Dociskanie banków przez państwo zgodne z prawem UE. Frankowicze mogą liczyć na wsparcie

autor: Patryk Słowik09.01.2019, 18:00; Aktualizacja: 10.01.2019, 08:30
Europejskie prawo dopuszcza ustawę sprzyjającą frankowiczom

Europejskie prawo dopuszcza ustawę sprzyjającą frankowiczomźródło: ShutterStock

Krajowy ustawodawca ma dużą swobodę w przyjmowaniu przepisów zmieniających stosunek prawny łączący banki z kredytobiorcami. Ma też prawo przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu. W efekcie ustawa sprzyjająca frankowiczom jest dopuszczalna w świetle europejskiej konwencji praw człowieka oraz protokołu nr 1 do tejże konwencji.

Stwierdził tak Europejski Trybunał Praw Człowieka, który oceniał skargę pięciu węgierskich banków przeciwko państwu. Wskazywały one, że państwo złamało m.in. art. 1 protokołu nr 1 do konwencji. Stanowi on, że każda osoba fizyczna i prawna ma prawo do poszanowania swego mienia. Nikt nie może być pozbawiony swojej własności, chyba że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego. Zarazem postanowienia te nie mogą naruszać praw państwa do wydawania takich ustaw, jakie uzna za konieczne dla uregulowania sposobu korzystania z własności zgodnie z interesem powszechnym lub w celu zapewnienia uiszczania podatków bądź innych należności lub kar pieniężnych.

– Lektura postanowienia skłania do postawienia tezy, że potencjalna ustawa frankowa przyjęta w Polsce nie mogłaby zostać skutecznie zakwestionowana przed trybunałem – uważa prof. Ireneusz Kamiński, ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i były sędzia ad hoc ETPC. I to nawet mimo różnic pomiędzy sytuacją na Węgrzech i w Polsce.

Po pierwsze, Węgrzy przepisy korzystne dla frankowiczów zaczęli przyjmować w 2011 r. Zmagali się wówczas z konsekwencjami kryzysu gospodarczego. Dziś, w 2019 r., sytuacja w Polsce jest dobra.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • i to by było na tyle(2019-01-20 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    Mateuszek to człowiek banków. Zobaczcie jak wprowadzono PPK - to gorsze od OFE. OFE obciążało ZUS a PPK obciąża przedsiębiorców. Polecam 4 x Z T. Lisa. Spłacanie kredytów frankowych to nie problem np. dla ludzi Glapy, a reszta? płacić, wierzyć i dawać na tacę ludziom Romy /czyli ora et labora/, klaskać aktualnym u żłobu. Węgrzy to nie Polacy. Nasi teraz służą dwom panom i tym w Rzymie i Waszyngtonie - naród im potrzebny tylko do wyborów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane