Banki coraz szerzej wychodzą z pożyczkami

autor: Łukasz Wilkowicz17.04.2018, 08:02; Aktualizacja: 17.04.2018, 17:15
Regularnie spada liczba tych gospodarstw, które zaciągają kredyt bądź pożyczkę na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania.

Regularnie spada liczba tych gospodarstw, które zaciągają kredyt bądź pożyczkę na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania.źródło: ShutterStock

Kredyty gotówkowe są dostępne już nie tylko dla dotychczasowych, ale coraz częściej także i dla nowych klientów.

W ciągu roku krajowe banki udzielają już ponad 67,5 mld zł kredytów konsumpcyjnych – wynika z szacunkowych danych Narodowego Banku Polskiego. Taki wynik sektor bankowy osiągnął od marca ub.r. do lutego br. To rezultat o 3,2 proc. wyższy niż w poprzednich 12 miesiącach. Od kilku miesięcy rynek pożyczek gotówkowych przyśpiesza. A banki wchodzą w nowe segmenty.

Do niedawna instytucje kredytowe stosowały bezpieczne podejście: kredyty gotówkowe oferowały swoim dotychczasowym klientom. Zadowolone były obie strony: klient miał dostęp do szybkiej pożyczki. Nierzadko to z banku wychodziła oferta pożyczenia określonej kwoty. Bank miał z kolei niskie ryzyko. Chociaż kredyt był udzielany bez zabezpieczenia, to na podstawie historii rachunku oferowano je tym klientom (i w takich kwotach), co do których było wysokie prawdopodobieństwo spłaty.

Obecnie jest jednak coraz więcej banków gotowych udzielać niezabezpieczonej pożyczki także nowym klientom. Tego typu działalność prowadzi np. PKO BP i Pekao. Pojawiają się nawet oferty tego rodzaju kredytów udzielanych przez internet. To istotna zmiana, bo w tym kanale nie ma bezpośredniego kontaktu klienta z pracownikiem instytucji finansowej.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Rolnik z Trzebiatowa.(2018-04-26 07:20) Zgłoś naruszenie 20

  Ja nawet wiem jak je brać aby nie spłacać. Kazdy daje porzyczki ,lichwa ,oszustwo i cwaniactwo ,wciskanie ,naciaganie ,podłość. Znalazł sie taki jeden co postanowił zrobić Ich mówiąc po Slasku w "ciu.." . Brał ,brał ,brał od kazdef firmy ,banku ,kasy tyle ile mu wciskali . Na nic nie patrzył . gdy przyszło do spłaty udał że jest alkoholikiem ,załatwił zonie i dzieciom alimenty i zyl ak Komorowski poradził za pozostała część nie do potracenia .Tak przez wiele dlugich dekat aż nie umarł jak każdy umrze. I finite a Banki ,no coz próbowały zanależść spadkobiercy ale zarobiły tylkoSądy za zrzeczenie się spadku --starej haupy i budy dla psa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Krzysiek(2018-04-22 11:09) Zgłoś naruszenie 01

  Ja z kredytów nie korzystam, bo mam złe doświadczenia. Zwyczajnie się też nie opłaca. Już lepiej wziąć pożyczkę bo przynajmniej pieniądze od ręki i bez problemów się dostaje, ja korzystam z https://wnet-pozyczka.pl i nigdy nie miałem problemów

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-04-22 20:10) Zgłoś naruszenie 00

  Nowi , potencjalni dłużnicy otrzymali dowody osobiste , więc trzeba się nimi zająć ... , bo POlityka jest taka , że tzw. społeczeństwo ma się dzielić na dwie grupy - poliszraty i tzw. nawóz historii .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane