Karta czy gotówka na wakacje – oto jest pytanie. Wakacje sprzyjają nieplanowanym wydatkom na różne zachcianki. Nie zawsze pod ręką mamy gotówkę, lecz mając kartę w portfelu możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Czy jednak jest to korzystne?

Wiele osób zastanawia się, czy karta kredytowa to dobra alternatywa dla gotówki w czasie wyjazdów wakacyjnych. Tradycjonaliści, przywiązani do pieniędzy w portfelu, od razu odrzucą ten pomysł. Argumentują bowiem, że nie w każdym miejscu można zapłacić kartą. Zwolennicy plastikowego pieniądza stwierdzą zaś, że karta kredytowa to wygodny sposób na sfinansowanie wakacyjnych wydatków, a gotówkę można wypłacić na pomocą karty kredytowej w bankomatach, choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Niskie oprocentowanie czy długi okres bez odsetek
Wybierając kartę kredytową na wakacyjne wojaże zastanów się, czy interesuje cię niskie oprocentowanie czy też długi okres bezodsetkowy. Jeśli planujesz spłacać zadłużenie na karcie kredytowej po zakończeniu okresu bezodsetkowego, to wybierz kartę z jak najniższym oprocentowaniem. Jeżeli kartę zamierzasz spłacić w okresie bezodsetkowym, to wybierz bank, w którym jest on najdłuższy. Na rynku jest wiele ofert, więc wybór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji.

Biip… i zapłacone. Porównaj zbliżeniowe karty kredytowe

Monitoruj zadłużenie
Pułapką kart kredytowych jest to, że płacąc, nie zauważa się upływu środków. Osoby, które za bardzo pofolgują wakacyjnym zachciankom łatwo mogą przekroczyć limit lub też doprowadzić do zablokowania karty przez bank. Nie jest to sytuacja komfortowa. Monitorowanie stanu zadłużenia powinno stać się więc naturalnym odruchem. Osoby, które nie potrafią trzymać się w ryzach powinny określić sobie maksymalną sumę wydatków na dzień, a nawet jeszcze przed wyjazdem ustalić nieprzekraczalny dzienny limit w banku. Bardziej zdyscyplinowanym wystarczy znajomość sumy dokonanych transakcji. Płacenie kartą kredytową jest ułatwieniem, lecz może także bardzo mocno wciągnąć.

Wypłaty tylko w ostateczności
Oprócz karty kredytowej warto zabrać także pewną sumę gotówki, bowiem nie w każdym miejscu będzie możliwość płatności bezgotówkowej. Co prawda w prawie każdym bankomacie można dokonać wypłaty z karty kredytowej, jednak wiąże się to z dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami. W momencie wypłaty gotówki bank bowiem natychmiast rozpoczyna naliczanie odsetek. Przy transakcjach bezgotówkowych może to być odsunięte w czasie nawet do dwóch miesięcy. Jeśli planujemy zaś wypłacanie gotówki w bankomacie za pomocą karty kredytowej to warto wcześniej się dowiedzieć, w których bankomatach będzie to najtańsze.

Co w przypadku kradzieży lub zgubienia karty?
Przede wszystkim staraj się zadbać o bezpieczeństwo swojej karty kredytowej. Jeśli masz taką możliwość, to wyrób kartę kredytową ze swoim zdjęciem. Choć nie jest to zabezpieczenie gwarantujące 100% pewności, to może to być utrudnieniem dla osoby, która próbowałaby użyć skradzionej karty. Powiedzenie mówi, że okazja czyni złodzieja, więc nie dopuszczaj, aby karta zniknęła z twoich oczu. Płacąc w restauracji poproś o terminal przenośny lub idź z kelnerem, aby sfinalizować transakcję. Nie zapisuj numeru PIN na karcie, ani nie noś go w pobliżu karty. Lepiej zapisać PIN w telefonie komórkowym, pamiętając, by nadać mu nazwę inną niż „numer PIN”, a kojarzącą się z PINem na przykład „Pinta Piotr”. Na wszelki wypadek zanotuj numer banku lub karto linii, aby szybko zablokować kartę w razie kradzieży.

Wiele banków z myślą o osobach, które chętnie podróżują przygotowało ofertę karty kredytowej, połączonej z assistance podróżnym. Poniżej prezentujemy niektóre z ofert.

Karta Kredytowa Citibank z Pakietem Podróżnym
Połączenie karty kredytowej z assistance podróżnym to dobre zabezpieczenie na wszelki wypadek. Citi Handlowy dla posiadaczy kart kredytowych przygotował Pakiet Podróżny, kosztujący zaledwie 10 zł miesięcznie. Szeroka ochrona obejmuje różne zdarzenia, które mogą się pojawić w czasie zagranicznych wojaży, takie jak leczenie poza granicami kraju, ubezpieczenie bagażu, assistance samochodowe oraz infolinię motoryzacyjną. Ubezpieczenie dostosowane jest do rodzaju karty kredytowej, oferowanej przez bank, więc każdy może zaleźć ofertę odpowiednią do swoich potrzeb.

Bezpieczna podróż z Deutsche Bankiem
Deutsche Bank oferuje wszystkim swoim klientom, którzy korzystają z karty kredytowej bezpłatne ubezpieczenie podróżne Bezpieczna Podróż. Dodatkowo kusi wszystkich rabatami nawet do 50% w wybranych punktach handlowo-usługowych, a także program PayPass dla posiadaczy kart partnerskich.

Na podróż z Bankiem Zachodnim WBK
Niektóre banki oferują bezpłatne ubezpieczenie turystyczne tylko do wybranego rodzaju karty. Tak jest w przypadku Banku Zachodniego WBK, który proponuje ubezpieczenie posiadaczom karty kredytowej Gold. Obejmuje ono zarówno leczenie i ochronę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, jak i świadczenia, związane z utratą bagażu czy opóźnieniem lotu.

Porównaj srebrne i zwykłe karty kredytowe. Znajdź kartę dla siebie

Karta kredytowa to rozwiązanie wygodne, ale trzeba pamiętać o tym, by trzymać się w karbach. Osoby, które są rozrzutne łatwo mogą wpaść w szał zakupów i szybko wyczerpać limit na karcie. A pamiętać należy, że kartę kredytową spłacać trzeba tak jak każdy kredyt.