Pomoc dla frankowiczów to czysty populizm w wersji dla zamożnych

autor: Krzysztof Kalicki19.08.2015, 07:41; Aktualizacja: 19.08.2015, 08:34

Patrzę z dużą bezradnością na to, co dzieje się w Polsce w odniesieniu do tematu kredytów we frankach szwajcarskich. Przyznam, że nie rozumiem, jak można dopuścić do tego, aby na szali walki o głosy wyborcze postawić ważne pryncypia konstytucyjne regulujące zasady państwa prawnego w dziedzinie gospodarki rynkowej – wolności gospodarczej, obowiązywania umów, niedziałania prawa wstecz, a także narazić reputację kraju.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (41)

 • ABZ(2015-08-19 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  Chciałoby się powiedzieć, że Krzysztof Kalicki powiedział co wiedział ale... to przecież typowy bełkot bankowy. Do wora z takimi naganiaczami banksterskimi. Tak totalnego bełkotu nie czytałem nawet u Pietraszkiewicza z Związku Banków (nie)Polskich. Szkoda czasu na tego płaza

  Odpowiedz
 • Rafi(2015-08-19 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Krzysztofie Lobbysto - pryncypia Państwa to chronić swoich obywateli ich majątku i właśnie ustanowionego prawa a nie obcego kapitału który łamie określone przepisy prawne w danym Państwie i jeszcze go zastrasza. Jakoś na Węgrzech po przewalutowaniu kredytów żaden z tych banków nie zbiedniał na tyle żeby sie wycofać, ani kurs franka nie wystrzelił do goóy jak to powtarza za banksterami Pani Kopacz...

  Odpowiedz
 • pozwałemBank(2015-08-19 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety pod artykułem przypadkowo zabrakło informacji kto jest autorem: Od 1 stycznia 2003 Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska SA oraz Country Manager Grupy Deutsche Bank w Polsce.
  Członek rady Związku Bańków w Polsce.

  Odpowiedz
 • smutne(2015-08-19 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  Rzeczywiście obiektywny artykuł. Krzysztof Kalicki reprezentuje w nim banki. No cóż jest strach, że ten czy tamten prezes banku zarobi miesięcznie nie 300 tys. a 200 tys. zł. Rozumiem tego pana i jego walkę o kasę. Nie rozumiem natomiast gazety prawnej. Nie widziałam jeszcze artykułu pisanego pod kątem frankowiczów. Jakieś wywiady, historie samobójców, wyliczenia ekonomistów wspierających ludzi nabitych w pseudokredyty? Prawdy tu nie przeczytamy, bo gazeta prawna utrzymuje się w dużej mierze z reklam banków i musi im służyć.

  Odpowiedz
 • pozwałemBank(2015-08-19 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  Krzysiek nie doczytał białego kruka przygotowanego przez Związek Banków w Polsce.
  Chodzi o białą księgę ,,kredytów CHF" Jest dostępna w necie.
  Całkiem przypadkiem 10% zwartości tej księgi poświęcona jest klauzulom abuzywnym z tych umów oraz ryzyku z tym związanym.

  Odpowiedz
 • elica(2015-08-19 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego ten artykuł nie jest opatrzony notą "artykuł sponsorowany"?

  Odpowiedz
 • mickiewicz12345(2015-08-19 12:06) Zgłoś naruszenie 00

  Autor prezentuje typową moralność KALEGO. Jak banki nabijają w butelkę klientów i zarabiają kokosy to dobrze a jak ktoś nie pozwala się im okradać i żąda zapłaty za grzechy to żle. Kali Kalicki naczytał się Sienkiewicza ze zrozumieniem. Nie jest ważne że 600 000 polskich rodzin ma kłopoty a Pietraszkiewicz kpi z nich w żywe oczy. Ważne żeby bankierzy nie stracili.

  Odpowiedz
 • Paweł(2015-08-19 12:14) Zgłoś naruszenie 00

  Pan tak ładnie, rzeczowo pisze. Proszę jeszcze napisac artykuł dotyczący "opcji walutowych" i niesprawiedliwości jaka spotkała banki oferujące ten produkt.

  Odpowiedz
 • lobbystapolski(2015-08-19 12:23) Zgłoś naruszenie 00

  Krzysztof Kalicki -- zapamiętać i przekazywać :)

  Odpowiedz
 • zapłacicie_za_to_banksterzy(2015-08-19 12:31) Zgłoś naruszenie 00

  Autor: Krzysztof Kalicki - Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska SA oraz Country Manager Grupy Deutsche Bank w Polsce. Członek rady Związku Bańków w Polsce.
  Tyle w temacie.

  Odpowiedz
 • Leszek(2015-08-19 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Im gorzej dla banków tym lepiej dla obywateli/konsumentów.
  Tym lepiej dla prawdziwej gospodarki i jej wzrostu (nie tej wirtualnej opartej na instrumentach pochodnych i spekulacji).
  Tym lepiej dla rynku nieruchomości (niższe ceny nieruchomości i większa płynność)
  Tym lepiej dla rynku pracy (krążące pieniądze dają kolejnym ludziom prace)
  Tym lepiej dla budżetu (krążące w gospodarce pieniądze osiadają w budżecie w formie PIT, CIT, VAT, akcyz itd)

  Odpowiedz
 • huntsman(2015-08-19 12:37) Zgłoś naruszenie 00

  Dla lepszego zrozumienia artykułu warto byłoby dodać, że p. Krzysztof Kalicki jest prezesem Deutsche Bank Polska SA, czyli banku który należał do grupy małych agresywnych banków sprzedających przed 2009 rokiem prawie wyłącznie kredyty we franku (90% sprzedaży).

  Nie dziwi zatem niechęć do rozwiązań dla oszukanych kredytobiorców.

  Warto przypomnieć, że Deutsche Bank AG, który jest 100% właścicielem Deutsche Bank Polska, został ukarany w tym roku 2,5 mld dolarów za manipulowanie Liborem, a nadal toczy się wobec niego postępowanie w sprawie manipulacji kursami walut.
  To ten sam bank, który jest oskarżany o pranie brudnych pieniędzy z Rosji i łamanie sankcji wobec Rosji. To również bank, który został ukarany za oszustwa w sprawie kredytów hipotecznych i MBS w Stanach Zjednoczonych. Manipulowanie cenami złota, srebra, wyłudzanie podatku VAT przy sprzedaży pakietów emisji CO2 i inne.

  Zaiste, trudno znaleźć lepszego przedstawiciela obrońców moralności i poszanowania prawa.
  Brawo Gzaeta Prawna !

  Odpowiedz
 • Leszek(2015-08-19 12:37) Zgłoś naruszenie 00

  Pamiętacie film "Dług" Krzysztofa Krauze? to tak jakby napisać, że wszyscy się musimy złożyć, żeby wykupić wyssany z palca dług Roberta Gonery u Andrzeja Chyry.

  Szczęśliwcom, którzy się łapią na działanie ustawy, ustawodawca anuluje 90% fikcyjnego długu narosłego na bazie nielegalnych klauzul indeksacyjnych stosowanych w umowach kredytowych przez banki. Natomiast złotówki, KTÓRE BANK FAKTYCZNIE WYPŁACIŁ w wyniku umowy kredytowej, każdy kredytobiorca SPŁACI CO DO POJEDYNCZEGO GROSZA (plus oczywiście odsetki). Dokładnie tak jak każdy kredytobiorca złotówkowy.

  Całe to umorzenie dotyczy złotówek, KTÓRYCH BANK NIGDY NIE POSIADAŁ, a jedynie próbował wyłudzić na bazie nielegalnych zapisów w umowach. Ustawa amputuje 90% nienależnego roszczenia banku, więc nie ma mowy o żadnej stracie. Ani tym bardziej dokładaniu się przez podatnika.

  Odpowiedz
 • Beata(2015-08-19 12:38) Zgłoś naruszenie 00

  Złodzieje Banksterzy i Po

  Odpowiedz
 • Leszek Warszawa(2015-08-19 12:39) Zgłoś naruszenie 00

  banki, nie dość że wywołały największy od pokoleń kryzys pompując bez opamiętania globalną bańkę spekulacyjną, to pierwsze z niego wyszły zarobione, ściągając lejce całym społeczeństwom i przenosząc koszty w dół piramidy społecznej. Skąd się wzięła erozja klasy średniej? klasa średnia to są przecież właśnie ci, którzy są zakredytowani. Ci zakredytowani mają jeszcze jakieś skrupuły - nie będą się burzyć, bo mają sporo do stracenia: domy i mieszkania kupione na kredyt. Na tym polega stabilizacyjna rola klasy średniej. Pół biedy jeśli przedstawiciele klasy średniej są właścicielami firm - wtedy z kolei oni mogą przerzucić niżej, na proletariat, swoje rosnące koszty. Tyle, że proletariat nie ma już na czym oszczędzać, ani nie ma nic do stracenia. jak obetnie się pensje (lub zwiększy koszty funkcjonowania) o 20% komuś kto zarabia 6000 pln, to on będzie po prostu mniej konsumował. jak zrobi się to samo komuś kto ma na rękę 1500 pln, to on zacznie przymierać głodem. tacy ludzie pierwsi zaczynają się buntować (vide popularność Kukiza). Tymczasem skala bankowych nadużyć i patologii jest tak duża, że buntują się już nawet nie tylko proletariusze, ale również przedstawiciele dolnych warstw klasy średniej. już naprawdę niewiele trzeba, żeby to zaczęło kipieć. Jeśli władza się tym nie zajmie, to będzie dyndała na latarniach razem z banksterami.

  W czasach pieniądza fiducjarnego, który nie ma pokrycia w żadnym dobru materialnym i rezerwy cząstkowej pozwalającej prywatnym bankom kreowac pieniądz "z powietrza", siła finansjery wynika tylko i wyłącznie z naszej wiary w to, że jesteśmy im coś winni. a tymczasem król jest nagi. równie dobrze ja sam mogę się ogłosić najbogatszym człowiekiem na Ziemi, twierdząc że mój sąsiad jest mi winien 200 mld $. Dopóki sąsiad będzie w to wierzył i spłacał dług z odsetkami, dopóty ja będę bogaty.

  Dość powiedzieć, że dzięki systemowi rezerwy frakcyjnej wartość wszystkich finansowych instrumentów pochodnych przekracza prawie 10-krotnie światowe PKB - tych pieniędzy i związanych z nimi zobowiązań po prostu nie ma i nigdy nie było. Kredyty indeksowane do kursu CHF są właśnie jednym z takich instrumentów, w którym na bazie prawdziwego zobowiązania (wypłacony przez bank kapitał w PLN) tworzy się na zasadzie kreatywnej księgowości jakieś dalsze wirtualne zobowiązania i zależności bez pokrycia w niczym realnym. takie finansowe sofizmaty, które niszczą prawdziwą gospodarkę. najwyższa pora to amputować.

  Odpowiedz
 • Adam(2015-08-19 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  Banki to złodzieje! Czują się wyjątkowo dobrze w Polsce przy współpracy ze złodziejami PO i PSL! Kradną i oszukują wspólnie!

  Odpowiedz
 • L.(2015-08-19 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  ten człowiek powinien gnić w więzieniu, a nie pouczać nas na łamach usłużnej niemieckiej gazety.

  Odpowiedz
 • Le.(2015-08-19 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  jak banki mogą być stratne na czymś czego nigdy nie miały?

  Odpowiedz
 • ANNA(2015-08-19 12:47) Zgłoś naruszenie 00

  ZMASOWANY ATAK BANKÓW

  Odpowiedz
 • Le.(2015-08-19 12:50) Zgłoś naruszenie 00

  im szybciej amputujemy tego lichwiarskiego raka, tym lepiej dla wszystkich.
  oczywiście rak próbuje nam wmówić ustami takich śmiesznych gości jak ten powyżej, że jest potrzebny i że bez niego nastąpi armagedon, stracą niewinni, wszystko się załamie itd.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane