statystyki

Coraz droższe hipoteki. Znaczny wzrost oprocentowania kredytów

autor: Marek Chądzyński20.02.2020, 08:10; Aktualizacja: 20.02.2020, 08:19
dom, hipoteka, kredyt hipoteczny

Kolejne podwyżki marż to już ubiegły rok, a są one wynikiem zbiegu kilku czynników. Pierwszy z nich to rosnące obawy o skutki spowolnienia gospodarczego.źródło: ShutterStock

Rada Polityki Pieniężnej może nic nie robić ze stopami procentowymi, a rynek i tak sam się wyreguluje. Jak w kredytach na nieruchomości.

Dziś rata kredytu hipotecznego w wysokości 300 tys. zł, udzielonego na 30 lat, z 10-proc. wkładem własnym, wynosi około 1475 zł. To symulacja przygotowana na naszą prośbę przez firmę Expander, która pośredniczy w udzielaniu takich kredytów. Z tego samego zestawienia wynika, że w połowie 2015 r. – krótko po ostatniej obniżce stóp procentowych NBP – rata identycznego kredytu wynosiła 1366 zł. Skąd tak duża zmiana? Odpowiedzią jest oprocentowanie, które wyraźnie wzrosło, choć nie zmieniły się stopy procentowe banku centralnego. W czerwcu 2015 r. odsetki wynosiły 3,61 proc. Obecnie jest to średnio ok. 4,25 proc.

Jarosław Sadowski, analityk Expandera, mówi, że choć stopy od pięciu lat są takie same, to przez ten czas dużo się działo, jeśli chodzi o bankowe marże. Pierwsza większa fala podwyżek marż nastąpiła na przełomie 2015 i 2016 r. Banki chciały wtedy zrekompensować sobie wprowadzany właśnie podatek naliczany od wielkości aktywów i pobierany niezależnie od wyników. Od początku było jasne, że zostanie on przerzucony na klientów – i tak się stało.

Kolejne podwyżki marż to już ubiegły rok, a są one wynikiem zbiegu kilku czynników. Pierwszy z nich to rosnące obawy o skutki spowolnienia gospodarczego.

– Banki chciały utrudnić dostęp do kredytów osobom, które mogą sobie nie poradzić w trudniejszych czasach. Poza tym popyt na kredyty był bardzo wysoki, więc banki mogły sobie pozwolić na podwyżki bez obawy o to, że stracą klientów – mówi Jarosław Sadowski.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane