Kredyty hipoteczne: Będzie pozew zbiorowy nabitych we franki

autor: Dorota Kalinowska15.01.2014, 06:48; Aktualizacja: 15.01.2014, 10:01
Szansy powodzenia kancelaria upatruje przede wszystkim w stałej zmianie kursu franka szwajcarskiego, której nie przewidzieli ani klienci, ani banki.

Szansy powodzenia kancelaria upatruje przede wszystkim w stałej zmianie kursu franka szwajcarskiego, której nie przewidzieli ani klienci, ani banki.źródło: ShutterStock

Prawnicy jednoczą oburzonych na kredyty we szwajcarskiej walucie. W Polsce zostanie złożony pierwszy pozew zbiorowy klientów z różnych banków. Do tej pory zgłosiło się blisko 100 osób. Większość to klienci Getin Noble Banku (ok. 35 proc.) oraz Raiffeisena (20 proc.).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (101)

  • figa(2014-01-26 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej niech Państwo nadal pomaga nieudacznikom i rozdaje lokale komunalne. Na to jest zgoda? A pomóc ludziom z inicjatywą - tutaj tylko zawiść i zazdrość Polaczków...

    Odpowiedz
  • Justyna(2014-01-28 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    niech sie nie wp..ja ci ktorych sprawa nie dotyczy. Typowe prostactwo smiac sie i komentowac sprawy co kogos g. obchodza. Skoroscie tacy madrzy byli i wzieliscie super korzystne kredyty w zlotowkach to siedzcie z m. w kuble i zajmijscie sie swoimi sprawami.

    Odpowiedz
  • koko(2014-02-01 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Frankowcy bardzo przepraszają, że zaufali doradcom z Open Finance i Expandera - obie firmy zatrudniały rzekomo ludzi, którzy mieli im DOBRZE DORADZIĆ, a wciskali frankowe g**no na potęgę. Czym więc były obie te firmy??? Ile na tym zarobiły??? Dlaczego o tym nikt nie mówi, że jak był problem ze zdolnością kredytową, to zawsze we franku można było się ratować, że pokazywano ludziom analizy i wyliczenia dotyczące tej waluty i mówiono, że jest to najlepsze, najtańsze i najbezpieczniejsze wyjście z sytuacji??? Przekręt na olbrzymią skalę!

    Odpowiedz
  • out(2014-02-04 06:56) Zgłoś naruszenie 00

    widze że większości skończyły się recepty na lekarstwa na ból dupy.
    Pozdr. mister wygnany

    Odpowiedz
  • Artur(2014-02-04 06:59) Zgłoś naruszenie 00

    Do SW - brałeś w złotówkach i już spłaciłeś, to ile wziąłeś ? 13,50zł na bułke?

    Odpowiedz
  • Marta(2014-02-06 18:06) Zgłoś naruszenie 00

    Dawno mnie tu nie było, ale widzę, że nadal temat jest na rzeczy - i bardzo dobrze, szkoda tylko, że naszych wypowiedzi nie widzą ci wszyscy właśnie, co wzbogacili się na sprzedaży nam kredytów we frankach i rząd i wszyscy spekulanci finansowi - bo tu jest prawda, bo na ulicy nikt nie powie, że go to wk...wia, że ma setki tysięcy złotych do spłacenia za malutkie mieszkanie gdziekolwiek, będzie ciułał, pożyczał, brał siedemnasty etat a ratę milcząco zapłaci, żeby dzieci chociaż coś miały w przyszłości - dach nad głowami... bluźnierstwa cisnął się na usta, nic dobrego nas tu nie czeka...

    Odpowiedz
  • iluminatka(2014-02-12 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Do wszystkich wypowiadających się na temat ryzyka i franka...
    No więc bank nie zaciągnął kredytu w innym banku (np szwajcarskim) tylko w swoich księgach zapisał ze kredyt jest indeksowany w obcej walucie tj frank...czyli bank nie pożyczył franka i nie musi go oddawać jedynie chce zebyśmy my mu oddali coś czego on nie wziął i to jeszcze o 40% więcej niż było na początku...
    A jak sie dowiecie ze bank nie ma wcale pieniedzy i ze kredyt stowrzył tylko i wyłącznie dzięki temu że sie podpisaliście pod czymś to to może zaczniecie inaczej pisac idioci polscy.

    Odpowiedz
  • Marta(2014-02-16 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nooooo, dziękujemy Pani Iluminatce, że tak nas ładnie publicznie obraża i od idiotów wyzywa, ale pragnę wspomnieć, że nie ma powszechnego obowiązku u nas w Polsce, znać się na bankowości, prawie bankowym i finansach, i od tego są tzw. ludzie od obsługi klienta w bankach i pośrednicy, aby grzecznie, kulturalnie i w najbardziej zrozumiały sposób nam to wszystko wyjaśnić - może właśnie tak jak Pani to zrobiła, tylko bez ostatniego wersu. Bo jeżeli jest pani pracownikiem jakiejś firmy finansowej czy banku, to Pani wie, co grozi za ostatni wers...Więc powiedzmy, że nie życzę sobie aby ktoś się o mnie tak wypisywał. Bo pani zna się na tym, a ja zupełnie na czymś innym. I też mogę powiedzieć, kim Pani jest w moim temacie...
    Ps. A tak z ciekawości - to kto tu administruje na tej stronie i pilnuje, żeby tu nikt nikomu słownej krzywdy nie robił?? Bo chyba komentarz jest ,aby coś skomentować, a nie ludzi obrażać...???

    Odpowiedz
  • Magic(2014-02-23 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Zamienic kredyt w CHF na PLN? Zeby placic wyzsze raty? Kalkulatory kredytowe dostepne w internecie pokazuja realia. (Na teraz, bo przyszlego kursu CHF/PLN oraz WIBOR i LIBOR nie policza. To zalezy w duzej mierze od jasnie nam panujacych zarzadcow tzw. "zielonej wyspy".)

    Odpowiedz
  • Magic(2014-02-23 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Zamienic kredyt w CHF na PLN? Zeby placic wyzsze raty? Kalkulatory kredytowe dostepne w internecie pokazuja realia. (Na teraz, bo przyszlego kursu CHF/PLN oraz WIBOR i LIBOR nie policza. To zalezy w duzej mierze od jasnie nam panujacych zarzadcow tzw. "zielonej wyspy". Ile Pendolino kupia, komu oddadza gaz lupkowy i miedz, ile pieniedzy unijnych przyklei sie do brudnych lap itd itd)

    Odpowiedz
  • Marta(2014-02-23 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ale jak zamienisz franki na PLN to chociaż będziesz wiedział ILE MASZ DO SPŁACENIA!!! A nie dzisiaj to tyle, jutro tyle a po jutrze jeszcze tyle, i tak naprawdę ciągle płacisz to samo w kółko, a jakbyśmy wszyscy poszli do banków przewalutować, to by się bank w których mamy kredyty się zes...ły. I może to w tym jest metoda... na kredyt walutowy.

    Odpowiedz
  • eeska(2014-03-02 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    Typowe wypowiedzi lobbystów związanych z instytucjami finansowymi. Nie mogą inaczej bo za to im płacą. Radzę nie czytać tych bzdur. To ludzie źle życzące innym :-).

    Odpowiedz
  • wk(2014-03-08 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ale tu nienawiści i braku zrozumienia tematu. Przecież nie o to chodzi, że nie chcą spłacać kredytu, ale jak wzięli 100 tys plus odsetki i opłaty to powinni spłacać 100tys. kapitału, a nie 200tys. Nikt w was nie chciałby spłacać 100% kapitału więcej, więc pomyślcie logicznie zanim napiszecie głupotę. :-) Powodzenia w zrozumieniu tematu.

    Odpowiedz
  • Marta(2014-03-18 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jasne! Jestem lobbystką związaną z instytucją finansową - bankiem, w którym wzięłam kredyt hipoteczny...buahahaha... a wszystko co do tej pory napisałam to bzdury... bo na żaden temat, w miarę sensownie już się nie można wypowiedzieć, bo powiedzą, że bzdury... no cóż, chyba mam trochę jednak racji, skoro ktoś przestrzega, przed czytaniem tego co napisałam, i myślę, że to właśnie takie wypowiedzi świadczą o powiązaniach. Jeżeli mi się to opłaci, to sprzedam swój kredyt i będę spłacać w PLN - wtedy, to chociaż będę wiedziała, ile mi zostało. I tyle, nie trzeba być finansistą...nie??

    Odpowiedz
  • leo2014(2014-03-28 22:31) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie a czy ktoś z Was ma problem z Getinem z kredytem tzw indeksowanym Euro/PLN ? mam długą litanię zarzutów wobec banku. ten bank robi sobie jaja z klientów po całości. Zapraszam do wymiany poglądów

    Odpowiedz
  • Nina(2014-10-16 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Kochani! Nie myślcie, że wszyscy kredytobiorcy to idioci i cwaniacy. Ja miałam świadomość jakie jest ryzyko kursowe, ale zostałam przekonana przez bank, że ryzyko jest bardzo małe gdyż kurs franka jest stabilny od co najmniej 8 lat. Przestawiano mi wykresy kursu franka, zapewniano, iż w najbliższych latach dużych wahań nie będzie. Nieprawda też jest, że wtedy kredyty złotówkowe były znacząco droższe. Decydowała w moim przypadku jedynie możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez marży karnej. Pisanie więc jakimi głupcami są kredytobiorcy to nieuczciwe. Każdy kto musi brać kredyt, przeważnie na zakup mieszkania, nie jest szczęśliwy i na pewno nie myśli o żadnym zarobku. Ale taki wzrost kursu rozliczeniowego o ponad 70% to jednak nieuczciwość. Powinna być określona granica wzrostu w umowie, a jest określony jedynie koszt kredytu, który znacznie odbiega od stanu faktycznego. Folgujcie więc ze złośliwymi opiniami.

    Odpowiedz
  • ORBAN(2014-11-22 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    Już ZROZUMIAŁEM DLACZEGO BANDA TAK MOCNO SZCZEKA. DOSTALI ZONKA PRZY PROŚBIE O FRANKA A TEAZ UZYWAJĄ. Golcom FRANKA NIE DAWALI I TERAZ golce TAK SOBIE MOGĄ ... jesteście GOLCAMI I ŻADNEGO KREDYTU W FRANKU NIE DOSTANIECIE. FRANKI DLA ELITY FINANSOWEJ

    Odpowiedz
  • qadrat(2015-01-15 22:32) Zgłoś naruszenie 00

    ..i co teraz powiecie ?? Wyszedlem do kibla na siku.. wracam ..patrze.. i moj dlug we frankach wzrosl o 70.000 zl.. spoko .. widzialy gały co brały ??? Przekręt stulecia

    Odpowiedz
  • chytry dwa razy traci(2015-01-20 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    powiem krótko , część osób połakomiła się na taki rodzaj kredytu i teraz próbują się z tego wyłgać kosztem Państwa ( t/z nas tych którzy go nie brali) w/g mnie to cwaniacy ! Ja mam kredyt w złotówkach i może tez powinienem zwrócić się do naszego Państwa o pomoc ?

    Odpowiedz
  • wkurzona(2015-01-20 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    waluty podlegaja wachaniom-TAK, ale to co sie teraz dzieje to SPEKULACJA...takiego franka nie było od 40 lat czyli większośc kredytobiorców jeszcze nie zyła albo byli w przedszkolu...to analitycy bankowi powinni informować i odradzać a tego nie robili, reklamy tych kredytów były wszechobecne w telewizji i na bilbordach..i przestańcie naskakiwać na frankowiczów,,,to nie oni ponoszą najwieksza wine tylko PAŃSTWO bo ono jest od tego aby obywateli bronoć skoro płacimy podatki..naskakujcie na beznadzieje rządów polskich żeby ich zmusić do działania na korzyść własnych obywateli a nie sprzedawania nas i napuszczania na siebie..I CO TO ZA BZDURNE GADANIE ŻE KTOŚ BĘDZIE PŁACIŁ ZA FRANKOWICZÓW...to co sie teraz dzieje to wirtualne przypisanie wartości...a banki dawały kredyty we frankach, których fizycznie nie miały czyli kto kogo oszukuje...

    Odpowiedz