Ostatni kwartał roku to sprzyjający okres na sprzedaż kredytów gotówkowych. Tegoroczna jesień może być jednak pod tym względem szczególna. Analitycy podkreślają, że bankom będzie trudno utrzymać na obecnym poziomie sprzedaż kredytów mieszkaniowych, gdyż utrudniają to rekomendacje nadzoru.
Ranking kredytów gotówkowych / DGP
Z kolei popyt na kredyty inwestycyjne ze strony firm będzie malał ze względu na pogarszającą się koniunkturę gospodarczą. – Krótkoterminowo kredyty gotówkowe mogą być jedynym sposobem na generowanie nowych przychodów z odsetek – uważa Tomasz Bursa, analityk Ipopema Securities.
Widać to w kampaniach reklamowych banków, w których pożyczki konsumpcyjne grają główną rolę. Akcje marketingowe promujące te produkty prowadzą teraz m.in. Credit Agricole, Eurobank, Bank Śląski czy BZ WBK.
Postanowiliśmy sprawdzić, który z banków jest w stanie pożyczyć pieniądze najtaniej. Instytut ISMnet.pl przygotował dla nas ranking pożyczek konsumpcyjnych, w którym o pozycji decydował łączny koszt obsługi zadłużenia. Pod uwagę wzięto kredyt w wysokości 10 tys. zł, zaciągany na okres 3 lat przez kredytobiorcę o dochodach netto w wysokości 3,5 tys. zł miesięcznie.
W tak skonstruowanym rankingu pierwsze miejsce zajął ING Bank Śląski, w którym za obsługę zadłużenia zapłacić będzie trzeba 2836 zł. Na tę kwotę złożą się głównie odsetki – pożyczka jest oprocentowana na 17 proc. w skali roku, oraz składki ubezpieczeniowe, w wysokości 972 zł. Bank nie pobiera za to opłaty za rozpatrzenie wniosku i prowizji za udzielenie kredytu.
Na drugiej pozycji w zestawieniu z wynikiem 3038 zł znalazła się oferta mBanku. Tu można liczyć na oprocentowanie nominalne na poziomie 10,1 proc., czyli niższe niż u lidera rankingu. mBank pobiera jednak prowizję za przyznanie kredytu w wysokości ponad 300 zł. Do tego doliczyć trzeba koszty składek ubezpieczeniowych, które są podobne jak w Śląskim. Natomiast na trzecim miejscu uplasował się samochodowy Volkswagen Bank. Koszt spłaty kredytu w tej instytucji będzie wynosić 3032 zł, na co złożą się przede wszystkim odsetki i prowizja, ponieważ bank nie wymaga zakupu obowiązkowych polis.
W rankingu znalazło się 31 największych banków. Najmniej korzystne pożyczki pod względem kosztów obsługi proponują PKO BP, Invest Bank, BGŻ, Citi Handlowy i Bank Pocztowy, którym trzeba będzie zapłacić ponad 5 tys. zł.
Z kolei Nordea Bank nie udzieliłby pożyczki gotówkowej osobie niezwiązanej z tą instytucją. Na taki produkt mogą tu liczyć wyłącznie klienci banku, którzy mają rachunek dłużej niż pół roku.