Samo założenie piramidy finansowej będzie karane - taką zmianę w prawie zapowiedział wiceszef MS Marcin Warchoł przedstawiając elementy programu reform "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo". Program zawiera realizowane lub planowane zmiany w prawie karnym.

Warchoł powiedział na konferencji prasowej, że wszyscy znają aferę Amber Gold, firmy, która - jak mówił - "działała, do pewnego momentu legalnie po czym, rozpoczęto proceder wyłudzania masowego pieniędzy od obywateli naszego kraju".

"Chcemy ukrócić tego typu działalność już na wstępie, na przedpolu - samo założenie tego typu przestępczego procederu będzie karane. Powinno być karane tak, jak ma to miejsce w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie nie ma możliwości dopuszczania do tego typu spekulacyjnego procederu" - powiedział wiceszef MS.

W informacji dotyczącej programu reform "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo" podano, że "w Kodeksie karnym pojawi się nowe przestępstwo odnoszące się ściśle do funkcjonowania i tworzenia piramid finansowych - pozwoli to ścigać założycieli piramid zanim zdążą oszukać ludzi".