Kredyt we frankach unieważniony przez sąd. To pierwszy prawomocny wyrok w Polsce

10.07.2019, 13:11; Aktualizacja: 10.07.2019, 14:42
Obecnie sądy coraz częściej stwierdzają nieważność umów kredytów frankowych

Obecnie sądy coraz częściej stwierdzają nieważność umów kredytów frankowychźródło: ShutterStock

Warszawski Sąd Apelacyjny unieważnił umowę w całości. SA uznał, że postanowienie jest nieuczciwe, nie tylko dlatego, że banki miały swoje kursy ale dlatego, że (co podnosi też TSUE) mechanizm indeksacji wystawia kredytobiorcę na jednostronne ryzyko bankowe - poinformował TOK.FM.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl/źródło zewnętrzne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (71)

  • Kamil(2019-10-11 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze ! Banki tworzytył umowy i powinny wziąść odpowiedzialność za skrajnie niekrzystne zapisy. Nie wiem tylko do jakiej kancelarii się udać bo tam gdzie pytałem wynagrodzenie kancelarii horrendalnie wysokie (ok. 25 tys. plus % od wygranej). Podobno w mniejszym miastach jak Częstochowa, Malbork, Olecko są jacyś prawnicy prowadzący sprawy frankowe o wiele taniej.

    Odpowiedz
  • JA ,FRANCO(2019-08-10 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie ktoś się zabrał za mafię z ZBwP ! BRAWO SN ,BRAWO TSUE ! BYLI BEZKARNI ,WSPOMAGANI PRZEZ ,,CIOCIE I WUJKÓW " W CZARNYCH TOGACH.. TERAZ MUSZĄ RESPEKTOWAĆ WYROK TSUE ORAZ WYROK SN ! OCH BOLI D.....PIETRASZKIEWICZ & BANKA ?!

    Odpowiedz
  • kali(2019-07-20 09:55) Zgłoś naruszenie 40

    BANKSTERSTWO OSZALAŁO. Usiłuja skłócić ludzi aby ugrać swoje. INFORMUJĘ TYCH CO NIE MAJĄ POJĘCIA O CZYM MOWA. Frankowicze oddadzą pobrane pieniądze tylko nie w takiej wysokości jak sobie wymyślili przestępcy zarządzający bankiem światowym. Tak nawiasem to te pieniadze jako przestepcom państwo powionno zabrać. Ponadto powionno się ustalić osoby które to wymysliły i wprowadziły i ukarać je zabierając majątek który nabyły za pieniądze ukradzione podstępnie. i wówczas mamy sprawiedliwość.

    Odpowiedz
  • Tom(2019-07-19 15:51) Zgłoś naruszenie 02

    Teraz to najlepiej niech oddadzą a jak by frank spadł z kursem a nie wzrósł to by wszyscy cicho siedzieli ? Takie było ryzyko więc teraz ci co w zł wzięli mają być poszkodowani

    Odpowiedz
  • x x(2019-07-15 10:23) Zgłoś naruszenie 01

    Kto się założy ze mną o tysiaka, że SN wrzuci ten wyrok do kosza?

    Odpowiedz
  • DZIKI KRAJ ?(2019-07-14 13:56) Zgłoś naruszenie 50

    Nie mogę pojąć podstawowej sprawy : dlaczego władze państwa nie potrafią wprowadzić obowiązkowego, jednolitego i obowiązującego wszystkich pożyczkodawców , formularza umowy pożyczkowej z miejscami do wypełnienia przez umawiające się strony - tylko w takiej sytuacji pożyczkobiorcy wiedzieliby co podpisują - innej lepszej drogi na ochronę obywateli przed oszustami i lichwą nie ma.

    Odpowiedz
  • nk(2019-07-12 12:33) Zgłoś naruszenie 30

    A sygnaturę sprawy Sądu Apelacyjnego to nie łaska podać??? Zna może ktoś tę sygnaturę? Byłbym wdzięczny za udostępnienie. RODO nie wchodzi w grę, bo przecież nie oczekuję nazwiska strony. Z góry dzięki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • FrankENSTAIN(2019-07-11 20:43) Zgłoś naruszenie 149

    Banki tyle zarobiły na nas, ze stać ich na przewalutowanie dla każdego frankowicza. W Niemczech próbowali to samo, ale cięli to od razu, bo w innych krajach nie pozwalają okradać swoich rodaków!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak (2019-07-11 15:42) Zgłoś naruszenie 920

    W takim razie ja chce zeby moj kredyt w zlotowkach tez umozyli bo bralem w tym samym okresie co frankowicze !!!!!!!!!!! - co to ma byc jedni moga a drudzy nie?! Jak sprawiedliwie to wszystkim rowno!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • marek(2019-07-11 09:53) Zgłoś naruszenie 298

    Brawo sąd! Ale takie wyroki to w Europie norma. Nareszcie jesteśmy w Europie! A teraz panowie bankowcy zacznijcie wreszcie robić rezerwy na przegrane sprawy i miejcie odwagę poinformować o tym swoich akcjonariuszy. Brak ustawy to zasługa lobbystów ZBP. Wypijcie to piwo, co żeście je sami nawarzyli.

    Odpowiedz
  • KĄ - STY - CUCJA KWA_ŚNIEW-SKIEGO!(2019-07-11 09:36) Zgłoś naruszenie 22

    KĄ - STY - CUCJA KWA_ŚNIEW-SKIEGO! KĄ - STY - CUCJA KWA_ŚNIEW-SKIEGO! KĄ - STY - CUCJA KWA_ŚNIEW-SKIEGO! KĄ - STY - CUCJA KWA_ŚNIEW-SKIEGO! KĄ - STY - CUCJA KWA_ŚNIEW-SKIEGO!

    Odpowiedz
  • tren(2019-07-10 20:50) Zgłoś naruszenie 2177

    Jakie to żałosne. Podpisać umowę, wziąć pieniądze a teraz wykręcać się od spłacenia długu. Tak to widzą Polacy. Pożyczone trzeba oddać. Każdy normalny to wie. Czy to jest coś dziwnego?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • fela(2019-07-10 20:01) Zgłoś naruszenie 2180

    to po cholerę brali we frankach, zarabiają w złotówkach a ciemniaki biorą we frankach. Jak głupie to niech spłacają

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Polak Europejczyk(2019-07-10 18:59) Zgłoś naruszenie 599

    brawo! to początek końca państwa z dykty, w którym instytucje zaufania publicznego okradają obywateli za przyzwoleniem i pod osłoną polityków.

    Odpowiedz
  • ciekawski(2019-07-10 18:05) Zgłoś naruszenie 512

    i co z tego wynika nie muszą spłacać kredytu czy jak.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • zxc(2019-07-10 17:27) Zgłoś naruszenie 27109

    Jeśli obie strony zgodziły się na warunki zawarte w umowie, to ja nie widzę sensu unieważniać takowej. Nie było przymusu brać kredytu we frankach.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • fdffd(2019-07-10 17:16) Zgłoś naruszenie 3098

    no to mój kredyt w złotówkach też nieważny, niech rząd spłaca

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • A.L.E. Beł-Kot(2019-07-10 16:56) Zgłoś naruszenie 714

    Kto ten tekst pisał? Co to jest "kasacja" w sprawie cywilnej? Czy to aby rzeczywiście pierwszy prawomocny wyrok dotyczący kredytu w CHF, w którym zakwestionowano walutowy charakter zobowiązania? No i co najważniejsze: jakie będą skutki "unieważnienia umowy w całości"? O ile to w ogóle możliwe, bo SN wyraźnie podkreśla, że klauzula abuzywna powoduje nieskuteczność tego postanowienia -- więc kredytobiorca może mieć kredyt w złotówkach, ale oprocentowany stawkami LIBOR (np. I CSK 242/18).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Barbara S.(2019-07-10 16:13) Zgłoś naruszenie 8514

    Radosny dzień Nam nastał :) BRAWO Pani Mecenas !!!!!! Ogromne brawa i wyraz szacunku za to co Pani robi. Brawo Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. A banki niech drżą w posadach ... nadchodzi tsunami ;) Nie potrzebne sa tu nikomu "niby" ustawy, tylko przestrzeganie prawa!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • eoc(2019-07-10 16:11) Zgłoś naruszenie 11514

    wspaniała wiadomość !!!! czekam na charczenie trolli i zawistnych współobywateli , którzy nie rozumieją że ich rodacy są strzyżeni jak owce przez zachodnie banki . a te kasę mogliby zostawić w waszych sklepach , warsztatac , salonach , agroturystykach itp... zasanówcie się zanim przytoczycie "argumenty" wklepywane przez kupiną przez bankierów prasę...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz