Kupno nowego telewizora może być sporym wydatkiem. Co prawda odbiorniki są coraz tańsze, ale na ich zakup musimy przeznaczyć co najmniej 1 600 zł. Mało kto może sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty od ręki. Na szczęście dla większości z nas istnieje kilka sposobów na sfinansowanie zakupu nowego odbiornika. Warto poznać wszystkie możliwości sfinansowania takiego zakupu, by dowiedzieć się czy różnią się one w sposób istotny ceną.

Reklamy prasowe, telewizyjne, gazetki reklamowe sklepów z elektroniką pokazują nam coraz bardziej płaskie i coraz większe, „wszystkomające” telewizory. W tyle nie pozostają też operatorzy kablówek czy telewizji satelitarnej, namawiający nas do kupowania pakietów z programami HD czy 3D. Chęć bycia „na czasie” niestety może być kosztowna. Zgodzimy się chyba, że najtańszym sposobem sfinansowania zakupu nowego „okna na świat” jest gotówka. Co jednak mamy zrobić jeżeli nie dysponujemy odpowiednim jej zasobem? Możemy wówczas skorzystać z jednej z wymienionych poniżej możliwości:

• Kredytu gotówkowego

• Kredytu ratalnego

• Karty kredytowej

• Kredytu odnawialnego

Kredyt, pomimo pewnego ryzyka w razie problemów ze spłatą, niesie ze sobą łatwość zakupu. Wydatek rzędu 2000-3000 zł to dla większości Polaków kwestia miesięcznej pensji. Jeżeli więc nie posiadamy odpowiednich oszczędności, a raporty pokazują, że większość z nas nie oszczędza prawie nic, to kredyt wydaje się być dobrym rozwiązaniem w sytuacji gdy musimy dokonać większego zakupu – jak telewizor właśnie.

Dodatkowe koszty

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z którejkolwiek opcji kredytu, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które dotyczą większości produktów na rynku. Po pierwsze – ubezpieczenie. Najczęściej jest to produkt skonstruowany tak, że nawet w razie konieczności ciężko nam będzie z niego skorzystać. Dodatkowo koszt ubezpieczenia często jest kredytowany i wliczany w ratę, co znacząco podnosi jej wysokość i oprocentowanie kredytu. Dotyczy to także ofert sklepowych, reklamowanych często sloganem „raty 0%”. Jeśli zechcemy skorzystać z takiej oferty to niestety część sklepów będzie wymagać od nas obowiązkowego ubezpieczenia! Do tego dojdzie prowizja za udzielenie kredytu i to spowoduje, że „raty 0%” mogą zamienić się nawet w „30%”.

Jeżeli więc jakiś kredyt jest oferowany z super oprocentowaniem rzędu 8-9%, bądź 0% w przypadku kredytów „sklepowych”, ale obowiązkowo musimy wykupić ubezpieczenie to lepiej będzie podziękować za taką ofertę i rozejrzeć się tam gdzie polisa nie jest wymagana. Na ubezpieczenie decydujemy się w ostateczności, inaczej podniesie nam ono istotnie koszty kredytu.

Pamiętajmy także o wspomnianej wcześniej prowizji. Wiadomo, że im niższa, tym lepiej dla naszego portfela. W dodatku banki czasem wolą się nią nie chwalić. Tutaj, tak jak w przypadku ubezpieczenia, koniecznie musimy pamiętać żeby zapytać o nią w przypadku kredytów ratalnych oferowanych w sklepach. Prowizja najczęściej jest kredytowana i wliczana w ratę, niestety jeśli nie wyniesie 0% to jej nie unikniemy.

Plusy i Minusy

Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety. Zresztą, niektóre z cech, wymienionych w poniższej tabeli, dla części naszych czytelników mogą wydać się plusem, a dla innych minusem. Niemniej warto się przyjrzeć każdej z tych opcji.

Kredyt gotówkowy, kredyt ratalny, limit w koncie, karta kredytowa - plusy i minusy
Kredyt gotówkowy Kredyt ratalny Limit w koncie Karta Kredytowa
PLUSY
Szybkość zrealizowania kredytu - często pieniądze dostaniemy w tym samym dniu, w którym złożyliśmy wniosekSztywny harmonogram spłat - pomaga w zmobilizowaniu się do regularnego i szybkiego spłacenia kredytu; ułatwia zarządzanie domowym budżetem formalności związane z kredytem możemy załatwić nawet w ciągu jednego dnia wszelkie formalności załatwiamy w sklepie - nie musimy chodzić do banku;istnieje szansa na dostanie kredytu - "raty 0%" niskie oprocentowanieodsetki naliczane są tylko od aktualnego zadłużenia, nie od całości kwoty przyznanego kredytudysponując limitem kredytowym mamy możliwość dowolnego dysponowania kwotą i wielokrotnego korzystania z niej podobnie jak w przypadku limitu w koncie - mamy możliwość dowolnego dysponowania kwotą i wielokrotnego korzystania z niejprawie dwa miesiące nieoprocentowanego kredytuw zależności od banku: brak prowizji za kartę oraz zmniejszenie bądź nawet całkowite zniesienie opłaty rocznej za aktywne korzystanie z kartyodsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty - nie od całego limitu
MINUSY
potencjalne wysokie koszty takiego kredytu potencjalne wysokie koszty takiego kredytu wysokość przyznanego limitu może zależeć od naszego średniego salda na koncie, wysokości i regularnośći wpływów a także od tego jak długo jesteśmy klientem danego banku jeśli jeszcze nie mamy karty ktedytowej to na tego rodzaju pożyczkę będziemy musieli długo czekać - czas wydania karty to może być kwestia nawet kilku tygodnikarta kredytowa to co miesięczny koszt, prowizja za wypłatę gotówki z bankomatów jest duża'stosunkowo wysokie oprocentowanie kredytu

Jak wyglądają koszty?

To coś co wszystkich nas interesuje najbardziej. Wszystko zależy od oferty na jaką trafimy – oraz od naszych możliwości. Czynniki, które mają na nie decydujący wpływ to: zdolność kredytowa – kształtują ją przede wszystkim nasze dochody i wydatki; oferta z której skorzystamy – jeśli trafimy na dobre „raty 0%” bądź nisko oprocentowany kredyt gotówkowy zapłacimy mniej niż w przypadku skorzystania limitu w koncie czy z karty kredytowej.

Kredyt gotówkowy? Nic prostszego – sprawdź najkorzystniejsze oferty!

Na przykład koszt RRSO zwycięzcy naszego najnowszego rankingu kredytów gotówkowych (link) - Getin Banku – kształtuje się na poziomie 9,07% dla kwoty 3000 zł, z ratą w wysokości 261,94 zł. Drugi w tym zestawieniu Meritum Bank oferuje kredyt z RRSO 18,40% i ratą w wysokości 273,61 zł.

Limit w koncie - wybrane przykładowe oferty
Bank Wysokość limitu Oprocentowanie
ING Bank Śląski do 200 000 zł (do 50 000 zł bez zabepzieczeń) Od 11,25% do 18% - w zależności od wysokości przyznanego limitu (im niższy tym większe oprocentowanie)
Bank Millennium indywidualna wysokość Limitu uzależniona od Twoich dochodów lub obrotów na rachunku 18%
BZ WBK maksymalny limit to sześciokrotność miesięcznych wpływów 16,9% (RRSO dla 10 000 zł na 12 miesięcy wynosi 19,57%)

Z kolei kredyt ratalny z oprocentowaniem na poziomie 19% to rata równa w wysokości 276,47 zł. Jednak jeśli trafimy na porządne „Raty 0%” bez obowiązkowego ubezpieczenia i z niską prowizją, to koszt ten może się sporo obniżyć i wtedy to się naprawdę opłaca
Porównywalna miesięczna rata dla karty kredytowej byłaby większa o kilka złotych – bowiem przeciętne oprocentowanie to kwestia 20%. Dokładne zestawienie różnych ofert kart kredytowych z podanym oprocentowaniem, RRSO oraz limitami można znaleźć w naszym rankingu kart kredytowych (link).

Kredyt Ratalny - wybrane przykłady
Podmiot Maksymalny okres kredytowania Kwota Oprocentowanie
Żagiel 4 lata do 30 000 zł b/d - zależnie od konkretnej sytuacji
Santander 3 lata do 50 000 zł b/d - zależnie od konkretnej sytuacji
Credit Agricole 3 lata do 30 000 zł 20% (RRSO dla kredytu na 8 tyś zł na okres 12 miesięcy wynosi 30,69%)
Invest Bank 3 lata do 33 000 zł 0 - 20% - w zależności od opcji oraz okresu kredytowania

Co wybrać?

Pomimo swoich potencjalnych wad, przy braku gotówki na zakup nowego telewizora, czy innego sprzętu, kredyt gotówkowy oraz kredyt ratalny wydają się być najlepszym wyjściem. Jednak jeśli mamy dobrą kartę kredytową, czy wyjątkowo nisko oprocentowany limit w koncie, warto zastanowić się nad tymi rozwiązaniami. Prawda jest bowiem taka, że różnice w miesięcznych ratach są wyjątkowo niewielkie, są to wielkości 10 zł. Dla części z naszych czytelników dla oszczędności w wysokości 120 zł rocznie nie będzie się chciało sprawdzać, szukać dobrej oferty. Ale Ci, którzy nie chcą przepłacać, nawet niewielkich kwot, powinni sprawdzić każdą z opcji, do której mają dostęp. To co się opłaca jest kwestią bardzo indywidualną.