Finanse w telefonie to już standard

autor: Ewa Bednarz31.03.2015, 07:43; Aktualizacja: 31.03.2015, 08:14
Bankowość internetowa jeszcze kilka lat temu traktowana była jako udogodnienie w korzystaniu z usług bankowych, dzisiaj staje się profesjonalnym narzędziem.

Bankowość internetowa jeszcze kilka lat temu traktowana była jako udogodnienie w korzystaniu z usług bankowych, dzisiaj staje się profesjonalnym narzędziem.źródło: ShutterStock

Z każdego miejsca na świecie można dziś wykonać niemal każdą operację na koncie bankowym, i to gratis. Czasem wystarczy smartfon, czasem potrzebna jest specjalna aplikacja.

Bankowość internetowa jeszcze kilka lat temu traktowana była jako udogodnienie w korzystaniu z usług bankowych, dzisiaj staje się profesjonalnym narzędziem. Coraz więcej klientów docenia zarządzanie finansami przez telefony komórkowe, smartfony i tablety. Można w nich sprawdzić saldo rachunku i historię operacji, realizować przelewy i sprawdzać operacje odrzucone, śledzić stan i zmianę limitów kart kredytowych i debetowych, spłacać je, aktywować lub blokować, robić z nich przelewy. Przy pomocy telefonu można również zakładać lokaty i brać kredyty oraz kontrolować terminy i wysokości najbliższych rat. Niektóre banki, jak np. Citi Handlowy, wprowadzają nawet usługi, które pozwalają przesłać pieniądze z jednego konta na drugie przez stuknięcie się telefonami lub wykonanie przelewu bez znajomości rachunku odbiorcy – wystarczy kontakt zapisany w telefonie. Jeżeli odbiorca ma rachunek w tym samym banku, pieniądze będzie miał natychmiast, jeżeli nie, dostanie SMS-a z powiadomieniem, jak ma skorzystać z utworzonego dla niego tymczasowego konta, na którym czeka gotówka. Płacenie telefonem w sklepach staje się już standardem, za parkingi i bilety komunikacji jeszcze nie. Podobnie jak dostęp do mapy oddziałów i bankomatów oraz wypłaty z bankomatu w przypadku, gdy zapomniało się karty. Niewiele jeszcze aplikacji ma również funkcję „skanuj i płać”, dzięki której można opłacić fakturę po zeskanowaniu z niej kodu QR.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane