statystyki

O zmarnowanych szansach na rozwiązanie problemów frankowiczów [FELIETON]

autor: Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska15.01.2019, 20:00
Ostatnie dni przyniosły temat zapchania sądów przez frankowiczów: warszawski sąd okręgowy przyznał, że 30 proc. spraw, które wpłynęły w 2018 r., to sprawy frankowe.

Ostatnie dni przyniosły temat zapchania sądów przez frankowiczów: warszawski sąd okręgowy przyznał, że 30 proc. spraw, które wpłynęły w 2018 r., to sprawy frankowe.źródło: ShutterStock

Sprawy frankowiczów pozostają w centrum zainteresowania opinii publicznej od dłuższego czasu. Debata obejmuje wiele wątków: treść rozstrzygnięć sądowych odbiegających od standardu wyznaczanego przez prawo UE, status kadry profesorskiej reprezentującej banki czy realność składanych przez polityków obietnic kompleksowego rozwiązania problemu.

Ostatnie dni przyniosły temat zapchania sądów przez frankowiczów: warszawski sąd okręgowy przyznał, że 30 proc. spraw, które wpłynęły w 2018 r., to sprawy frankowe. Upublicznienie tej informacji zintensyfikowało dyskusję na temat możliwych rozwiązań legislacyjnych, o których przyjęcie apelują również sędziowie. Zgodnie ze stanowiskiem warszawskiego SO, ze względu na ogromną liczbę i stopień skomplikowania spraw przyjęcie rozwiązań legislacyjnych to jedyny efektywny sposób na rozładowanie sądów i systemowe rozwiązanie problemów frankowiczów.

To niesłychanie niefortunne, że tematyka związana z wykorzystywaniem przez przedsiębiorców w umowach z konsumentami postanowień niedozwolonych zaistniała w świadomości opinii publicznej w związku z kredytami frankowymi. Ze względu na znaczenie tych umów, z jednej strony zabezpieczających żywotne interesy obywateli (finansowanie mieszkań), a z drugiej wpływających w masie na stabilność systemu bankowego, dyskusja nie skupia się na tym, w jaki sposób doprowadzić do eliminacji postanowień niedozwolonych z obrotu konsumenckiego, ale na tym, jak zabezpieczyć określone interesy.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane