznego

  Odpowiedz
 • Marsjanin(2015-08-25 10:25) Zgłoś naruszenie 00

  PO siedząca bankowcom w kieszeniach bronić będzie swych mocodawców do (bliskiego już) końca. Dziwne że takich "racjonalnych i zdroworozsądkowych" opinii nie przytacza się gdy upadają banki lub państwa, a na frankowiczów kładzie się cały ciężar manipulacji i spekulacji na rynkach finansowych. Frankowicze i inni kredytodawcy sfinansowali płace wielu pocących się tu prawników i malkontentów, przysporzyli podatków i składek ZUS a tu podnosi się problem z mniejszego CIT (19%) od banków. A gdzie VAT (23%) od produktów które nabyli kredytobiorcy i których nie kupią bo zasilać będą musieli banki.

  Odpowiedz
 • Teo(2015-08-25 10:35) Zgłoś naruszenie 00

  Nikt nie oszukiwał.Ludzie chcieli mieszkać jak milionerzy nie będąc nimi. teraz ponoszą konsekwencje. Obecnie też widze jak dzieci znajomych zaciągaja kredyty na olbrzymie mieszkania w Warszawie, czy budują na kredyt wielkie domy. Tych ludzi nie bedzie stacnawet na utrzymanie mieszań czy domów.Groble sie sypie wedle stawu.Została ukarana ułańska fantazja. Syn kupił małe mieszkanko do remontu i ja zamieniłam swoje większe na jego mieszkanie. Mamy z mężem mniejsze koszty utrzymania mieszkania a on płaci niecałe70 euro raty.
  Nie mamy zamiaru dopłacać do pałaców innych ludzi.

  Odpowiedz
 • nie mam kredytu(2015-08-25 10:45) Zgłoś naruszenie 00

  To nie jest żadna POMOC.
  Ta ustawa to reakcja na działania banków, które wpuściły swoich klientów w toksyczny produkt- kredyt z opcją walutową - i odmówiły jakiejkolwiek partycypacji w ryzyku.
  W kontaktach z bankiem klient indywidualny jest stroną SŁABSZĄ. Słabsza, bo BTE, bo umowa jest nienegocjowalna, bo zabezpieczeniem kredytu nie jest tylko hipoteka, ale wszystko co kredytobiorca ma i zarobi w przyszłości.

  Bankom należy się kij golfowy w kakao. Opcje walutowe, polisolokaty -a teraz kredyty walutowe. W istocie nie walutowe, tylko indeksowane do waluty obcej.
  Z nieograniczonym ryzykiem po stronie klienta.

  Banki odmówiły jakiejkolwiek partycypacji w ryzyku. No to ustawodawca pod naciskiem wyborców stanął po stronie kredytobiorców.
  jak banki dymały kredytobiorców na warunkach, spreadzie, prowizjach to było cacy- a jak dymanie zostało ograniczone to jest be?

  Odpowiedz
 • kat(2015-08-25 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  "frankowicze"... hahahaha...jesteście zwykłymi pasożytam, cwaniaczkami chcącymi ugrać swoje trzy grosze. jakoś przez te wszystkie lata, gdy frank był tani nie protestowaliście- tylko śmialiście się z jeleni, które wzięły kredyty w pln. jak to banki zarabiały mniej- to wszystko było lege artis. jak kurs się zmienił- to są banksterzy. wasza matka pis w 2006 roku darła mordę, żeby absolutnie nie zakazywać kredytów w chf- czego chciała knf. wtedy chf był dobry wg oficjalnej linii waszej partii. teraz pieśnicie o tym, że nie było rzeczywistych wypłat we frankach lub franków w bankach- co to za bełkot. to są kredyty denominowane do chf. rozliczenia na rynku międzybankowym są natomiast w formule elektronicznej matołki. banda burków czworacznych. chce się wam pomóc to wy chcecie odgryźć rękę tej pomocy. wobec tego- na nic nie zasługujecie fałszywe pisowskie burki.

  Odpowiedz
 • podatnik(2015-08-25 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  ja też nie mam kredytu ale między innymi z moich podatków finansuje się nadzór bankowy, który powinien sprawdzać dokładnie umowy, jakie proponują instytucje finansowe, aby takie produkty, jak kredyty denominowane w obcej walucie, jak polisolokaty, jak opcje walutowe były zabronione, bo to uderza w gospodarkę.
  Oskubany przez banki, który co miesiąc odnosi do banku zbyt dużą część dochodów tnie swój popyt na towary i usługi. Stąd gospodarka po krótkotrwałym boomie za łatwy kredyt zaczyna się kurczyć.
  W konsekwencji nie ma później między innymi na szkolnictwo, służbę zdrowia itp. Gospodarka to naczynia połączony o czym warto pamiętać zanim się napisze, że wszystkiemu winni są tylko ci co dali się naciągnąć bankom. W konsekwencji za takie przyzwolenie bankom na stosowanie niedozwolonych klauzul mamy rozhuśtaną gospodarkę gdzie raz mamy krótkotrwały boom gospodarczy windujący także skokowo ceny za mieszkania a później przez lata będziemy się podnosili z zapaści gospodarczej powstałego w wyniku malejącego popytu na usługi i towary. Po to jest rząd aby pilnował zrównoważonego rozwoju wszystkich gałęzi gospodarczych, a nie tylko bankowego.

  Odpowiedz
 • -KL-(2015-08-25 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  11 lat temu wzialem 150tys zł kredytu na 20 lat. Uznałem że 20 lat to zbyt długi okres aby wystawiać się na ryzyko zmiany kursu waluty - dlatego wziąlem bezpieczniejszy choć droższy kredyt w PLN (w tej walucie zarabiam). Jak widać - siedzę po przeciwnej stronie barykady niż frankowicze. Kogoś interesuje moje zdanie w temacie ? Otóż uważam że owszem - z jednej strony - widziały gały co brały. Ale z drugiej - wystarczająco długo żyję już na tym świecie aby zrozumieć że nie wszystkie "gały" rozumieją co widzą i dlatego - Państwo Polskie które tak chętnie narzuca nam "dla naszego dobra" mnóstwo różnych ograniczeń powinno było przygotować odpowiednie przepisy i uregulować kwestię kredytów walutowych. To mądre głowy w rządzie - zamiast zajmować się normami dla ekranów dźwiękochłonnych na autostradach - powinny były uchwalić prawo które zmusi banki do takiego sformułowania umów które podzielą ryzyko walutowe pomiędzy bank a klienta. Teraz oczywiście - nie można tego robić wstecz - ale warto byłoby opracować takie przepisy dla przyszłych kredytobiorców, oraz rozważyć umiejętną pomoc dla tych którzy naprawdę nie są w stanie dalej obsługiwać kredytu. Powinna to być jednak zdecydowana (jeśli chodzio kwotę wsparcia) - ale bardzo selektywna (tylko dla tych poważnie zagrożonych) i nie bezzwrotna pomoc.

  Dobrze zarządzane Państwa (UK, Niemcy, USA itd) - owszem - golą swoich poddannych podatkami - ale nie pozwalają aby obywatele byli "goleni" przez kogokolwiek innego (banki, monopole, oligarcjie czy mafie). U nas - rządzący nie rozumieją tej reguły. Polskie Państwo jest jak pasterz który goli swoje owce - ale nie dba aby były zdrowe i nie przejmuje się za bardzo ich bezpieczeństwem - a potem dziwi się że owiec ubywa, są porywane przez wilki, chorowite - dają mniej wełny itd.
  Trochę zoologiczne wyszło to porównanie ...

  Odpowiedz
 • Polska sprawiedliwa!(2015-08-25 13:51) Zgłoś naruszenie 00

  Czy PO zdaje sobie sprawę że tego typu ustawami legalizuje przekręt , niezgodny z polskim i europejskim prawem...rozwiązaniem powinno być ustawowe przymuszenie banków do rozwiązania nieuczciwych umów bankowych i zawarcie w to miejsce zgodnych z prawem uczciwych umów kredyt hipotecznych w Polskiej walucie. Tak masowe łamanie praw obywateli wymaga rozwiązania systemowego , nie można tego zrzucić na polskie sądy gdyż ilość pozwów zablokuje system sadowniczy, ponadto wyroki sadowe beda dotyczyć tylko tych co złożą pozwy, a banki w swej perfidii wyliczyły że tylko część poszkodowanych złoży pozew (więc i tak banki na tym zarobią krocie). Tu wymagane jest rozstrzygniecie chroniące 100% poszkodowanych kredytobiorców.

  Odpowiedz
 • kibic(2015-08-25 15:12) Zgłoś naruszenie 00

  przy okazji warto wziąć pod uwagę, że łatwy kredyt na mieszkania przy obniżonych kryteriach za razem napędza popyt na mieszkania a to z kolei winduje ceny za tzw. m2 mieszkania. Stąd ludzie, jak ta lawina popytu na mieszkania ruszy nie mają czasu na chodzenie po prawnikach tylko chcą zdążyć przed wzrostem cen za tzw. m2 mieszkania, co jeszcze bardziej ułatwia bankom wciskanie umów z nieuczciwymi klauzulami pod pretekstem swobodnego kształtowania stosunku umownego (art. 353(1) k.c.). Taki rząd, który pozwala tak golić kredytobiorców doprowadzając ich do bankructwa co przy okazji może narazić na utratę lokat w bankach umoczonych w kredyty jest albo głupi albo dostaje działkę pod stołem w postaci jakiś tam przyszłych wykładów za granicą.

  Odpowiedz
 • Precz z PO(2015-08-25 15:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jak dobrze że ten rząd odchodzi do lamusa. Dla nich najważniejsze jest dobro banków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane