Wprowadzamy jasne reguły tego, co jest lichwiarską pożyczką; jeżeli pożyczka przekroczy ramy opisane w przepisach, będzie to odpowiednio karane - zapowiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

"Wprowadzamy jasne reguły tego, co jest lichwiarską pożyczką. Jeżeli tego typu pożyczka przekroczy ramy opisane wyraźnie w przepisach prawa, wówczas zasługuje na miano pożyczki lichwiarskiej i będzie to odpowiednio karane" - powiedział Warchoł.

Ocenił, że firmy oferujące pożyczki na wysoki procent często wykorzystują trudną sytuację materialną zwłaszcza rodzin oraz osób starszych i samotnych.

Jak mówił, tego typu działalność w ostatnich latach przeniosła się "z ulicy do Internetu". "Są to firmy, które działają legalnie na naszym rynku, natomiast w sposób nieadekwatny korzystają z wielu przywilejów lub luk w systemie, który jest dziurawy +jak ser szwajcarski+" - dodał.

Wiceszef MS oświadczył ponadto, że Polacy "mają prawo korzystać z pożyczek na cywilizowanych zasadach". Nowe przepisy, których celem jest walka z pożyczkami na wysoki procent, definiują, które pożyczki mają charakter lichwiarski; od jakiej wysokości kosztów pożyczki zaczyna się lichwa ścigana prawem. Przepisy kończą też z zasadą, która uzależniała karanie lichwiarza od tego, czy wiedział, że osoba biorąca pożyczkę jest "w przymusowym położeniu".