KNF: Przewalutowanie kredytów we frankach? To oznacza miliardy złotych strat i upadek trzech banków

17.01.2014, 11:47; Aktualizacja: 17.01.2014, 11:47
frank-szwajcarski-prawo

w celu przeciwdziałania kryzysowi bankowemu należałoby podjąć działania zmierzające m.in. do dokapitalizowania bankówźródło: ShutterStock

W obecnych warunkach rynkowych operacja przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich na złotowe po kursie z dnia udzielenia kredytów spowodowałaby wygenerowanie przez sektor bankowy strat na poziomie około 40-50 mld zł. Jednocześnie w 7 bankach straty spowodowałyby obniżenia ich współczynnika wypłacalności poniżej 8% wymaganych prawem bankowym, przy czym w 3 z tych banków straty byłyby tak wysokie, że spowodowałyby utratę całości ich kapitałów, co oznaczałoby niewypłacalność, wynika z szacunków Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:ISBnews
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • tolo(2015-05-26 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    posłowie do pracy ,uchwalić ustawę podnoszącą podatek odzysków banku z udzielanych kredytów walutowych do 95%.Gdzie był nadzór bankowy za co te apanaże kasa państwa będzie miała zyski ,które pozostaną w kraju a nie będą wyprowadzane za granicę

    Odpowiedz
  • Zorro(2015-05-26 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę podać ile banki zarobiły na kredytach walutowych .Kredyty walutowe spłacać po kursie zdnia zaciągnięcia kredytu-kurs NBP dalszy zysk banku tylko ze stopy %. gospodarka nie ucierpi .

    Odpowiedz
  • Pokrzywdzeni przez Banki(2015-01-26 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Najpier broni banków czyli złodzieji a teraz Prezes KNF sam proponuje przeliczenie z dnia zawarcia umowy.Pan Prezes po rozmowie z prawnikami wie jaki to pasztet i kogo on także obciązą .Banki nie udzielaly żadnych kredytów we frankach ,a w złotówkach to wszystko tylko złodzieje mieli na papierze bowiem żaden bank nie dysponował frankami ani nie miał pokrycia czyli zabezpieczenia we frankach.To jest wielki przekręt którego już nie da się ukryć.Zyski wytransferowali za granicę do macierzystych banków poprzez sfałszowanie umów pozyczek frankowych to niech teraz zwrócą to co zagrabli.Dodatkowo Panie Prezesie nie powinien Pan uniknąc odpowiedzialności za te kłamstwa i mataczenia.w innteresie banków.Chce Pan teraz wyciągnąć łapy do Budżetu Państwa aby ratować banki.Niech bankisame się ratują i Pana przy okazji też.Proponuję aby każdy z frankowiczów złożył doniesienie do Prokuratury o mozliwości popełnienia przestepstwa uszustwa może wreszcie Prokuratura zobaczy z bliska jak wyglądał przekręty bankowców ,ktore o mało nie spowodowały niewyobrażalnego kryzysu Państwa Polskiego.Co zresztą nie jest takie pewne bo skala tego draństwa to 162 miliardy złotych czyli 20 procent PKB.

    Odpowiedz
  • Frankowicz(2015-01-22 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    Jak frank był po 3,50 PLN to były straty 50 mld PLN i teraz strata tego samego rzędu. Mocno przesadzone!!!

    Odpowiedz
  • naiwniak(2014-08-26 22:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj byłem w banku pytałem się co mogę zrobić z tym kredytem - zobaczyłem ironiczny uśmiech pracownicy banku. W chwili gdy go brałem były takie zadowolone, pomocne, tak go zachwalały... Teraz pozostaliśmy sami sobie, nienawidzę siebie za tą decyzje z 2008 roku kiedy dałem sie na to namówić. Czy jest ktoś kto się tym zajmie i zrobi z tym porządek ?. Nigdy więcej kredytu !!!

    Odpowiedz
  • fgd(2014-08-19 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    To nie politycy i dziennikarze pobrali kredyty we frankach tylko zwykli obywatele, którzy państwo nigdy nie będzie chronić, bo to nie jest w interesie jego. W interesie państwa jest rabować obywateli jak się da i z czego się da.
    Kiedy Polacy zrozumieją, że nie mają ojczyzny? A banda urzędników uczestniczy w okradaniu ich.

    Odpowiedz
  • sda(2014-08-19 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    KNF po prostu broni swojej dupy! gdzie była wtedy gdy zaczęła się kariera kredytów walutowych?

    Odpowiedz
  • REALISTA(2014-03-22 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    To dobrze zaplanowana operacja przez banki. Najpierw udzielic kredyt we franku po niskim kursie 2 zł a potem dobrze zorganizowaną manipulacją nagle frank skacze do góry o dziwo :-) na 3,40 sprytne chciwosc banków nie zna już granic. Z tą walutą sie nigdy nic nie działo az tu nagle bach 3,40 nie wydaje sie to podejrzane ?

    Odpowiedz
  • Prw(2014-03-10 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Po co komu jest ten KNF?Żadne sprawy z zakresu prawa banowego ich nie interesują.W moim przypadku w sprawie o ewidentne złamanie prawa bankowego ,przez Bank udają,że deszcz pada i moją skargę miast rozpartrzyc lub chociaż sie z nią zapoznać przesyłają do banku aby to on udzielił odpowiedzi.to tak jakby złodzieja pytać czy kradnie.On zawsze powie ,że nie.
    Po co więc taka instytucja skoro nic nie może , a pieniądze wielkie na jej funkcjonaowanie wykłądają podatnicy.

    Odpowiedz
  • kik(2014-02-10 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie to politycy,dziennikarze pobrali ogromne kredyty we frankach i teraz majac mozliwosc nakrecaja opinie zeby protestowac.Ja 18 lat splacam KREDYT ZACIAGNIETY PRZEZ SPOLDZIELNIE na budowe blokow i co ...nie mamy przebicia w mediach i splacam kredyt obowiazkowy,ktorego nie bralam.Jak dostawalismy mieszkanie to o kredycie nie wiedzielismy,wplacilismy ogromna kaucje na ktora zlikwidowalam ksiazeczke mieszkaniowa i jeszcze bylo malo.Po 2 latach spoldzielnia obarczyla nas kredytem,splacamy do dzisiaj i konca nie widac.

    Odpowiedz
  • wonpejs(2014-01-27 18:16) Zgłoś naruszenie 01

    Zapytajcie gdzie pracuje i kim jest zona szefa KNF . POLSKIE DNO.

    Odpowiedz
  • Lee(2014-01-20 16:43) Zgłoś naruszenie 01

    Ciekaw jestem co zrobiłyby banki, gdyby frank spadł do wartości 1 PLN ???

    Odpowiedz
  • pozamykac do wiezien(2014-01-19 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie sa wyrzucani z pracy, firmy bankrutuja, a banki nie moga? co to bogowie pod szczegolna ochrona? zamknac te banki co okradly ludzi, a prezesow i "doradcow kredytowych" - zlicytowac i pozamykac w wiezieniach, skazac na dozywotnie roboty za oszustwa i zrujnowanie kilkuset tysiecy rodzin polskich!

    Odpowiedz
  • O to chodzi(2014-01-19 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    PSL z Balcerowiczem na czele robią wszystkich w durnia. Po co brano we frankach, gdy zarabiano w złotówkach? Pobawili się wszyscy w tzw. cinkciarzy, a pojęcia nie mieli w jakie g wchodzą. KNF broni banków i ich nieuzasadnionych zysków. I to jest normalne. Komuny nikt nie chciał, bo bieda była równo dzielona, ale nie dla wszystkich. Kto chciał pracować to miał. Ci co brali kredyty, też dobrze mieli. I tak durni PSL-mani myśleli, że dalej tak będzie. Bogatym i dobrze zarabiającym zawsze mało.
    A teraz mamy pełne sklepy i puste portfele. Mieszkaliśmy w mieszkaniach państwowych, a teraz bankowców. Niech frankowicze się cieszą, że jeszcze ich bank z mieszkań i domów nie wyrzuca.

    Odpowiedz
  • Naciągnięty(2014-01-18 20:39) Zgłoś naruszenie 00

    Komu takie bajki, przecież banki wypłacały złotówki, a zapisywały tylko u siebie franki. Były to właściwie papiery wartościowe, o których klient nie był informowany. Gro banków nawet nie miało takiej ilości franków na jakie dawali te kredyty. Gdyby wypłacały franki, to bym zrozumiał. Nawet ubezpieczenie zawarte w złotówkach przeliczają na franki, aby następnie powtórnie przewalutować. Czy nie jest to naciąganie?

    Odpowiedz
  • don(2014-01-18 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    3 banki ktore?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-01-17 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tylko rolnikom - wszystkim , którzy mieli kredyty (pobrane jeszcze za komuny) ; budującym domy , przedsiębiorcom inwestującym w rozwój firm
    i innym kredytobiorcom w jeszcze polskich bankach , dokładnie jw. "reformator" Balcerowicz ( który akurat domaga się rozliczenia ) zafundował
    piłkę zwrotną + 1000 % - najczęściej do natychmiastowej spłaty , co oznaczało zmiany właścicielskie na tysiącach polskich majątkach i bankructwa
    tysięcy polskich firm . A później , to już mafia , i Balcerowicz też , mieli tylko z górki .
    Co nie znaczy , byśmy teraz mieli mieli gnoić frankowiczów tylko dlatego , że
    raźniej jest jednak wisieć w towarzystwie . W końcu , to te same gnoje nas wszystkich wykańczają .

    Odpowiedz
  • złotówkowiec(2014-01-17 20:44) Zgłoś naruszenie 00

    Jak polskim rolnikom biorących kredyty na produkcję i uzbrojenie mechanizacyjne gospodarstw kredyt w ciągu miesiąca urósł o 1000 procent i wielu z nich pozbawiono zgodnie z prawem ( koniec lat 80 i początek 90 ub.w. ) gospodarstw to jakoś PSL nie apelował do banków. Postawił się tylko Lepper i z hasłem Balcerowicz musi odejść walczył z bankami. Wtedy nikt nie protestował a teraz wszyscy mają się ująć za biednymi ( ? takim nie dawano pożyczek we frankach ) " oszukanymi" ? Nie żartujcie. w kapitalizmie tak jest, a chcieliście kapitalizmu to go macie. Nie udawajcie wariatów. I tak macie raty niższe jak "złotówkowcy".

    Odpowiedz
  • bogu(2014-01-17 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba zostały komuś resztki rozumu i nie dojdzie do czegoś takiego.

    Odpowiedz
  • Donaldinio gdzie jesteś ?(2014-01-17 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    dziesiątki tysięcy kredytobiorców bankrutuje judzie odbierają sobie zycie , a bankstrzy POganiają bydło dalej !

    Odpowiedz