Co czwarty Polak trzyma się z daleka od banku. Pieniądze trzyma w skarpecie, a płaci gotówką

autor: Jacek Uryniuk03.01.2014, 07:24; Aktualizacja: 03.01.2014, 09:03
Kont i kart przybywa, ale nieubankowionych wciąż jest dużo

Kont i kart przybywa, ale nieubankowionych wciąż jest dużoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nieubankowieni nie potrzebują konta i karty, bo pieniądze wolą trzymać w skarpecie, a płacić gotówką. Zmiana tego stanu rzeczy będzie wymagać działań ze strony banków, organizacji społecznych i rządu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • PanKleks(2014-01-03 08:40) Zgłoś naruszenie 10

    Nie bardzo rozumiem w sumie na czym polega problem i dlaczego tak bardzo wszyscy muszą posiadać konta oraz karty, a dlaczego w nawracaniu na "właściwą" drogę mają pomagać instytucje rządowe czy społeczne to w ogóle nie rozumiem. Stwierdzenie, że obecny stan rzeczy wymaga zmiany uważam za niestosowne, a wręcz obrzydliwe.

    Odpowiedz
  • sceptic(2014-01-03 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze nie rozumiem dlaczego artykuł ma wydźwięk negatywny, czyli brak konta czy karty płatniczej przedstawiane jest jako coś "gorszego", "złego"?

    Po drugie, czy w badaniach uwzględniono obywateli, którzy rezygnują z prowadzenia kont z uwagi na nieuczciwe (żeby nie napisać - złodziejskie) praktyki stosowane przez te banki mające wyłącznie na celu osiągnięcie progresywnego zysku kosztem maksymalnej eksploatacji swoich klientów?

    Nie zapominajmy, że BANKI JUŻ NIE SĄ INSTYTUCJAMI ZAUFANIA PUBLICZNEGO - to zwykłe firmy.

    Po trzecie - w kontekście przytoczonego poniżej artykułu zdziwienie autorów, że coraz więcej osób nie ma zaufania do banków i patrzy na nie niechętnie naprawdę mnie dziwi:

    serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/768380,polislokaty-to-tylko-reklamowe-foldery-a-tracimy-na-nich-oszczednosci-zycia.html

    Odpowiedz
  • Mamy konta za granicami,nie placimy POdatkow(2014-01-03 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za banki,ktore sa obce,nie placa podatkow dla Polski,a jedynie PObieraja podatki od posiadaczy kont I z tego placa zlodziejom I bandytom obecnego antynarodowego rzadu,ktory trwoni na propaganda,rowniez banki pobieraja oplaty za tzw. utrzymanie konta.Dlatego z zona trzymamy konta w USA i tam nie placimy zadnych oplat za utrzymanie kont,jeszcze bank placi procent.Takze nie placimy podatkow od procentow,dopiero po przekroczeniu kilku tysiecy dolarow procentu placi sie minimalne podatki,czyli praktycznie trzeba posiadac miliony zeby zaplacic z tego pare dolarow.Jedynie gdy przy rozliczeniu rocznym dolacza sie z banku potwierdzenie procentow z konta i od wiekszych sum dopiero sie jakis maly procent placi.Wlelibysmy placic podatki dla Polski,bo tu sie urodzilismy ale dla Polski,a nie bandytow lewacko-liberalnej warchlakowni,niech wyzdychaja

    Odpowiedz
  • Jola(2014-01-03 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Bank Millenium za konto pobiera 7 zł a wpływy na kazdy dzien po 5 tys nie ma oplaty to dopiero jest ulatwienei zeby nie było oplaty kpina w tym babku brak slow

    Odpowiedz
  • alax(2014-01-03 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie opłaca się lokować pieniędzy na kontach bankowych : oprocentowanie
    radykalnie spada,fundusze inwestycyjne ryzykowne.

    Odpowiedz
  • Wolfram(2014-01-03 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    No i dobrze, powinna być najmniej połowa. Banki tak łupią ludzi jak chcą. Oprocentowanie kredytu 16% (bez innych dodatków) a oszczędności ciułaczy poniżej 2% + podatek belki + opłaty. Grubo poniżej inflacji. I jeszcze z tego pobierany jest podatek. To jest rozbój w majestacie prawa. Użyłbym bardziej dosadnych określeń ale to by nie przeszło.

    Odpowiedz
  • Pozdro(2014-01-03 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Posiadam konto w banku od 16 roku życia czyli ponad 14 lat. Obecne praktyki tych instytucji skłaniają mnie jednak do pozamykania wszystkich kont i schowania oszczędności do "skarpety". Popieram też przedmówców, że artykuł piętnuje ludzi nie posiadających kont a jak dla mnie mają 100% racji!

    Odpowiedz
  • Malina(2014-01-03 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    W życiu w Polsce nie ulokuję kasy w zadnym banku, tak samo jak nie wykupię polisy na życie i dożycie. Pracowałam przez chwilę w ubezpieczeniach i wiem jak to się ma do rzeczywistości. Ponieważ nie miałam ochoty stać się licencjonowanym naganiaczem poszukałam sobie uczciwego zajęcia. Dlatego teraz śpię spokojnie i żyję bez poczucia winy, że pozbawiłam kogoś pieniędzy. Wszystkim znajomym objaśniłam techniki sprzedaży ubezpieczeń i rachunków bankowych,ale niektórzy z nich i tak dali się wmanipulować w mało korzystne posunięcia finansowe. Teraz żałują, że nie posłuchali.

    Odpowiedz
  • Luk(2014-01-03 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Niech się lepiej ciesza z obecnego stanu rzeczy bo nie dlugo jak taki nadal będa stosowac bankowcy ilość kont zacznie w ogole zacznie spadać.

    Odpowiedz
  • Jola(2014-01-03 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł jest sponsorowany -przez banki.

    Odpowiedz
  • Smerfik(2014-01-03 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Są banki w których można mieć konto za darmo, nawet przy braku wpływów. Jeśli ktoś nie umie sobie takiego znaleźć (w czasach Googla!!!), a zamiast tego woli popsioczyć na forum... to chyba czerpie jakąś perwersyjną satysfakcję z przedstawiania się jako męczennika.

    Odpowiedz
  • jank(2014-01-03 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie ze Smerfikiem(11)

    Odpowiedz
  • krzyś(2014-01-03 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Banki to instytucje złodziejskie na pasku fiskusa.Wpływy na konta (wypłaty,emerytury) zostały opodatkowane nim wpłynęły na konto , za dostęp do naszych oszczędności banki , oraz państwo powinny nam wypłacać premię , a nie uszczęśliwiać podatkiem Belki . Jeszcze trochę a będą wprowadzać podatki od nazwisk całej mafii Popaprańców . Zacznijmy wypłacać z kont nasze oszczędności na masową skalę (bunt klientów) , a banki zaczną inaczej z nami postępować, lub mając poparcie Popaprańców zablokują nam konta i udzielą sobie od nas bezpłatnej pożyczki dla ratowania państwa Popaprańców.

    Odpowiedz
  • glews(2014-01-03 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jak najdalej od banksterów i ich pola minowego zwanego produktami!!! Oprocentowanie w tym bantustanie urąga wszelkim standardom!

    Odpowiedz
  • aa(2014-01-03 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy zaczynałem pracę w latach 80-tych prawie nikt nie miał konta. Brało się wypłatę gotówką i po prostu wydawało. Rachunek miał ten, kto chciał oszczędzać (np. na tzw. książeczce PKO). Nie było PIN-ów, loginów, haseł, zawieszających się systemów, terminali do obsługi kat, bankomatów,wpłatomatów itp itd. A TYM SAMYM ŻYCIE BYŁO O WIELE MNIEJ SKOMPLIKOWANE). Dziś możemy się cieszyć, że możemy płacić coraz to nowymi sposobami (np. komórką), tylko, czy to rzeczywiście sprawia, ze jest nam lepiej? W przypadku osób mało zarabiających, które po prostu wydają zarobione pieniądze nie ma żadnego sensu zakładanie konta w banku i tym samym dawanie zarobić bankom. Nie rozumiem, w czym tu problem, że ludzie nie chcą mieć kont. Nie chcą, bo im się nie opłaca i tyle!

    Odpowiedz
  • Wolfram(2014-01-03 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Smerfik ty z branży bankowej czy taki postępowy? I co z tego, że konto za darmo np. internetowe, a internet masz za darmo? Jak nie tu, to zrekompensują sobie przy innej usłudze. A jak się ma wysokość oprocentowania lokat do kredytów? Może parę uwag na TEN temat.

    Odpowiedz
  • wetygru(2014-01-03 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    A boli... ze nie wszyscy daja się kontrolować. I maja racje!!!

    Odpowiedz
  • Pusdro(2014-01-03 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ktoś kto ma kartę nie ma pieniędzy. Ma kartę. I tylko tyle. Słowa sto dolarów są rozumiane na całym świecie. Sto kart Visa, SesramCard, BidaPAyment niewielu rozumie.

    Odpowiedz
  • Siowo-Żetowy-Klient(2014-01-03 15:26) Zgłoś naruszenie 00

    A może warto popatrzeć z punktu widzenia Prostego Obywatela. Płacenie kartą jest kosztowne i - co ważniejsze - bardzo czasochłonne. Moim zdaniem obsługa jednego płacącego kartą trwa 3-5 razy dłużej niż płacącego gotówką. Z uwagi na ograniczenia techniczne nie noszę całej swojej forsy ze sobą, więc jak trafię na złodzieja, to mam szanse zuważyć, że chce mnie okraść i mam szanse się obronić. Haker takiej szansy mi nie da i może zabrać więcej niż mam (do dna debetu).. Płacenie żywą gotówką jest anonimowe, a elektronicznie nie. Technicznie Banki i bankowcy są coraz mniej etyczni i profesjonalni. Ostatnią powszechną praktyką jest "traktowanie stałych klientów jak idiotów i płacenie im (np.) mniejszych odsetek od lokat niż nowym klientom odebranym konkurencji... Wszystkie problemy które ma klient z bankiem "są z jego własnej winy" i "co najwyżej z winy komputerów w banku". Pracownicy to ideały schowane za help-czymś tam...W szczegółach wygląda to np. tak: jeżeli nie dopilnujesz terminu zapadalności lokaty, to w najbardziej proinnowacyjnym polskim banku (za 2013 rok) twoja lokata nie zostanie rozwiązana i będzie sobie leżakować na koncie/nie_koncie bez odsetek ! Gdy złożysz reklamację to ją zignorują, a jak jesteś pieniaczem, to na koniec zapłacą odsetki jak na ROR (czyli prawie nic), bo jak nie pilnowałeś terminu, to zapewne nie dbasz o swoje... Inny też z tradycjami (i w zielonym) bank ma od połowy ubiegłego roku nowy system internetowy do komunikacji z klientami. Dzisiaj (2.1.2014) też się kompromitował, ale... "jest nowoczesny", "ma nowoczesny design", "został zweryfikowany przez zagranicznych audytorów" ... więc jest super. Problem w tym, że aby zrobić prostą operację, czyli podpisać przelew trzeba wejść do przedsalonu, czy Platformy Finasowej i poczekać aż załadują się wszystkie bajery (nie są dla mnie interesujące, ale muszę je zobaczyć) następnie przejść - bez otwierania drzwi - do właściwego portalu (jakieś 100 m piechotą), podpisać przelew i wyjść. Problem w tym, że wychodzi się inną ścieżką niż wchodzi... więc duża część klientów nie wie, że niby wyszła (bo wylogowała się z IB), ale nie wyszła z Platformy, więc ciągle są zalogowani i durnie przeciążają idealny system. Dla przypomnienia droga z Platformy do IB nie wymaga otwierania drzwi, czyli logowania, ale wyjście z IB i powrót do Platformy wymaga wylogowania... Czyli - aby wykonać przelew trzeba zalogować się raz, ale - aby bezpiecznie zamknąć system trzeba wylogować się dwa razy !!! Tak działa genialny zweryfikowany przez zagranicznego audytora (certyfikowanego ?!) dobry bankowy system, który ma we mnie budzić zaufanie...

    Odpowiedz
  • oszukany(2014-01-03 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem ciekawy co za ten artykuł otrzymał od banków autor. Jak banki będą się musiały wysilić aby zwiększyć ilość mających konta ? Po co. Wystarczy, że jak teraz popodnoszą opłaty za konta, kart, przelewy i inne opłaty i już. Miałem u tych złodzieji konto za zero a już wprowadzili opłaty. Bez opłat są tylko na reklamach. A obracają moimi pieniędzmi. Te instytucje to są prawdziwi krwiopijcy. Zobaczcie ile mają rocznie zysku. I to nie ze swoich pieniędzy tylko naszych.

    Odpowiedz