Klienci banku Millenium będą mogli analizować swój budżet poprzez smartfony. Jeśli przekroczysz bezpieczny poziom wydatków, dostaniesz SMS-a.
Banki oferujące aplikacje na smartfony i narzędzia do zarządzania budżetem domowym / DGP
Niedawno trzy duże banki uruchomiły narzędzia do zarządzania domowym budżetem powiązane z internetowym, serwisem transakcyjnym a już jeden z nich idzie dalej: wkrótce udostępni takie rozwiązanie właścicielom smartfonów. Millennium zapowiada, że w czerwcu użytkownicy bankowej aplikacji mobilnej tej instytucji będą mogli zarządzać domowym budżetem z telefonu komórkowego.
W telefonie będzie można analizować wydatki w poszczególnych kategoriach oraz sprawdzać poziom wykorzystania budżetu w danym miesiącu. Użytkownik dostanie też informację np. SMS-em, że właśnie przekroczył budżet na dany rodzaj wydatków w miesiącu.
– Korzystający z banku w komórce będą mieli dostęp do większości funkcji Managera Finansowego, jakie oferujemy klientom preferującym komputer zamiast smartfona – mówi Ricardo Campos, dyrektor departamentu bankowości elektronicznej w Millennium.
Wraz z udostępnieniem Managera Finansowego na smartfony bank zamierza zwiększyć funkcjonalność oferowanego już rozwiązania na komputer osobisty o możliwość budżetowania na kilka miesięcy w przód. Obecnie, podobnie jak u konkurencji, można planować finanse domowe jedynie na miesiąc.
Oprócz Millennium, narzędzia z kategorii personal financial management oferują jeszcze trzy banki: BPH, ING Bank Śląski i Meritum. Wspólną cechą wszystkich jest możliwość automatycznego zaliczania wydatków kartą dołączoną do rachunku do odpowiednich kategorii. System bankowy rozpoznaje, na co klient wydał pieniądze, za pomocą numeru terminalu do obsługi kart. Jeżeli transakcji dokonano np. w sklepie obuwniczym, wydatek automatycznie jest przypisywany do kategorii odzież i obuwie. Wydatki w sklepach wielobranżowych można przyporządkować samodzielnie, podobnie jak wypłaty z bankomatów.
Meritum Bank swojego Planera uruchomił już dwa lata temu. Natomiast BPH i ING BSK, podobnie jak Millennium, udostępniły narzędzia do PFM w ubiegłym miesiącu. Oprócz Millennium jeszcze ING dysponuje aplikacją mobilną na smartfony, ale na razie nie zamierza wzbogacać jej o dostęp do narzędzia PFM. – Technicznie byłoby to wykonalne, ale na razie nie jesteśmy przekonani, że nasi klienci tego potrzebują. Nie wykluczam, że w przyszłości Planer Finansowy trafi do aplikacji mobilnej – powiedział nam Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Banku Śląskiego.
Na rynku dostępnych jest kilka niezależnych serwisów, które umożliwiają analizę domowych finansów, a nie są połączone z kontem osobistym. Ich funkcjonalność jest podobna do tego, co oferują bankowe PFM, a jednocześnie umożliwiają w jednym miejscu analizę informacji z kilku kont w różnych bankach. W przeciwieństwie do rozwiązań bankowych większość danych o wydatkach trzeba wprowadzać ręcznie.

Użytkownik dostanie SMS-a, że przekroczył budżet na dany rodzaj wydatków