ING Bank Śląski jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych banków w Europie, który zaoferuje klientom usługę V.me by Visa. Wdrożenie usługi dla wszystkich klientów planowane jest już w marcu br.

V.me to usługa umożliwiająca przechowywanie w jednym miejscu danych wielu kart, a następnie dokonywanie za jej pomocą płatności w sklepach internetowych. Przeprowadzenie transakcji opiera się na trzech krokach – wystarczy wybrać nową metodę płatności V.me by Visa na stronie sklepu, zalogować się do Portfela Elektronicznego ING, a następnie zatwierdzić płatność. Co ciekawe w portfelu V.me nie będą wymagane karty wyłącznie VISA.

Co z bezpieczeństwem? Dane karty podajemy jedynie raz podczas wprowadzania jej do portfela. Jak informowała organizacja płatnicza portfel jest chroniony wielowarstwowym systemem zabezpieczeń, w tym usługą Verified by Visa opartą na technologii 3D secure.

Krok w krok z VISA działa MasterCard. Jeszcze w tym roku zamieni działający na polskim rynku Mastercard Mobile na Master Pass. Jest to bardzo podobny system jak V.me, działający również na wielu urządzeniach, oparty na elektronicznym portfelu powiązanym z kartą płatniczą.

Obie organizacje kilkanaście dni temu zdecydowały się na wdrożenie w USA technologii zbliżeniowej z zabezpieczeniem w chmurze. Jak poinformowała nas centrala VISA, technologia HCE jest we wstępnej fazie rozwoju, ale VISA będzie implementować Host Card Emulation w Europie, o ile będzie taka potrzeba. Wszystko zależy od sytuacji na europejskim rynku płatniczym i faktycznych korzyści jakie partnerzy i klienci VISA mogliby odnieść z takiego wdrożenia. Zapewnienie bezpieczeństwa płatności jest niezbędne do działania płatności Visa i technologia oparta na chmurze nie będzie wyjątkiem.