statystyki

Plastik wygrywa z banknotami: W 2019 r. we wszystkich urzędach będziemy płacić kartą

autor: Łukasz Wilkowicz19.09.2018, 08:07; Aktualizacja: 19.09.2018, 08:38
Obrót bezgotówkowy to nie tylko płatności kartowe lub z wykorzystaniem kart zakodowanych na smartfonie. To również możliwość opłacania zakupów za pomocą bankowej aplikacji mobilnej.

Obrót bezgotówkowy to nie tylko płatności kartowe lub z wykorzystaniem kart zakodowanych na smartfonie. To również możliwość opłacania zakupów za pomocą bankowej aplikacji mobilnej.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku w niemal wszystkich urzędach będzie można zapłacić kartą. Sklepów, w których nie trzeba wyciągać gotówki, również przybywa.

– Mamy w obiegu gotówkę o wartości 210 mld zł. Odpowiada to prawie 10 proc. produktu krajowego brutto. Równocześnie koszty obsługi gotówki to, jak wynika z badań, 1,8 proc. PKB. Oznacza to, że przewyższają nakłady na naukę. Jest na czym oszczędzać – tak do obrotu bezgotówkowego zachęca Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

W naszym kraju gotówka wciąż trzyma się jednak mocno. Świadczy o tym nie tylko jej łączna kwota. Widać to również w statystykach korzystania z kart płatniczych. W I kwartale 2018 r. (nowszych danych jeszcze nie ma) wartość transakcji z ich udziałem wyniosła 160 mld zł. Z tej kwoty prawie 77 mld zł przypadło na wypłaty gotówki, zwykle w bankomatach, w niewielkiej części również w oddziałach banków. Ta gotówka później jest wykorzystywana do płacenia za codzienne zakupy.

Milion w urzędach (i u policjantów)

Dlaczego nie płacimy bezpośrednio kartą? Bo, jak mówi Dominik Wójcicki, dyrektor departamentu gospodarki elektronicznej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, w tylko jednej trzeciej sklepów czy punktów usługowych jest taka możliwość. Mnożą się więc programy, których celem jest zwiększenie liczby miejsc, gdzie da się zapłacić kartą.

W ubiegłym roku taką inicjatywę w odniesieniu do urzędów administracji publicznej podjęła Krajowa Izba Rozliczeniowa. Na starcie płatności bezgotówkowe przyjmował jeden na dziesięć urzędów. Dziś robią to już dwa na trzy. – Przed końcem tego roku chcemy dojść do poziomu 80 proc. Osiągnięcie 100 proc. byłoby trudne, ale mam nadzieję, że 95 proc. uda się osiągnąć w połowie przyszłego roku – zapowiada Dariusz Marcjasz, wiceprezes KIR.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane