Szerokie wdrożenie na polskim rynku bankomatów zbliżeniowych ma zwiększyć bezpieczeństwo klientów podczas wypłaty pieniędzy. Aby uzyskać gotówkę, nie wystarczy przyłożyć kartę do urządzenia, ale trzeba też podać PIN podczas każdej transakcji.

Euronet Polska, właściciel największej i niezależnej sieci bankomatów w kraju, jako pierwszy w branży wdraża technologię zbliżeniową w bankomatach, zgodną ze specyfikacją międzynarodowych organizacji kartowych. Wypłata zbliżeniowa zajmuje dwukrotnie mniej czasu niż wypłata standardowa i jest bezpieczna, gdyż eliminuje możliwość skimmingu karty. Dodatkowo każda wypłata wymaga potwierdzania transakcji kodem PIN. Udostępnienie możliwości wypłat zbliżeniowych odbywać się będzie etapami: w pierwszym etapie wdrożenia Euronet udostępnia tę funkcjonalność posiadaczom kart Mastercard i Visa wydanych przez banki - Alior Bank, BGŻ BNP Paribas , BPH Bank, Citibank, Deutsche Bank, Getin Bank, Nest Bank, Pekao, PKO BP, Plus Bank, Idea Bank oraz Raiffeisen Polbank, w ponad 5200 bankomatach sieci Euronet. Czy taka usługa jest bezpieczna?

- Usługa wypłaty gotówki przy wykorzystaniu technologii zbliżeniowej jest bezpieczniejsza od standardowej, ponieważ całkowicie eliminuje potencjalne zagrożenie związane ze skimmingiem, czyli sczytaniem danych karty. Technologia zbliżeniowa w popularnym użyciu jest już od 9 lat, a jak dotąd nie są nam znane techniczne możliwości przechwycenia sygnału podczas tego typu transakcji. Dodatkowo każda transakcja wymaga od użytkownika jej autoryzacji poprzez podanie numeru PIN do karty, co gwarantuje pełne jej bezpieczeństwo – zauważa Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży sieci Euronet.

Dodatkowo jak informuje, wszystkie urządzenia należące do sieci Euronet Polska objęte są stałym monitoringiem. Jakiekolwiek sygnały świadczące o możliwości popełnienia przestępstwa są natychmiastowo przekazywane do specjalnych grup interwencyjnych. Monitoring sieci obejmuje też m.in. szczegółowy przebieg transakcji klienta. Każda dokonana transakcja jest zapisywana przez system, który w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości weryfikuje jej przebieg. W przypadku pojawienia się niejasności związanych z przebiegiem transakcji w urządzeniach należących do sieci Euronet Polska klient powinien je natychmiast zgłosić telefonicznie do Działu Obsługi Klienta Euronet.

Proces zbliżeniowej wypłaty gotówki jest analogiczny do tej realizowanej standardowo. Aby zainicjować transakcję wystarczy przyłożyć kartę płatniczą lub telefon z NFC do czytnika znajdującego się tuż obok klawiatury numerycznej. Następnie na ekranie urządzenia wyświetli się prośba o wpisanie kodu PIN oraz proponowane kwoty wypłaty. Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie o ewentualny wydruk potwierdzenia transakcji, wypłacona zostanie żądana gotówka. Usługa dostępna jest wyłącznie dla kart z funkcją zbliżeniową, dla których wydawca umożliwił taką funkcjonalność transakcyjną w bankomatach.