Prawnik ma większą świadomość, więc trudniej odzyskać mu pieniądze z polisolokaty

autor: Joanna Kowalska10.03.2015, 07:24; Aktualizacja: 10.03.2015, 07:31
konto bankowe-euro-waluty-finanse

Rozpatrując apelację ubezpieczyciela, sąd II instancji stwierdził jednak, że kwestionowane przez powoda postanowienia OWU wcale nie naruszają interesu klienta.źródło: ShutterStock

Dla odzyskania środków z polisolokaty ważne jest to, jak w ogólnych warunkach umowy (OWU) zostały nazwane opłaty likwidacyjne – podkreślił w niedawnym orzeczeniu Sąd Okręgowy w Warszawie. Uchylił on wyrok I instancji, wskazując, że konsument nie może powołać się na abuzywność klauzul, jeśli kwota zatrzymana przez przedsiębiorcę była opisana w umowie jako „koszty obsługi kapitału”.

Strony sporu łączyła umowa ubezpieczenia z elementem inwestycyjnym (polisolokata), zawarta na 30 lat. Pozew do sądu wniósł klient, który po jej rozwiązaniu żądał od ubezpieczyciela zwrotu części środków zgromadzonych na jego rachunku i zadośćuczynienia za straty. W związku z likwidacją polisolokaty przedsiębiorca zatrzymał bowiem znaczną część zgromadzonych środków – 10,6 tys. zł. Wyjaśnił, że zrobił to zgodnie z postanowieniami OWU, w których wysokość należnego świadczenia wyrażana była procentem wpłaconych środków, uzależnionym od lat trwania umowy ubezpieczenia.

Powód przekonywał, że są to postanowienia niedozwolone. Powołał się na wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który za naruszające interesy klientów uznał rażąco wysokie opłaty likwidacyjne. Sąd I instancji uznał, że mimo iż konstrukcja porównywanych postanowień jest różna, to w obu przypadkach chodziło o możliwość zatrzymania przez ubezpieczyciela kwoty określonej procentowo. „Postanowienia umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, które uprawniają ubezpieczyciela do zatrzymania w szóstym roku trwania umowy blisko 50 proc. zgromadzonego przez konsumenta kapitału w wypadku rozwiązania umowy, są w ocenie Sądu Rejonowego niedozwolonymi klauzulami” – wskazał, nakazując przedsiębiorcy zwrócenie środków konsumentowi. Oddalił natomiast roszczenie o 1,5 tys. zł zadośćuczynienia. Powód wskazywał, że takie korzyści uzyskałby, gdyby umieścił te środki na klasycznej lokacie.

Rozpatrując apelację ubezpieczyciela, sąd II instancji stwierdził jednak, że kwestionowane przez powoda postanowienia OWU wcale nie naruszają interesu klienta. Nie można też mówić o abuzywności tych klauzul. „Takie stanowisko byłoby dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy postanowienia umowy i regulaminu czy ogólnych warunków jej wykonywania ustanawiałyby sankcję za jej rozwiązanie w postaci pobrania kary umownej czy też odstępnego, czy – jak w OWU zakwestionowanych przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – opłaty likwidacyjnej” – podniósł sąd okręgowy.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Ola(2015-04-25 23:12) Zgłoś naruszenie 00

  Czy każda polisa strukturyzowana należy do umów nazwanych?

  Odpowiedz
 • Rozka(2017-01-28 23:17) Zgłoś naruszenie 00

  A ja mam inne zdanie, moim zdaniem właśnie powinniśmy korzystać z pomocy adwokata w tej sprawie, ponieważ jeśli będziemy sami walczyć o swoje to niestety, ale nie mamy na to szans. Mam znajoma, która dopiero z pomocą pana Igora Suchodolskiego z kancelarii LEX odzyskakała swoje pieniądze. Mogę więc go śmiało polecić wszystkim, którzy zostali oszukani przez polisolokaty.

  Odpowiedz
 • HelloJello(2017-03-03 16:18) Zgłoś naruszenie 00

  W moim przypadku właśnie, gdyby nie pomoc pani Eweliny Pruszyńskiej, to pewnie nie udałoby mi sie nawet odzyskać wszystkich moich pieniędzy. Pani Ewelina reprezentuje Kancelaria Prawna Invictus :) Jest bardzo dobrym prawnikiem w swojej dziedzinie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane