Każdy, kto starał się o kredyt wie, jak dokładnie badana jest zdolność kredytowa osoby wnioskującej. Często bywa tak, iż choć wydaje nam się, że mamy zdolność kredytową, to jednak bank odmawia przyznania kredytu. Co zrobić w takiej sytuacji? Zawsze można pójść do szefa z prośbą o podwyżkę, jednak zwykle takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

Zwiększenie zdolności kredytowej jest możliwe za pomocą kilku stosunkowo łatwych sposobów. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, jakie elementy bank bierze pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Są to przede wszystkim: miesięczny dochód wszystkich członków rodziny, liczba osób w gospodarstwie domowym, wysokość miesięcznych rat, limity na kartach, wysokość debetu w koncie, miesięczne wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego oraz inne miesięczne opłaty, ponoszone przez wnioskującego.

Jak poprawić swoją zdolność?
Jak można wykorzystać tę wiedzę? Bardzo łatwo. Przede wszystkim starając się o kredyt, warto zamknąć wcześniej wszelkie karty kredytowe oraz spłacić limit w koncie i zrezygnować z niego. Nawet jeśli nie wykorzystujemy środków z kredytu odnawialnego i nie używamy karty kredytowej, to wysokość przyznanych limitów wpływa na naszą zdolność kredytową. Przed staraniem się o kredyt, na przykład hipoteczny, warto spłacić także mniejsze kredyty, które wcześniej zaciągnęliśmy, gdyż będą one brane pod uwagę jako obciążenie przy obliczaniu zdolności kredytowej.

W tych bankach dostaniesz kredyt bez prowizji

Dłużej nie znaczy gorzej
Dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu spłaty. Zwykle dłuższy okres spłaty jest postrzegany jako rozwiązanie niekorzystne dla kredytobiorcy, gdyż wiąże się z koniecznością zapłaty wyższych odsetek. Dłuższy okres kredytowania jest jednak gwarantem niższej raty. Niższa rata jest także wygodna, bowiem umożliwia ciągłość płatności nawet w miesiącach zwiększonych wydatków, a każdy kto bierze kredyt sprawdzany jest pod kątem opóźnień w płatnościach.

Jeśli chcemy szybciej spłacić zaciągnięte zobowiązanie, to nic nie stoi na przeszkodzie. Zwykle bowiem nie jest pobierana prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu. Warto również wybrać równe raty przez cały okres kredytowania. Raty malejące, choć kuszą, to jednak nie są dobrym wyborem w sytuacji, gdy chcemy zwiększyć zdolność kredytową.

Sprawdź co banki oferują swoim stałym klientom

Co jeszcze może pomóc?
Rozwiązaniem w sytuacji zbyt małej zdolności kredytowej może być włączenie współkredytobiorcy. W teorii wygląda to zachęcająco. Jednak dziś, kiedy coraz więcej osób ogląda zarobioną złotówkę z każdej strony, zanim ją wyda, może się okazać, że nie znajdziemy współkredytobiorcy nawet w gronie najbliższej rodziny. Wybierając kredytobiorcę należy także zwrócić uwagę nie tylko na jego zarobki, lecz także na posiadane przez niego zobowiązania czy też wiek.

Zwykle bowiem banki wymagają, aby kredyt był spłacony do ukończenia 70 roku życia. Kredyt (szczególnie hipoteczny) to duże zobowiązanie, dlatego warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie go spłacić. Dokładna analiza zdolności kredytowej, dokonywana przez bank, nie tylko jest zabezpieczeniem dla banku, ale często także uświadamia kredytobiorcy, z jakim wyzwaniem postanowił się on zmierzyć.