Banki internetowe cieszą się wśród konsumentów stale rosnącą popularnością. Kuszą niskimi miesięcznymi opłatami za prowadzenie rachunku, darmowymi przelewami czy możliwością wybrania gotówki z bankomatów bez opłat nawet na całym świecie. Co więcej, zakładając konto w wirtualnym banku mamy pewność, że dołączona do niego karta debetowa będzie w stanie obsługiwać płatności internetowe – dzięki niej bez problemu kupimy bilet lotniczy czy zarezerwujemy nocleg w hotelu.

Zgodnie z raportem NetB@nk przygotowanym przez Związek Banków Polskich, na koniec I kwartału 2015 roku liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej wyniosła prawie 26 milionów. W stosunku do IV kw. 2014 roku oznacza to wzrost o prawie 846 tys. (3,37%), zaś w stosunku do I kw. 2014 roku wzrost wyniósł ponad 3,5 mln (15,74%).

Należy jednak odróżnić konto w „tradycyjnym” banku z możliwością zarządzania nim przez internetową platformę od rachunku prowadzonego w banku stricte internetowym. W tym drugim przypadku możemy napotkać pewnie ograniczenia w dostępie do gotówki.

Kasa w smartfonie

Czy zgubiona karta płatnicza dołączona do rachunku założonego w wirtualnym banku odcina nas od zgromadzonych oszczędności? Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie byłaby twierdząca. Obecnie podmioty finansowe działające w branży bankowości wyprowadziły rozwiązania, które radzą sobie z tym problemem. Niektóre wirtualne banki prowadzą pełną obsługę gotówkową swoich klientów.

- Klienci mogą wypłacać gotówkę w jego placówkach. By zrealizować taką transakcję, klient powinien posiadać ważny i aktualny dokument potwierdzający tożsamość i podać swój PESEL. Dane te muszą być zgodne posiadanymi przez bank. Wypłata potwierdzana jest podpisem klienta. Otrzymuje on gotówkę od razu, jeśli wypłata nie przekracza 20 tys. zł, a w przypadku kwoty powyżej 100 tys. zł w ciągu około dwóch dni roboczych. Opłata za skorzystanie z tej usługi to od 0 do 9 zł lub 0,5 proc. wartości transakcji – informuje Emilia Kasperczyk, specjalista ds. relacji z mediami w Biurze Prasowym mBanku.

Dokonać wypłaty środków bez użycia karty można również w T-Mobile Usługi Bankowe. Na razie jedyna placówka z obsługą gotówkową byłego Alior Sync znajduje się w Katowicach. Jak zapewnia jednak Konrad Mróz z T-Mobile Polska S.A., bank pracuje nad rozwiązaniem pozwalającym wybrać pieniądze bez wizyty w banku lub użycia karty. Szczegóły projektu na chwilę obecną owiane są tajemnicą.

Rozwiązania z dziedziny nowych technologii pozwalające na wypłatę gotówki bez kart płatniczych wprowadziło już między innymi Inteligo – konto internetowe prowadzone przez PKO Bank Polski SA.

- Klient może zainstalować aplikacje IKO za pomocą której m.in. może wypłacić gotówkę z bankomatu. Aby ją pobrać i zainstalować na swoim telefonie należy skorzystać ze sklepu z aplikacjami np. Apple App Store czy Google Play. Użytkownik po pobraniu i instalacji aplikacji podaje w niej swój numer telefonu oraz nadaje kod PIN do aplikacji. Klient ma dwie drogi ukończenia procesu aktywacji – w komputerze i telefonie – wyjaśnia Joanna Fatek, specjalista z Zespołu Prasowego PKO BP.

Podobny system posiada również mBank.

- Klienci, którzy nie mają karty mogą także wypłacać pieniądze z bankomatów BZ WBK, ING, Millennium i PKO BP za pośrednictwem usługi BLIK. Aby to zrobić wystarczy smartfon oraz najnowsza wersja aplikacji mobilnej mBanku – tłumaczy Emilia Kasperczyk.

Na koniec I kwartału 2015 r. liczba umów bankowości internetowej wśród klientów indywidualnych wyniosła 25,96 mln. W stosunku do końca 2014 r. oznacza to przyrost o 846 tys. umów