Polacy często podpisują ważne umowy bez czytania. Skutki bywają tragiczne - ostrzega Narodowy Bank Polski. Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów.

Przemysław Kuk z NBP podkreśla, że kiedy już musimy wziąć kredyt lub pożyczkę, trzeba koniecznie zapoznać się z warunkami umowy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że roczna stopa oprocentowania może wynieść nawet kilkaset procent. Przemysław Kuk przypomina, że zdarzały się w Polsce przypadki, kiedy niewielki kredyt zaciągnięty na zakup komputera na komunię, kończył się pętlą zadłużenia i licytacją mieszkania.

Umowy bywają napisane w sposób trudny do zrozumienia. Dlatego nie bójmy się pytać - podkreśla ekspert. Każdą wątpliwość warto skonsultować ze znajomym, który się lepiej orientuje w kwestiach finansowych, albo z niezależnym ekspertem.

Przed zaciągnięciem pożyczki trzeba spytać o Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Jest to informacja, która powie nam, jaki jest prawdziwy roczny koszt kredytu.

Narodowy Bank Polski jest jednym z organizatorów kampanii "Nie daj się nabrać, sprawdź zanim podpiszesz". Więcej porad można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.zanim-podpiszesz.pl.