Polisolokaty: Wartość wykupu nie może być świadczeniem głównym

autor: Wojciech Kamieński, Krzysztof Lehman19.05.2015, 07:40; Aktualizacja: 19.05.2015, 08:33
Ze względu na nieokreśloność wartość wykupu nie może być objęta konsensusem stron

Ze względu na nieokreśloność wartość wykupu nie może być objęta konsensusem stronźródło: ShutterStock

Przy trudnościach w prawidłowym zdefiniowaniu tego pojęcia wszelkie wątpliwości powinny być interpretowane na korzyść konsumenta.

W artykule „Nabici w polisolokaty przegrywają w sądach”(DGP 85/2015) przedstawione zostały dwa orzeczenia dotyczące ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (u.f.k.) wydane przez Sąd Okręgowy w Warszawie (sygn. V Ca 751/14, V Ca 996/14). Sąd uznał, że wartość wykupu, a więc kwota, którą otrzymuje konsument w momencie rozwiązania takiej umowy przed okresem, na jaki została zawarta, stanowi świadczenie główne, które zostało określone w sposób jednoznaczny.

Sąd Okręgowy rozważania oparł na brzmieniu ogólnych warunków ubezpieczenia, które definiowały wartość wykupu jako główne świadczenie umowy. Tym samym analizowane postanowienie – według sądu – nie może podlegać ocenie według przesłanek art. 3851 kodeksu cywilnego, czyli pod kątem naruszenia dobrych obyczajów i rażących interesów konsumentów.

Z taką tezą nie można się jednak zgodzić.

Wykładnia zawężająca


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • MichalD(2015-05-21 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  Sytuacja ze świadczeniami wydaje się być próbą odroczenia zwrotu skradzionych przez ubezpieczycieli środków, pobranych w ramach opłat.
  Zaś Polisolokaty to tylko alternatywa i to niezbyt dobra dla osób inwestujących bezpośrednio w fundusze inwestycyjne.
  Jeśli macie macie Państwo polisolokaty, z których nie jesteście zadowoleni lub już została pobrana opłata likwidacyjna, udzielę darmowej porady i pokieruję co zrobić, aby odzyskać utracone środki: 533 121 778.

  Odpowiedz
 • Prawnik(2015-05-19 11:32) Zgłoś naruszenie 00

  Zapraszam do kontaktu osoby, które nie są usatysfakcjonowane ze swojej polisy inwestycyjnej (polisolokaty) oraz osoby, które utraciły swoje pieniądze w skutek zakończenia swojej inwestycji. Pomogę w rozwiązaniu umowy ubezpieczenia na życie z UFK oraz w dochodzeniu roszczeń o zwrot pobranych opłat likwidacyjnych.

  tel. 531 151 536

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane