statystyki

Dociskanie banków przez państwo zgodne z prawem UE. Frankowicze mogą liczyć na wsparcie

autor: Patryk Słowik09.01.2019, 18:00; Aktualizacja: 10.01.2019, 08:30
Europejskie prawo dopuszcza ustawę sprzyjającą frankowiczom

Europejskie prawo dopuszcza ustawę sprzyjającą frankowiczomźródło: ShutterStock

Krajowy ustawodawca ma dużą swobodę w przyjmowaniu przepisów zmieniających stosunek prawny łączący banki z kredytobiorcami. Ma też prawo przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu. W efekcie ustawa sprzyjająca frankowiczom jest dopuszczalna w świetle europejskiej konwencji praw człowieka oraz protokołu nr 1 do tejże konwencji.

Stwierdził tak Europejski Trybunał Praw Człowieka, który oceniał skargę pięciu węgierskich banków przeciwko państwu. Wskazywały one, że państwo złamało m.in. art. 1 protokołu nr 1 do konwencji. Stanowi on, że każda osoba fizyczna i prawna ma prawo do poszanowania swego mienia. Nikt nie może być pozbawiony swojej własności, chyba że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego. Zarazem postanowienia te nie mogą naruszać praw państwa do wydawania takich ustaw, jakie uzna za konieczne dla uregulowania sposobu korzystania z własności zgodnie z interesem powszechnym lub w celu zapewnienia uiszczania podatków bądź innych należności lub kar pieniężnych.

– Lektura postanowienia skłania do postawienia tezy, że potencjalna ustawa frankowa przyjęta w Polsce nie mogłaby zostać skutecznie zakwestionowana przed trybunałem – uważa prof. Ireneusz Kamiński, ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i były sędzia ad hoc ETPC. I to nawet mimo różnic pomiędzy sytuacją na Węgrzech i w Polsce.

Po pierwsze, Węgrzy przepisy korzystne dla frankowiczów zaczęli przyjmować w 2011 r. Zmagali się wówczas z konsekwencjami kryzysu gospodarczego. Dziś, w 2019 r., sytuacja w Polsce jest dobra.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • i to by było na tyle(2019-01-20 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    Mateuszek to człowiek banków. Zobaczcie jak wprowadzono PPK - to gorsze od OFE. OFE obciążało ZUS a PPK obciąża przedsiębiorców. Polecam 4 x Z T. Lisa. Spłacanie kredytów frankowych to nie problem np. dla ludzi Glapy, a reszta? płacić, wierzyć i dawać na tacę ludziom Romy /czyli ora et labora/, klaskać aktualnym u żłobu. Węgrzy to nie Polacy. Nasi teraz służą dwom panom i tym w Rzymie i Waszyngtonie - naród im potrzebny tylko do wyborów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane