statystyki

Naganiacze na oszustwa finansowe pod pręgierzem

autor: Patryk Słowik21.12.2017, 07:09; Aktualizacja: 21.12.2017, 07:13
Rozwój piramidy finansowej jest uzależniony od tzw. naganiaczy

Rozwój piramidy finansowej jest uzależniony od tzw. naganiaczyźródło: ShutterStock

Aby skutecznie walczyć z piramidami finansowymi, trzeba wytoczyć wojnę nie tylko ich twórcom, lecz także tym, którzy w zorganizowany sposób pozyskują kolejne osoby do systemu. Uznał tak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W najnowszym komunikacie UOKiK czytamy, że urzędnicy przyglądają się „działaniom osób, które promują m.in. w internecie i mediach społecznościowych piramidy finansowe, a także inwestycje w kryptowaluty, pakiety reklamowe lub inne »inwestycje alternatywne«”.

Rozwój piramidy finansowej jest uzależniony od tzw. naganiaczy. To grupa osób, która w internecie zachęca do inwestowania pieniędzy w określony system. Gdy ten upada, oni zaczynają zachęcać do kolejnego. Standardowym sposobem zachęcania jest prezentowanie malowniczych filmów z egzotycznych krajów, na których szczęśliwi ludzie odpoczywają w luksusowych hotelach z przesłaniem, że ci, którzy „zainwestują”, będą mogli spędzać czas wolny w podobnych warunkach.

Dotychczas działania prokuratury były wymierzone w twórców piramid. Naganiaczy nikt zaś nie ruszał. UOKiK chciałby to zmienić, gdyż dostrzegł, iż stanowią oni newralgiczny element w łańcuchu prowadzącym do oszustwa.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane