statystyki

Oprocentowanie kredytów może być za wysokie

autor: Patryk Słowik19.08.2020, 07:36; Aktualizacja: 19.08.2020, 08:01
Przy ocenie prawidłowości działania sektora finansowego istotny będzie standard wyznaczony przez Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 9 lipca 2020 r. (sygn. C-452/18)

Przy ocenie prawidłowości działania sektora finansowego istotny będzie standard wyznaczony przez Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 9 lipca 2020 r. (sygn. C-452/18)źródło: ShutterStock

Rzecznik finansowy wystąpił do podmiotów rynku finansowego o wyjaśnienia dotyczące praktyk w zakresie wprowadzania lub podwyższania wysokości minimalnego oprocentowania kredytów lub pożyczek. Poinformowało o tym biuro rzecznika w komunikacie prasowym.

 A chodzi o to, że mechanizm tzw. klauzuli minimalnego oprocentowania w umowach lub regulaminach kredytów bądź pożyczek, zawieranych przez podmioty rynku finansowego z kredytobiorcami i pożyczkobiorcami będącymi osobami fizycznymi, nie pozwala na obniżenie oprocentowania kredytu lub pożyczki w związku ze zmianą stopy referencyjnej poniżej ustalonego progu. W efekcie pomimo spadku wysokości stopy referencyjnej WIBOR wysokość raty kredytu nie zmniejsza się poniżej tego minimalnego progu. Rzecznik finansowy ma do tej praktyki zastrzeżenia. Dlatego poprosił o przeanalizowanie materiałów, do których udostępnienia zobowiązał instytucje finansowe. Tak, by ocenić, czy postanowienia dotyczące minimalnego oprocentowania kredytów nie stanowią niedozwolonych klauzul umownych.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane