W ciągu dwóch lat w Polsce wykonano prawie 615 tysięcy natychmiastowych przelewów - w taki sposób do obiegu trafiło ponad 3 miliardy złotych.

Szczególną popularnością natychmiastowe przelewy cieszą się w ostatnim kwartale - oferta pojawia się bowiem w coraz większej liczbie banków. - To przygotowanie do małej rewolucji w bankowości - zapowiada Michał Szymański, wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej. Na przelew wraz z potwierdzeniem czeka się w przypadku natychmiastowego przelewu kilka sekund, a nie kilka godzin czy dni. Jednorazowo można w ten sposób obracać sumami do 100 tysięcy złotych.

- Na szybszych przelewach skorzysta każdy uczestnik systemu finansowego - twierdzi ekspert od płatności natychmiastowych, Grzegorz Leńkowski. Klient detaliczny niemal od ręki otrzyma potwierdzenie dokonania przelewu na dany rachunek, klient korporacyjny może swobodniej zarządzać płynnością finansów, z kolei korporacje mogą szybciej przystąpić do wykonania usług na podstawie potwierdzenia dokonania przelewu od klientów.

Poza Polską przelewów natychmiastowych dokonać można jedynie w 14 krajach na świecie. W Europie usługa ta jest dostępa jedynie w: Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.