statystyki

Koronawirus: Wsparcie dla kredytobiorców pomoże bankom

autor: Łukasz Wilkowicz12.03.2020, 08:15; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:28
Gdyby gospodarka mocniej odczuła problemy związane z koronawirusem, sektor finansowy stałby się jedną z ofiar

Gdyby gospodarka mocniej odczuła problemy związane z koronawirusem, sektor finansowy stałby się jedną z ofiarźródło: ShutterStock

Prezydent chce pomocy dla osób spłacających kredyty. KNF jest „za”. Rząd planuje dopłaty do oprocentowania.

„Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy” – napisał wczoraj na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

„Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji. Jako UKNF z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego na szerokim konsensusie wszystkich interesariuszy” – odpowiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

– Wszystko będzie zależało od szczegółów. Zwłaszcza jeśli chodzi o regulacje. Część z nich jest przecież wprowadzona na szczeblu unijnym. Ale możliwe jest np. wydłużenie okresu, po którym jest stwierdzany „default” z 90 do 180 dni – mówi Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich. – Jest też kwestia płynności. Gdyby dać możliwość niespłacania kredytów, np. przez trzy miesiące, to pojawi się kwestia regulowań zobowiązań przez same banki – dodaje.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane