Jak widać, w większości banków oprocentowanie dla zadłużenia przeniesionego z innego banku nie przekracza 10% w skali roku (dodać tu trzeba, że „standardowe” oprocentowanie karty kredytowej wynosi zazwyczaj ok. 20% w skali roku). Wyjątkiem jest tu Bank BGŻ, w którym oprocentowanie to, przez 6 miesięcy, wynosi 0%. Większość banków – poza Bankiem Millennium – nie pobiera też opłat za spłatę zadłużenia w innym banku. Jak pokazuje ostatnia kolumna, jedynie w PKO BP posiadacze kart kredytowych nie korzystają z programów rabatowych, które są często jednym z powodów, dla których decydujemy się skorzystać z usługi balance transfer.

Zakupy zrób dzisiaj, zapłać za nie za 2 miesiące

Kruczki ofert balance transfer

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z jednej z ofert balance transfer, musimy mieć na uwadze, że zazwyczaj takie oferty:

• są ograniczone w czasie, czyli niższym oprocentowaniem cieszymy się zazwyczaj nie dłużej niż przez rok, a w przypadku niektórych ofert (np. PKO Banku Polskiego czy Banki Millennium) nawet krócej;
• za realizację przelewu spłacającego zadłużenie w poprzednim banku niektóre banki naliczają sobie opłaty wynoszące nawet 3% transakcji, co przy zadłużeniu rzędu 7000zł „robi” sporą sumę (aż 210 zł);
• w Banku BGŻ z promocyjnych warunków przeniesienia karty mogą skorzystać osoby będące już klientami BGŻ, lub te, które jednocześnie skorzystają z innego produktu Banku BGŻ (np. konta osobistego).

Zmień zadłużenie na tańsze – to się naprawdę opłaca

Jeżeli nasz domowy budżet nadmiernie obciążają odsetki od wykorzystanej części limitu kartowego warto rozważyć możliwość przeniesienia zadłużenia do innego banku i skorzystania z usługi balance transfer. Jeśli średnie oprocentowanie na kartach standardowych wynosi dziś blisko 20% to w okresie promocyjnym zostanie ono pomniejszone aż o połowę do poziomu 10%. Trzeba oczywiście mieć na uwadze związane z tym opłaty takie jak za przelew spłacanego zadłużenia, który może sięgać nawet kilku procent spłacanej kwoty – jednak summa summarum warto skorzystać z takiej propozycji, gdyż oszczędności skutecznie przekonać powinny nawet najbardziej opornych na zmianę!