Zastój na rynku hipotek powoduje, że banki coraz agresywniej walczą o sprzedaż kredytów konsumpcyjnych. Banki chcą udzielać pożyczek już na składzie budowlanym, podczas zakupu materiałów.
Ostatnio do gry na tym rynku z nową kampanią promocyjną wkroczył BOŚ Bank. Wcześniej akcje marketingowe promujące kredyty gotówkowe rozpoczęły już BZ WBK, Bank Śląski, Eurobank czy PKO BP. Teraz Credit Agricole (dawny Lukas Bank) wprowadził oryginalne na polskim rynku połączenie sprzedaży ratalnej z limitem kredytowym, występując z propozycją współpracy do składów budowlanych.
Od niedawna w jego ofercie znajduje się nowy produkt kredytowy – limit remontowy. W jego ramach klient może kupować materiały budowlane w składach, które podpisały z bankiem umowę o współpracę. – U jednego ze współpracujących z nami przedsiębiorstw handlowych przedstawia zaświadczenie o źródle i wysokości dochodów, a następnie wypełnia wniosek kredytowy. Pracownik tej firmy wprowadza dane do komputera i przesyła je do banku – opisuje formalności związane z uzyskaniem limitu Jędrzej Marciniak z zarządu Credit Agricole. Po weryfikacji zdolności kredytowej informacja w ciągu kilkunastu minut trafia z powrotem do klienta, który może rozpocząć zakupy. – Ale nie musi kupować wszystkiego w jednym miejscu. Może udać się do dowolnego innego składu współpracującego z naszym bankiem – zaznacza Marciniak.
Bank ma nadzieję, że składy budowlane chętnie będą polecać klientom nowy produkt, bo dzięki temu mogą zwiększyć sprzedaż, a do tego poprawić dochodowość biznesu dzięki prowizji od udzielonych kredytów. Credit Agricole nie chce ujawnić, jak duże mogą to być kwoty. Bank zapewnia, że właściciele firm, którzy zdecydują się podjąć z nim współpracę, dostaną system informatyczny do obsługi wniosków kredytowych. Bank deklaruje także wsparcie techniczne i marketingowe.
Ale nie każdy skład może liczyć na współpracę z Credit Agricole. Bank wymaga minimum rocznej obecności na rynku, prowadzenia sprzedaży wyłącznie w stacjonarnych placówkach handlowych i przedstawienia dokumentów finansowych, na których podstawie będzie sprawdzana wiarygodność składu. Docelowo bank chce współpracować z tysiącem składów budowlanych w Polsce.

134,4 mld zł zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych w sierpniu 2012 r.

41 proc. gospodarstw domowych planuje remont lub modernizację mieszkania lub domu w najbliższym czasie