Karty kredytowe mogą być bardzo przydatne. Mają wiele funkcji, z których na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy. Jedną z nich jest opcja przelewu pieniędzy z rachunku karty kredytowej.

To łatwy sposób na zapewnienie sobie dodatkowej gotówki w razie awaryjnej potrzeby. Może okazać się jednak, że jest bardzo kosztowny.
Niektóre z banków umożliwiają dokonanie przelewu środków z rachunku karty kredytowej na wybrany przez nas rachunek. Czasem można przenieść środki na dowolne konto, czasem tylko na konto w danym banku albo takie, które należy do nas – ograniczenia są różne. To, co jest wspólne, w różnych bankach, to fakt, że nigdy nie jest to opcja w pełni darmowa.

Porównanie najlepszych kart kredytowych. Sprawdź

Są dwa sposoby pobierania opłaty. Pierwszy to procentowa prowizja, jak w przypadku wypłaty z bankomatu. W przypadku przelewów z karty może ona wynosić od 0,5% do 4% wartości przelewu – często przy tym zastrzega się, że „nie mniej niż”, na przykład 7 zł. Drugi sposób to traktowanie przelewu, jako transakcji gotówkowej (chociaż nią nie jest), tak jak wypłaty gotówki z bankomatu. Powoduje to, że od kwoty przelewu od razu naliczane są odsetki wedle stawki oprocentowania. Część banków stosuje obydwie formy, część tylko jedną.

Reklama

Gdzie się opłaca?

Sprawdziliśmy koszt przelewu dla standardowych kart kredytowych – najprostszych, jakie były w ofercie danego banku. Zazwyczaj były to karty srebrne albo zwykłe. Część banków nie udostępnia tej opcji swoim klientom, dlatego nie powinien dziwić brak w zestawieniu m.in. eurobanku czy Banku Pocztowego. Nawet taki gigant jak PKO BP nie pozwala na dokonanie przelewu z karty kredytowej. Chociaż możliwe jest to w przypadku Inteligo (ale tylko w przypadku przelewów na własne konto w tym banku), które należy do PKO BP.

Reklama
Najtańsze przelewy z karty kredytowej
Bank Karta Prowizja za przelew z karty Oprocentowanie transakcji gotówkowej w okresie bezodsetkowym Koszt przelewu z karty w wysokości 1000 zł spłaconego w okresie graceperiod/bezodsetkowym
ING Bank Śląski Master Card, Visa 0 zł1) 21% (gotówkowa) 17,50 zł
Raiffeisen Bank Visa Classic 2%, min. 5 zł bezgotówkowa 20,00 zł
BZ WBK MasterCard Silver, Visa Silver 2%, min. 5 zł bezgotówkowa 20,00 zł
Meritum Bank Visa Classic 2%, min. 5 zł bezgotówkowa 20,00 żł
Bank BPH Visa Program Karta Złotówka, Visa Program Karta Zakupowa 0 zł2) 24,38% (gotówkowa) 20,32 zł
Deutsche Bank PBC MasterCard Silver 5 zł 21,5% (gotówkowa) 22,92 zł
Bank Pekao Visa Credit Silver, MasterCard Credit Silver 0,5%, min. 1 zł 21,9% (gotówkowa) 23,25 zł
Getin Online Karta get 2,50% bezgotówkowa 25,00 zł
Getin Bank Visa Silver 2,50% bezgotówkowa 25,00 zł
Inteligo Visa payWave, MasterCard payPass 3%, min. 7 zł bezgotówkowa 30,00 zł
mBank Visa Classic, MasterCard Standard 3%, min. 7 zł3) bezgotówkowa 30,00 zł
Bank BGŻ MasterCard 3% min. 5 zł bezgotówkowa 30,00 zł
Alior Bank MasterCard Silver 3% min. 7 zł bezgotówkowa 30,00 zł
Multibank MasterCard Standard, Visa Credit 3% min. 7 zł3) bezgotówkowa 30,00 zł
Alior Sync Sync Credit MasterCard 3% min. 7 zł bezgotówkowa 30,00 zł
Nordea Bank Visa Classic payWave 3% min. 7 zł 18% (gotówkowa) 45,00 zł
Bank BPS Visa Credit 3% min. 5 zł 19% (gotówkowa) 45,83 zł
Bank Millennium Karty z Segmentu A ( m.in. Millennium MasterCard Impresja, Millennium Visa Impresja) 3% min. 7 zł 25% (gotówkowa) 50,83 zł
Credit Agricole Karta kredytowa Silver/Furora 3,5% min. 8 zł4) 22,8% (23,8% dla karty MasterCard) (gotówkowa) 54 zł/54,83 zł
Citi Handlowy wszystkie srebrne karty 4% nie mniej niż 10 zł 24% (gotówkowa) 60,00 zł
1)Promocja do końca 2012 r., standardowo 2%, minimum 5 zł;2)Przelew możliwy do zrealizowania również przez infolinię i w oddziale (8 zł);3)Możliwy mTransfer za 0 zł;3)Można dokonać przelewu z rachunku karty w ramach opcji "Twoje rachunki". 0 zł przez Internet i IVR lub 1% min. 3 zł przez serwis telefoniczny i w placówce Banku

Jak widać najtaniej za przelew z karty zapłacimy w ING Banku Śląskim. 1000 zł przelewu będzie nas kosztować 17,50 zł. Najdrożej jest w Citi Handlowym, gdzie zapłacimy aż 60 zł.W jedenastu bankach przelew traktowany jest jako transakcja bezgotówkowa – czyli to, czym faktycznie jest. W pozostałych już od momentu dokonania przelewu naliczane będą odsetki. Największe zapłacimy w Banku BPH.

Jeśli chodzi o prowizję za wykonanie przelewu to najniższa jest ona w ING Banku Śląskim oraz w Banku BPH – gdzie wynosi ona 0 zł. Ale uwaga, ING Bank Śląski nie pobiera prowizji za przelew tylko w okresie promocji trwającej do końca tego roku, zaś w przypadku BPH prowizja wynosi 0 zł, ale jak wspomniano wyżej przelew traktowany jest, jako transakcja gotówkowa i oprocentowana na ponad 24%.

Są banki, w których opłat da się częściowo uniknąć. Na przykład w Credit Agricole za przelew zapłacimy standardowo zapłacimy 3,5%, nie mniej niż 8 zł. Jednak jeśli skorzystamy z opcji „Twoje rachunki” to prowizja ta może zostać zredukowana do zera, jeśli przelewu dokonamy sami przez Internet lub call center.

Ponad 90 kart kredytowych w jednym miejscu. Wybierz najlepszą dla siebie

Drogo, ale czasem warto?

Przelewy z karty kredytowej są drogie, a nawet bardzo drogie. O tej opcji warto wiedzieć. Jednak nie powinna być ona używana na co dzień. Nie powinna nas też kusić w razie małej ilości środków na koncie, za które mimo wszystko wciąż da się przeżyć do końca miesiąca. Funkcja przelewu z karty jest dobra dla uregulowania raty kredytu, np. hipotecznego, w razie, gdy na wypłatę musimy czekać dłużej niż zwykle lub gdy w wyniku zdarzeń losowych mamy pustki na koncie. Lepiej jest, bowiem wydać dodatkowe 30 zł niż mieć zaległości w spłacie kredytu. To ostatnie może skończyć się znacznie poważniejszymi konsekwencjami niż jednorazowy wydatek.