Liczne kampanie reklamowe pożyczek gotówkowych, narzekanie banków, że klienci odchodzą do firm pozabankowych oraz zapowiedź rozluźnienia zasad liczenia zdolności kredytowej narzucanych przez nadzór finansowy nieznacznie przełożyły się na wzrost szans na otrzymanie kredytu przez niezamożne osoby. Emerytowi z tysiącem złotych w kieszeni dziś odmówi kredytu mniej banków niż przed rokiem.
Ile maksymalnie może pożyczyć emeryt/rencista, jeśli nie ma innych zobowiązań i mieszka w woj. mazowieckim / Media

Osobie, której emerytura netto wynosi 1 tys. zł obecnie 6 z 21 banków odmówiłoby udzielenia trzyletniej pożyczki. Wygląda na to, że polityka kredytowa banków stała się bardziej przyjazna, bo w październiku zeszłego roku opisywanemu klientowi – prowadzącemu jednoosobowe gospodarstwo domowe, bez innych zobowiązań – pieniędzy nie pożyczyłoby 9 z 22 ankietowanych banków. Kredytu, podobnie jak przed rokiem odmówią mu: BOŚ, Citi Handlowy, DB PBC, Millennium, Nordea i Raiffeisen, ale udzieli już Polbank, który rok temu był niechętny. Jak dowiedzieliśmy się na infolinii opisywany klient ma również szansę na 2-3 tys. zł kredytu w BNP Paribas, choć jak zaznaczył przedstawiciel banku nie byłoby łatwo.

Na naszej liście potencjalnych kredytodawców nie ma obecnie DNB Nord, który w październiku 2011 roku nie udzieliłby kredytu niezamożnym klientom, a w tym roku w ogóle zrezygnował z bankowości detalicznej.

Od 2 do 18 tys. zł w zależności od banku

W pozostałych bankach klient ma szansę pożyczyć pieniądze. Powinien mieć jednak świadomość, że różnice w możliwościach kredytowych są bardzo duże. W BNP Paribas dostanie na trzy lata ok. 2-3 tys. zł kredytu, w BGŻ 3 tys. zł, a w PKO BP i Pocztowym ok. 4 tys. zł. W najhojniejszym Polbanku będzie to 18 tys. zł, a w nieznacznie mu ustępujących Eurobanku i Kredyt Banku około 14 tys. zł.

Powyżej 10 tys. zł senior z tysiącem złotych wpływów może uzyskać jeszcze w BZ WBK, i Getin Noble Banku. BPH pożyczy 9,3 tys. zł, MultiBank i mBank około 7 tys. podobnie jak i ING BSK, ale ten ostatni na taką kwotę zgodzi się wyłącznie w przypadku swoich klientów, nieznanym zaproponuje mniej.

Przy 1360 zł wpływów, kredytu nie udzielą trzy banki

Oczywiście lepiej wygląda sytuacja emeryta, który otrzymuje co miesiąc na konto 1360 zł, czyli kwotę zbliżoną do średniej emerytury netto. Przy takich wpływach odmówią mu pożyczki trzy z 21 ankietowanych instytucji: DB PBC, Nordea i Raiffeisen. Zróżnicowanie możliwych do uzyskania kwot jest jednak jeszcze większe niż dla osób z tysiącem złotych w kieszeni. Gdy BOŚ jest gotów pożyczyć emerytowi z wpływami na konto 1360 zł – 1,8 tys. zł, to Polbank deklaruje prawie 24,5 tys. zł. Aż pięć banków może udzielić trzy letniego kredytu na 18-19 tys. zł.

Warto pamiętać, że różnice w możliwych do uzyskania kwotach mogą być wynikiem sposobu liczenia zdolności kredytowej, ale także ceny kredytu, bo im droższy kredyt tym wyższa rata. Nie należy więc decyzji kredytowej podejmować pochopnie i przed podpisaniem umowy dobrze jest zapoznać się ofertą kilku banków.

Halina Kochalska, Open Finance